22. 11. svátek má Cecílie

Solidarita místo dvojího metru aneb Proč jsem se vzdal zastupitelské parkovací karty

11. září 2019   (08:25)
Solidarita místo dvojího metru aneb Proč jsem se vzdal zastupitelské parkovací karty

Zastupitel města Příbrami Vladimír Král reaguje na zpoplatnění parkovného pro osoby se ZTP a ZTP/P


Na konci dubna předložila Šance pro Příbram v zastupitelstvu návrh na zrušení parkovného na zpoplatněných městských parkovištích pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P. V rozpravě mj. padl alternativní návrh na bezplatnost po dobu 2 hodin. Po obšírné debatě bylo tehdy nakonec přijato usnesení, ve kterém zastupitelstvo pověřilo Radu města Příbram tím, že rada předloží zastupitelstvu návrh na změnu podmínek.
 
Proto pro mě bylo nemilým překvapením, jak nedávno zaznělo v médiích a nyní i při zasedání zastupitelstva, že rada nakonec rozhodla o tom, že parkovné pro osoby se ZTP a ZTP/P bude zachováno. (Bez nového projednání v zastupitelstvu – vím, že ceník parkovného je v kompetenci rady, ale přesto jsem očekával, že se v souladu s usnesením bude o záležitosti znovu jednat.)
 
Zaznamenal jsem různé argumenty, proč že je stávající situace vlastně v pořádku. Třeba ten, že osoby s průkazem ZTP nejsou automaticky nemajetné. Jistě, ale důvodem ke zvýhodnění občanů se ZTP přece primárně nejsou majetkové poměry, nýbrž snížená pohyblivost, a tím logicky větší potřeba vlastnit a používat automobil. (Současně ovšem pochopitelně platí, že jim jejich stav často komplikuje uplatnění na trhu práce.) Důvodem tedy je jakási společenská ohleduplnost.
 
Jiným argumentem bylo, aby se na parkovacích místech rychle střídala parkující auta. Jenže když osoba ZTP parkuje na náměstí, protože pracuje 8 hodin v bance nebo potřebuje na úřad či do nemocnice, bude tam snad kvůli zpoplatnění kratší dobu? Vyčkává jen tak pro radost v čekárně ordinace nebo protahuje jednání s úředníkem, protože nemusí spěchat kvůli parkovnému? To myslím nedělá žádný rozumný člověk.
 
Ano, možná někdy místa, vyhrazená pro občany se ZTP, bývala v době bez poplatků obsazená častěji než dnes s poplatkem. Ale ti, kteří přijedou „pozdě“, mohou dle okolností případně použít – také vzhledem k větší dostupnosti volných míst po zavedení nových parkovacích zón – „neZTP místo“. Ne každý držitel průkazu ZTP potřebuje normovaný větší prostor kolem vozu.
 
Rada města místo vstřícnosti – i kdyby to měly být jen ony dvě bezplatné hodiny – dala přednost ztížení situacepro celou skupinu (s hlavním argumentem, že někteří jednotlivci systém zneužívali). Tento pohled je pro mě zklamáním. Jakkoli může být kontrola zneužívání složitější, nemůže to přece být důvod k tomu, aby 90 % poctivých doplácelo na 10 % „chytrolínů“. S tímto uplatněním kolektivní viny se naprosto neztotožňuji.
 
Ze všech uvedených důvodů nesouhlasím s tím, že majitelé ZTP průkazů mají za parkování platit. Tím spíš když my zastupitelé máme povolení k bezplatnému parkování u radnice. Ruku na srdce, opravdu si zastupitel „zaslouží“ parkování zdarma víc než vozíčkář, který jede třeba na úřad?
 
Osobně si to nemyslím. Na protest proti postoji rady, a zároveň jako projev solidarity se všemi čestnými držiteli povolení pro ZTP, jsem proto svou zastupitelskou parkovací kartu během zasedání zastupitelstva 9. září vrátil panu starostovi. Protože se mi nepodařilo dosáhnout změny ve prospěch držitelů průkazů ZTP, nevidím důvod k tomu, abych měl v takové situaci větší výhodu než ti, kteří ji skutečně potřebují.
 
Dovedu si představit, že někdo ze čtenářů možná namítne, že toto téma je v kontextu veškerého dění ve městě zanedbatelné. V pořádku. O to smutnější mi přijde, že v této „maličkosti“ nebyl průchodný žádný kompromis ve prospěch občanů.
 
Vladimír Král,
zastupitel za Šanci pro Příbram

Tip redakce: 
Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P nebudou osvobozeni od poplatků

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Vladimír Král
zastupitel za Šanci pro Příbram

autor: Vladimír Král, zastupitel za Šanci pro PříbramDalší články

Do skanzenu ve Vysokém Chlumci zbývá přenést poslední dvě stavby Do skanzenu ve Vysokém Chlumci zbývá přenést poslední dvě stavby „Nabídka, která v roce 1998 přišla, byla pro mě hozená rukavice a myslím, že ve spolupráci s kolegy se nám podařilo ji zvednout,“ říká k úspěšnému dokončování skanzenu jeho vedoucí PhDr. Lubomír Procházka, CSc. 22. listopadu 2019   (10:38) Svatá Hora byla v době komunismu pod dohledem Státní bezpečnosti Svatá Hora byla v době komunismu pod dohledem Státní bezpečnosti Tajná policie pořizovala snímky či filmové záběry účastníků bohoslužeb, kteří poté byli na pracovišti či jinak „kontaktováni“ a postiženi. 22. listopadu 2019   (08:33) Poslední trénink před Dakarem: Pilot fanouškům dovolí počmárat svůj nový kamion Poslední trénink před Dakarem: Pilot fanouškům dovolí počmárat svůj nový kamion Ručně psané zprávy se stanou zajímavým čtením pro soupeře, které bude česká posádka na dakarské trati nechávat za sebou 22. listopadu 2019   (06:04) Muž, který měl řídit na dálnici formuli, svou vinu odmítá Muž, který měl řídit na dálnici formuli, svou vinu odmítá K události došlo 8. září v odpoledních hodinách. 21. listopadu 2019   (17:42) Slavnostní zahájení adventu přinese bohatý program Slavnostní zahájení adventu přinese bohatý program Přichází pro mnohé nejkrásnější doba roku, doba Vánoc, které předchází adventní období. Advent v Příbrami bude zahájen v neděli 1. prosince na náměstí T. G. Masaryka. 21. listopadu 2019   (15:20) Ahoj, nazdar, čau: Dnes je světový den pozdravů Ahoj, nazdar, čau: Dnes je světový den pozdravů Každý člověk by měl dnes na ulici pozdravit minimálně deset neznámých lidí 21. listopadu 2019   (14:37) Noc venku: Lidé v 15 městech si dnes mohou vyzkoušet život bezdomovců Noc venku: Lidé v 15 městech si dnes mohou vyzkoušet život bezdomovců Město Příbram se do kampaně nezapojilo. V souvislosti s nastupující zimou však Centrum sociálních a zdravotních služeb vyhlásilo sbírku nepotřebného teplého oblečení pro osoby bez přístřeší 21. listopadu 2019   (12:33) Veřejně schvaloval genocidu a další zločiny proti lidskosti, teď mu hrozí až tři roky za mřížemi Veřejně schvaloval genocidu a další zločiny proti lidskosti, teď mu hrozí až tři roky za mřížemi Příbramští policisté stíhají pětačtyřicetiletého muže kvůli nenávistným příspěvkům na Facebooku. 21. listopadu 2019   (09:24) V Příbrami proběhne historicky první veřejné slyšení k rozpočtu města V Příbrami proběhne historicky první veřejné slyšení k rozpočtu města Nejdůležitějším dokumentem každého města a každé obce je rozpočet. Příbramští zastupitelé budou rozpočet na rok 2020 schvalovat při prosincovém zasedání. Samotnému schválení bude předcházet poprvé také veřejné slyšení s občany. 21. listopadu 2019   (08:58) Telefonní budky: Po novém roce jen na vesnicích Telefonní budky: Po novém roce jen na vesnicích Ke konci roku bude ukončen provoz všech veřejných telefonních automatů mimo těch, které musí povinně být v nejmenších obcích 21. listopadu 2019   (06:08)


Související články

V Příbrami proběhne historicky první veřejné slyšení k rozpočtu města Nejdůležitějším dokumentem každého města a každé obce je rozpočet. Příbramští zastupitelé budou rozpočet na rok 2020 schvalovat při prosincovém zasedání. Samotnému schválení bude předcházet poprvé také veřejné slyšení s občany. 21. listopadu 2019   (08:58) Telefonní budky: Po novém roce jen na vesnicích Ke konci roku bude ukončen provoz všech veřejných telefonních automatů mimo těch, které musí povinně být v nejmenších obcích 21. listopadu 2019   (06:08) Díky vám! Přestože říci slovo „díky“ by mělo být běžnou součástí života, často si neuvědomujeme, že právě toto slovo používáme velmi málo. Mnohdy naopak řadu situací bereme jako běžnou věc a slovy díků skutečně šetříme. Z tohoto důvodu se město v letošním roce rozhodlo poděkovat za nás všechny. 20. listopadu 2019   (20:08) Středočeský kraj nadále přijímá žádosti do 3. výzvy kotlíkových dotací Středočeský kraj opět vyzývá obyvatele kraje, aby podávali své žádosti do 3. výzvy kotlíkových dotací. Program „Výměna zdrojů tepla na pevná paliva v rodinných domech ve Středočeském kraji 2019–2023“ byl vyhlášen letos na začátku měsíce května. 20. listopadu 2019   (17:08) Participativní rozpočet jde do třetího ročníku se změnami Již dvakrát město Příbram umožnilo občanům rozhodovat v rámci participativního rozpočtu o tom, jak se proinvestuje část městských prostředků. Dvakrát se rozhodovalo o částce milion korun, v příštím roce dojde ke změnám. 19. listopadu 2019   (16:28)

Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz