První turisté i rod Bohutínských. Pokračují setkání s podbrdskou historií
19. února 2025 (14:00)
foto: Borská myslivna, zdroj: Tomáš Makaj
Přednáška Tomáše Makaje o „horském ostrově“ uprostřed Čech, jeho návštěvnících a podbrdských obyvatelích se uskuteční ve čtvrtek 20. února v restauraci Drmlovka v Bohutíně.
Dalším povídáním o místní historií pokračuje cyklus přednášek v bohutínské restauraci Drmlovka. Setkání nad příběhy podbrdskými tentokrát povede vedoucí Muzea Středních Brd ve Strašicích Tomáš Makaj.
„Přijměte pozvání do regionu, který bezprostředně přiléhá k městu Příbram a byl jednou z prvních oblastí, kudy procházeli výletníci z Klubu českých turistů. Také si představte vybranou společnost odpočívající na svých letních bytech, spisovatele, generály, podnikatele, malíře či básníky. Ti všichni a mnozí další byli okouzleni brdskými lesy,“ zve Tomáš Makaj na přednášku, která se uskuteční ve čtvrtek 20. února od 18.00.
Díky blízkost města a snadné dostupnosti lesů se z Brd stalo rovněž útočiště četných trampských osad, jež přežívají do dnešních dnů. V roce 2016 zde vznikla chráněná krajinná oblast, která turisty opět přitahuje. Jak předesílá Tomáš Makaj, s fenomény „horského ostrova“ uprostřed Čech seznámí diváky i prostřednictvím bohatého obrazového materiálu. „Projdeme si nejen samotnou Brdskou vrchovinu, ale zaměříme se především na osudy lidí, kteří měli vztah k okolí Bohutína,“ dodává. Jedním z nejznámější rodů, který odvozoval svůj původ od obce byl rod Bohutínských, z něhož pocházeli především myslivci a lesníci, ale patřili k němu rovněž hutníci či horníci.
Další přednášku O havířích a vražedkyni Kateřině Bechyňové z Komárova přednese ve čtvrtek 6. března historička Věra Smolové. Cyklus uzavře 20. března opět Tomáš Makaj.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
Další články
Největší sbírka vánočních dárků pro děti v nouzi odstartovala i v Příbrami a Dobříši
Sbírka Krabice od bot letos slaví 15 let a připravuje svůj dosud největší ročník. Už …
Mazutová výtopna na Rynečku půjde zřejmě k zemi. Město hledá nové využití pozemku
Město Příbram zvažuje, co dál s areálem bývalé mazutové výtopny na Rynečku. Původní …
Tradiční členská schůze svazu tělesně postižených v Rožmitále pod Třemšínem opět spojila komunitu
Ve čtvrtek 13. listopadu se ve Společenském centru v Rožmitále pod Třemšínem …
Adam Rada: Mladý fotbalista, který proměnil vesnický fotbal v show
Originální videa, nakažlivý humor a první vyprodaná živá show v rodném Novém Kníně. …
Proč je správné užívání antibiotik důležitější než kdy dřív?
Antibiotická rezistence patří k největším hrozbám moderní medicíny. O tom, proč …
ROZHOVOR
V Příbrami se představí Ivan Mládek a jeho legendární Banjo Band
Ve čtvrtek 27. listopadu od 19:00 ožije Estrádní sál Divadla A. Dvořáka Příbram …
Dobříš má nové stromy díky společné výsadbě dobrovolníků
Dobrovolníci, skauti i zástupci města společně vysadili desítky stromů a keřů ve …
Z druhé strany lavičky: Nízkoprahové denní centrum a Noclehárna
První díl ze série reportáží o nízkoprahových službách, terénní pomoci a životě bez …
Děti mají právo na pocit bezpečí
Světový den prevence týrání a zneužívání dětí připomíná nutnost chránit …
Krajina, která učí i zrcadlí. Nová kniha o středních Čechách vede od starohor k dnešku i k sobě samým
Středočeský kraj ve spolupráci s nakladatelstvím Dokořán představil již dvanáctou …




