Nemocnice kvůli přesčasům omezí počet lůžek, někde zavřou oddělení
29. listopadu 2023 (19:37)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
V různé míře bude omezená plánovaná péče kromě onkologických operací, někde i o více než 80 procent.
Nemocnice budou kvůli nedostatku lékařů od prosince omezovat provoz v různé míře. Ve velkých nemocnicích bude uzavřená část lůžek, ambulantní poradny a delší čekací doby očekávají na akutních příjmových ambulancích. V některých regionálních nemocnicích budou uzavřená celá oddělení. V různé míře bude omezená plánovaná péče kromě onkologických operací, někde i o více než 80 procent. Na tiskové konferenci Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK) to dnes řekli zástupci nemocničních lékařů.
"Situace bude pro většinu pacientů spíše diskomfortní než nebezpečná," řekl viceprezident ČLK Jan Přáda, který je od začátku lídrem akce za omezení přesčasů lékařů při zachování výše jejich odměn. Podle něj mají nemocnice zkušenost z epidemie covidu-19, jak péči zajistit v době omezeného počtu personálu. V případě větší potřeby, například hromadných neštěstí, nemocnice i nyní aktivují traumaplán a povolají personál i z domova.
Podle prezidenta ČLK Milana Kubka lékař jako jednotlivec za dostupnost péče neodpovídá. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) minulý týden uvedl, že je to odpovědnost zdravotních pojišťoven.
Místo dosavadní praxe, kdy při 24hodinové službě lékaři kombinují běžnou směnu a přesčas, některé nemocnice zavádějí směnný provoz. "Všichni jsme souhlasili se směnností, jenom tak jsme mohli ten provoz poskládat," uvedla například lékařka Hana Donovalová z Nemocnice Příbram. Podle mluvčí sekce lékařky Moniky Hilšerové ale například ve Fakultní nemocnici Bulovka lékaři směnný provoz odmítli.
"Je falešné si myslet, že Silvestrem se situace vyřeší a všechno pak začne fungovat jako doposud. My ale potřebujeme, aby se systém změnil," uvedl Přáda. Dodal, že není možné spoléhat na přesčasy, protože ty jsou podle zákona výjimečné a nelze je plánovat. Lékaři jsou podle něj ochotní dál jednat, ve čtvrtek se sejdou s premiérem Petrem Fialou (ODS).
Velké problémy podle ČLK mohou mít například anesteziologicko-resuscitační oddělení, protože jejich lékaři jsou potřeba i pro další operace.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Vedení nemocnice a Sekce mladých lékařů ČLK: Jedeme v tom společně, je třeba změna systému
•Dětské domovy ve Středočeském kraji čeká přechod k samostatným bytům a domům
•Česko je na prahu chřipkové epidemie
Další články
Les ožije v Podbrdském muzeu: Jarní prázdniny plné her a objevů
Jarní prázdniny nabídnou v Podbrdském muzeu v Rožmitále pod Třemšínem zábavný a …
Tipy na víkend: Víkend plný umění – hudební večer, hravá dílna i komentovaná prohlídka výstavy
Tento víkend čeká na zájemce zážitková dílna pro děti či komentovaná prohlídka výstavy …
ČSSZ varuje před zavádějícími informacemi: žádné „průkazy důchodce“ nevydává
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) upozorňuje seniory na sérii zavádějících …
Ceny benzinu a nafty v Příbrami vyskočily vzhůru
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 31,90 Kč do 34,50 …
AKTUÁLNĚ
Tradiční hokejový duel Střední průmyslové školy opět přilákal diváky na zimní stadion
Den vysvědčení na Střední průmyslové škole v Příbrami se i letos nesl ve sportovním …
Nový bazén v Příbrami: víme, co bude uvnitř i co zanikne
Příbram udělala další krok k novému plaveckému areálu. Stavební řízení bylo zahájeno …
Nepřehlédněte
Výroční členská schůze automotoklubu v Zalánech přilákala desítky příznivců motorismu
Předposlední lednovou sobotu se v obci Zalány uskutečnila výroční členská schůze …
Sportovec Příbramska 2025: Nové kategorie a jasní favorité
Letošní ročník ankety Sportovec Příbramska přináší významné novinky. Organizační výbor …
Příběhy z útulku v Lazci: Sam znovu věří lidem, Nela našla záchranu a Coudy čeká na svůj domov
V útulku Technických služeb města Příbrami v Lazci žije dvanáct psů, kteří mají za …
Zvířata
Pololetní vysvědčení: radost i obavy pro děti i rodiče
Konec ledna je tady a s ním i pololetní vysvědčení, které se rozdává právě ve čtvrtek …




