25. 3. svátek má Marián




Sedlčanská hvězdárna zřejmě bude mít vyhlídkový ochoz

16. března 2022   (06:17)
Sedlčanská hvězdárna zřejmě bude mít vyhlídkový ochoz
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Sedlčanská hvězdárna nese jméno Josefa Sadila, předsedy planetární sekce bývalé Československé astronomické společnosti, který byl patronem a rádcem sedlčanského hvězdářského kroužku.


Sedlčanská hvězdárna by měla získat vyhlídkový ochoz, který bude pro návštěvníky přístupný vnějším schodištěm nezávisle na jejím provozu. Město na akci uvolnilo milion korun. Nejdříve ale bude nutné statické posouzení, zda budova tuto konstrukci unese, řekl starosta Miroslav Hölzel.

Hvězdárna si letos připomíná 60 let od svého zprovoznění, kořeny amatérské astronomie však byly v Sedlčanech zapuštěny ještě dříve. Astronomický kroužek se poprvé sešel v roce 1956. Hvězdárna byla postavena na podzim 1961. První návštěvníci mohli přes její dalekohled spatřit planety, mlhoviny, galaxie a jiné objekty noční oblohy na jaře 1962.
Vnější ochoz měla hvězdárna původně získat k letošnímu výročí, oslavy jsou plánovány na září. "Netroufám si říct, že v tu dobu bude k dispozici už dokončený vyhlídkový ochoz, ale budu rád, když bude rozpracovaný," uvedl starosta.
Na akci zatím město vyčlenilo milion korun z přebytku loňského hospodaření, záleží ale i na tom, jak dopadne posouzení statika. Sedlčanské strojírny by podle starosty měly udělat technický výkres včetně rozpočtu a jsou schopny ochoz zhotovit a instalovat.

Sedlčanská hvězdárna nese jméno Josefa Sadila, předsedy planetární sekce bývalé Československé astronomické společnosti, který byl patronem a rádcem sedlčanského hvězdářského kroužku. Uvnitř dosud funguje původní dalekohled.
"Ten dalekohled je tam dodnes a slouží pro potřeby komunity, která se zabývá byť amatérsky, ale v některých případech takřka na profesionální úrovni sledováním hvězdné oblohy a je zapojena i do výzkumných projektů, které jsou řízené z Ondřejova," dodal Hölzel.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Zastupitelstvo města Příbram: sledujte s námi online. Zastupitelstvo města Příbram: sledujte s námi online. Ve středu 25. března od 16:00 se v jednacím sále na náměstí T. G. Masaryka 121 … ON-LINE PŘENOS Hasiči vyprošťovali zraněnou řidičku po nárazu do stromu Hasiči vyprošťovali zraněnou řidičku po nárazu do stromu Ve středu 25. března asi hodinu před polednem vyjížděly všechny složky integrovaného … AKTUALIZOVÁNO Středočeské památky zahájí novou sezonu, návštěvníci si připlatí na vstupném Středočeské památky zahájí novou sezonu, návštěvníci si připlatí na vstupném Středočeské památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) vstoupí do nové … AKTUÁLNĚ Hasiči i policie prověřovali nahlášený únik plynu na poště, plynaři zajištují opravu potrubí Hasiči i policie prověřovali nahlášený únik plynu na poště, plynaři zajištují opravu potrubí Ve středu dopoledne mířili hasiči k budově pošty v ulici Gen. R. Tesaříka v Příbrami. … AKTUALIZOVÁNO Příbram se v sobotu opět připojuje k celostátní akci Ukliďme Česko Příbram se v sobotu opět připojuje k celostátní akci Ukliďme Česko Stejně jako v předchozích letech se i letos Příbram zapojí do celostátní úklidové akce … NEPŘEHLÉDNĚTE Exkluzivně o Díky!FESTu: Kdo bude dalším vystupujícím a co bylo v plánu na další ročník? Exkluzivně o Díky!FESTu: Kdo bude dalším vystupujícím a co bylo v plánu na další ročník? Portál pribram.cz je hlavním mediálním partnerem této akce, která se letos koná 19. … ROZHOVOR Do Česka se žene prudké ochlazení. Sníh bude i v nížinách, říkají meteorologové Do Česka se žene prudké ochlazení. Sníh bude i v nížinách, říkají meteorologové Po teplém začátku týdne míří do Česka výrazná změna počasí. Teploty ve čtvrtek a v … AKTUÁLNĚ Nultá hodina autoškoly odstartovala! Budoucí řidiči na Dubně prošli intenzivním školením o bezpečné jízdě Nultá hodina autoškoly odstartovala! Budoucí řidiči na Dubně prošli intenzivním školením o bezpečné jízdě Během pondělního dopoledne proběhl na Střední odborné škole Dubno atraktivní … DOPRAVA Na milínském komíně úřaduje černý čáp. Podívejte se! Na milínském komíně úřaduje černý čáp. Podívejte se! V Milíně mají lidé možnost znovu sledovat díky nainstalované kameře čapí hnízdo na … VIDEO
Kdo má garáž, má výhodu. Poptávky po nich rostou Kdo má garáž, má výhodu. Poptávky po nich rostou Míst pro parkování ve městě ubývá a počet aut naopak stále roste. Ulice kolem domů se … PR
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz