Na adventním věnci se dnes rozsvítí třetí svíčka, do Štědrého dne zbývá týden
17. prosince 2023 (06:57)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Třetí adventní neděle se nazývá Gaudete. Pro většinu z nás je známá jako stříbrná a podle tradice patří mezi nejradostnější.
Dnes je třetí adventní neděle, řečená také stříbrná. Na adventním věnci se rozsvítí předposlední svíčka. Vzhledem k tomu, že letos vychází čtvrtá adventní neděle na Štědrý den, lidé se u svátečního stolu a ozdobeného stromečku s dárky sejdou přesně za týden. V mnoha domácnostech proto o tomto víkendu vrcholí přípravy na Vánoce, ať už jde o pečení cukroví, úklid či pořizování dárků. Mnozí také vyrazí na adventní trhy, koncerty, výstavy a další akce spojené s nadcházejícími svátky. Věřící mohou v době adventu přijít rozjímat na roráty - ranní mše, které začínají ještě za tmy. V některých kostelích se konají jen při svíčkách.
Slovo advent pochází z latinského slova adventus - příchod. Je začátkem liturgického roku. Pro křesťany představují tyto čtyři týdny očekávání příchodu Ježíše Krista a přípravu na oslavu jeho narození, na Vánoce. Ačkoliv v moderní době je předvánoční období spíše ve znamení často hektického shánění dárků a domácích příprav, adventní doba má charakterizovat ztišení. V minulosti býval tento čas dobou duchovní přípravy na Vánoce, rozjímání a dobročinnosti, dodržoval se půst. Adventní doba skončí se západem slunce o Štědrém večeru.
K předvánoční výzdobě patří adventní věnec se čtyřmi svícemi, které se postupně neděli za nedělí zapalují, takže na konci Adventu, na vánoční svátky, svítí všechny čtyři. Tento zvyk nepřímo navazuje na židovskou tradici starou 2000 let, na slavení svátků světel zvaných Chanuka.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Betlémské světlo je již v Příbrami. Symbol Vánoc přivezli skauti vlakem
•Opuštěné psy podpoří akce Ježíšek v útulku
•Budoucnost vodárenství v Příbrami. Podali jsme nejlepší možnou nabídku, říká generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička
Další články
Nezaměstnanost ve Středočeském kraji v listopadu klesla. V Příbrami zůstává nad republikovým průměrem
Nezaměstnanost ve Středočeském kraji v listopadu mírně klesla na 3,8 %, situace v …
Gastro agent: Slunovrat
Fast-food je hlavně o rychlosti. Ale v době, kdy se jídlo mění v logistiku, hledáme …
Fast food
Nákladní vůz sjel do svodidel a uvízl na krajnici
V pondělí v 10:40 havaroval nákladní vůz na silnici mezi Narysovem a Vysokou u …
FOTO
Fantova louka jako test radnice. Lednová Rada města rozhodne o stavební uzávěře
Fantova louka patří už delší dobu k nejdiskutovanějším tématům v Příbrami. Rozhodnutí …
V dobříšské školy byl nahlášen bombový útok. Policie objekt prověřila s negativním výsledkem
V pondělí ráno byla za asistence policie evakuována budova 2. Základní školy Dobříš. …
AKTUALIZOVÁNO
Vánoční charitativní jarmark Doosan Bobcat v Dobříši: Třetí ročník podpořil místní neziskové organizace i školy
Dobříšský kampus Doosan Bobcat EMEA už potřetí ožil sváteční atmosférou i dobrými …
Černé skládky v Příbrami: proč město platí navíc, když máme sběrný dvůr zdarma
Odložené matrace u kontejnerů, hromady odpadu v přírodě. Černé skládky nejsou jen …
FOTOGALERIE
V Mixově ulici se čelně střetly dva osobáky
Tenhle víkend se stala řada nehod v regionu. Mezi jinými i ta následující v Mixově …
Řidiči pozor! Semafory v křižovatce u Asie jsou stále mimo provoz
Dopravní nehoda před pár dny vyřadila z provozu semafory v křizovatce ulic Žežická, …
Petr Brandl: Podobizna horního úředníka po třech stoletích dostává jméno Johann Franz Lauer
Po třech stoletích pravděpodobně známe jméno muže z Brandlova obrazu Podobizna horního …




