16. 9. svátek má Ludmila

Solidarita místo dvojího metru aneb Proč jsem se vzdal zastupitelské parkovací karty

11. září 2019   (08:25)
Solidarita místo dvojího metru aneb Proč jsem se vzdal zastupitelské parkovací karty

Zastupitel města Příbrami Vladimír Král reaguje na zpoplatnění parkovného pro osoby se ZTP a ZTP/P


Na konci dubna předložila Šance pro Příbram v zastupitelstvu návrh na zrušení parkovného na zpoplatněných městských parkovištích pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P. V rozpravě mj. padl alternativní návrh na bezplatnost po dobu 2 hodin. Po obšírné debatě bylo tehdy nakonec přijato usnesení, ve kterém zastupitelstvo pověřilo Radu města Příbram tím, že rada předloží zastupitelstvu návrh na změnu podmínek.
 
Proto pro mě bylo nemilým překvapením, jak nedávno zaznělo v médiích a nyní i při zasedání zastupitelstva, že rada nakonec rozhodla o tom, že parkovné pro osoby se ZTP a ZTP/P bude zachováno. (Bez nového projednání v zastupitelstvu – vím, že ceník parkovného je v kompetenci rady, ale přesto jsem očekával, že se v souladu s usnesením bude o záležitosti znovu jednat.)
 
Zaznamenal jsem různé argumenty, proč že je stávající situace vlastně v pořádku. Třeba ten, že osoby s průkazem ZTP nejsou automaticky nemajetné. Jistě, ale důvodem ke zvýhodnění občanů se ZTP přece primárně nejsou majetkové poměry, nýbrž snížená pohyblivost, a tím logicky větší potřeba vlastnit a používat automobil. (Současně ovšem pochopitelně platí, že jim jejich stav často komplikuje uplatnění na trhu práce.) Důvodem tedy je jakási společenská ohleduplnost.
 
Jiným argumentem bylo, aby se na parkovacích místech rychle střídala parkující auta. Jenže když osoba ZTP parkuje na náměstí, protože pracuje 8 hodin v bance nebo potřebuje na úřad či do nemocnice, bude tam snad kvůli zpoplatnění kratší dobu? Vyčkává jen tak pro radost v čekárně ordinace nebo protahuje jednání s úředníkem, protože nemusí spěchat kvůli parkovnému? To myslím nedělá žádný rozumný člověk.
 
Ano, možná někdy místa, vyhrazená pro občany se ZTP, bývala v době bez poplatků obsazená častěji než dnes s poplatkem. Ale ti, kteří přijedou „pozdě“, mohou dle okolností případně použít – také vzhledem k větší dostupnosti volných míst po zavedení nových parkovacích zón – „neZTP místo“. Ne každý držitel průkazu ZTP potřebuje normovaný větší prostor kolem vozu.
 
Rada města místo vstřícnosti – i kdyby to měly být jen ony dvě bezplatné hodiny – dala přednost ztížení situacepro celou skupinu (s hlavním argumentem, že někteří jednotlivci systém zneužívali). Tento pohled je pro mě zklamáním. Jakkoli může být kontrola zneužívání složitější, nemůže to přece být důvod k tomu, aby 90 % poctivých doplácelo na 10 % „chytrolínů“. S tímto uplatněním kolektivní viny se naprosto neztotožňuji.
 
Ze všech uvedených důvodů nesouhlasím s tím, že majitelé ZTP průkazů mají za parkování platit. Tím spíš když my zastupitelé máme povolení k bezplatnému parkování u radnice. Ruku na srdce, opravdu si zastupitel „zaslouží“ parkování zdarma víc než vozíčkář, který jede třeba na úřad?
 
Osobně si to nemyslím. Na protest proti postoji rady, a zároveň jako projev solidarity se všemi čestnými držiteli povolení pro ZTP, jsem proto svou zastupitelskou parkovací kartu během zasedání zastupitelstva 9. září vrátil panu starostovi. Protože se mi nepodařilo dosáhnout změny ve prospěch držitelů průkazů ZTP, nevidím důvod k tomu, abych měl v takové situaci větší výhodu než ti, kteří ji skutečně potřebují.
 
Dovedu si představit, že někdo ze čtenářů možná namítne, že toto téma je v kontextu veškerého dění ve městě zanedbatelné. V pořádku. O to smutnější mi přijde, že v této „maličkosti“ nebyl průchodný žádný kompromis ve prospěch občanů.
 
Vladimír Král,
zastupitel za Šanci pro Příbram

Tip redakce: 
Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P nebudou osvobozeni od poplatků

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Vladimír Král
zastupitel za Šanci pro Příbram

autor: Vladimír Král, zastupitel za Šanci pro PříbramDalší články

Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát V sobotu 14. září se v areálu zříceniny gotického hradu Vrškamýk konal pátý ročník pivoslávy 16. září 2019   (06:27) Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Celodenní veselí přilákalo spoustu pocestných 15. září 2019   (17:19) Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Ve čtvrtek 29. srpna v brzkých ranních hodinách vyrazila osmičlenná skupina členů SDH Březové Hory na čtyřdenní cestu do zahraničí. Cílem bylo partnerské město Hoorn v Severním Holandsku. 15. září 2019   (14:55) Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu V nedýchatelném prostředí hořícího domu zahynuli dva psi. 15. září 2019   (12:14) Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku FK Mladá Boleslav - 1.FK Příbram 6:0 (3:0). V sobotu 14. září zavítala v 9. kole FORTUNA:LIGY Příbram do města automobilového průmyslu 15. září 2019   (11:57) Rozpadá se až 45 procent manželství.  Jak jsou na tom rodiny v Příbrami? Rozpadá se až 45 procent manželství. Jak jsou na tom rodiny v Příbrami? Z údajů České statistického úřadu vyplývá, že v posledních letech rozvodovost v Česku klesá 15. září 2019   (09:45) Příbram je již 60 let městem se stálou divadelní scénou Příbram je již 60 let městem se stálou divadelní scénou Divadlo, které několikrát měnilo název (Městské divadlo, Divadlo Příbram, Krajské divadlo až po současný Divadlo Antonína Dvořáka podle slavného hudebního skladatele, ne prvního ředitele), je v současnosti významnou regionální divadelní scénou. 15. září 2019   (07:42) Na autobusovém nádraží v Příbrami vyhasl lidský život, okolnosti úmrtí šetří kriminální policie Na autobusovém nádraží v Příbrami vyhasl lidský život, okolnosti úmrtí šetří kriminální policie Policisté se snažili muže zachránit. 14. září 2019   (21:50) Rodinný dům zachvátily plameny, desítky hasičů bojovaly s ohněm Rodinný dům zachvátily plameny, desítky hasičů bojovaly s ohněm Uvnitř budovy byla propanbutanová lahev, hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích. 14. září 2019   (21:17) Tři metry k životu: Hasičům blokují průjezd špatně zaparkovaná auta Tři metry k životu: Hasičům blokují průjezd špatně zaparkovaná auta Pátek třináctého byl ve znamení Dne požární bezpečnosti. Projeli jsme s hasiči příbramská sídliště. 14. září 2019   (17:57)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz