V soutěži Evropský strom roku skončila hrušeň hnilička u Drásova jedenáctá
22. března 2023 (08:06)
foto: Bořivoj Hájek – Nadace Partnerství
Tři sta let stará hrušeň rostoucí poblíž Drásova zaujala necelých sedm tisíc hlasujících.
Majestátní dub Fabrykant z polského města Lodž zvítězil s velkým náskokem v anketě o Evropský strom roku, jejíž výsledky včera večer vyhlásila česká Nadace Partnerství v bruselském sídle Evropského parlamentu. Také další dvě příčky obsadily na základě internetového hlasování stromy z východní části Evropy – slovenský Dračí dub z Lozorna u Bratislavy a jabloň ze severoukrajinského města Krolevec. Česko v soutěži zastupovala hrušeň hnilička, které hlasy podporovatelů stačily k jedenáctému místu mezi 16 finalisty.
Dub stojící v parku třetího největšího polského města je vysoký 22 metrů a jeho stáří se odhaduje na 160 až 200 let. Lidé na něm obdivují dlouhé a mohutné větve, z nichž jedna má tvar písmena S a je více než 20 metrů dlouhá. Pro letošní vítězný strom hlasovalo přes 45.000 lidí z celkových 177.000, kteří se do ankety zapojili. Fabrykant navázal na loňské vítězství jiného polského dubu Dunin, který je jedním z nejznámějších stromů v Bělověžském pralese.
"Klíčem k úspěchu polského stromu byla účinná a intenzivní kampaň na sociálních sítích, do které se zapojili influenceři," soudí koordinátorka soutěže Kateřina Bolečková z Nadace Partnerství.
Dračí dub z Lozorna podpořilo přes 18.000 hlasujících, kteří přispěli k největšímu úspěchu slovenského zástupce v historii ankety. Ukrajinská jabloň ze stromové kolonie, která přežila dvě světové války a nyní je svědkem ruské invaze, oslovila přes 14.000 lidí. Ukrajina letos v soutěži nahradila Rusko.
Tři sta let stará česká hrušeň rostoucí poblíž Drásova u Příbrami jen 25 metrů od okraje bývalé uranové šachty zaujala necelých sedm tisíc hlasujících. Hledání jejího nástupce v roli českého stromu roku, který automaticky postoupí do evropského kola, začne 1. dubna.
"Anketa nejen poukazuje na významnou roli stromů v ekosystému naší planety. Je to projekt, který propojuje komunity lidí napříč celou Evropou," prohlásil český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09), který je jedním z patronů projektu.
Soutěž Evropský strom roku letos uspořádala česká nadace podvanácté. Celkem se soutěže zúčastnilo více než 1100 stromů a hlasovaly přes tři miliony lidí. Jediným dosavadním českým vítězem se v roce 2020 stala Chudobínská borovice z Vysočiny.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Nová aplikace nabízí předpověď počasí na úrovni katastrů
•S jarem začíná svoz odpadu ze zahrad a nebezpečných materiálů
•Příbram se i v letošním roce zapojí do akce Ukliďme Česko
Další články
Motorkářská sezona začala. Policie varuje před riziky po zimě
S příchodem teplejších březnových dní se na silnice vrátili motorkáři. Začátek sezony …
DOPRAVA
Den, který děsí svět: Pátek třináctého
Pátek třináctého. Den, kdy někteří raději nevycházejí z domu, jiní si dávají pozor na …
ZAJÍMAVOSTI
Messenger mění podobu. Web messenger.com se přesune na Facebook
Společnost Meta Platforms oznámila změnu ve fungování své komunikační služby Facebook …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Policie obvinila manžele, kteří měli ve Vranovicích množírnu psů
O zásahu policie i Krajské veterinární správy ve Vranovicích, kde byla množírna psů, …
AKTUÁLNĚ
Bitva o přesnost i nervy: Rožmitálští rybaříci vyrazili do Příbrami
První březnová sobota patřila v Příbrami rybolovné technice. Mezi více než šedesátkou …
FOTOGALERIE
„Nezastavujme louky. Příbram musí růst dovnitř,“ říká starosta Konvalinka
Jak má Příbram vypadat za deset let a kde má smysl hledat prostor pro nový rozvoj? O …
ROZHOVOR
Střední Čechy hledají dobrovolnické hrdiny. Začínají nominace na cenu KŘESADLO 2025
Regionální dobrovolnické centrum (RDSC) pro Středočeský kraj zahájilo první ročník …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Příbram vzpomíná na Františka Rajtorala. Fotbalista, na kterého se nezapomíná
Ve čtvrtek 12. března by oslavil narozeniny bývalý český reprezentant a příbramský …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Speed Marathon se blíží. Ještě máte šanci policii zaslat tip, kde mají měřit rychlost
Řidiči nejen na Příbramsku by měli zpozornět. Policie se i letos zapojila do akce …
DOPRAVA
Havarovaný Volkswagen u Hluboše: Řidič vyvázl bez vážnějších zranění
Na silnici u obce Hluboš zasahovaly ve středu odpoledne všechny složky integrovaného …




