7. 12. svátek má Ambrož

Mníšek pod Brdy: Zraněný divočák je pryč

8. února 2020   (07:16)
Mníšek pod Brdy: Zraněný divočák je pryč

Zraněné divoké prase se v lednu pohybovalo v městském parku, kde se nachází i dětské hřištěTéměř šestitisícové město Mníšek pod Brdy, ležící na úpatí Brdského hřebene jihozápadně od Prahy, se potýká s přemnoženými divokými prasaty. Po ulicích se pohybují celá stáda, lákají je nejen travnaté plochy, ale i obsah popelnic. Během letošní zimy již stačila důkladně rozrýt okolí barokního areálu poutního místa Skalka, které je po celý rok oblíbeným cílem návštěvníků.
 
V parku Pivovárka, kde se mimo jiné nachází i dětské hřiště, se v lednu navíc pohybovalo divoké prase, které bylo zraněné. Mohlo tak být pro své okolí nebezpečné. Myslivci se při odstřelu musí řídit svými předpisy a nemohou střílet zvěř v zahradách nebo na ulicích. Toto zvíře proto nebylo možné odchytit jinak než pomocí záchytné klece.
 
Záchytná klec stále není
Město požádalo příslušné orgány o záchytnou klec. V době žádosti se však v ulicích ještě žádné poraněné prase nevyskytovalo. Kompetentní orgán tehdy umístění pasti zamítl. O klec bylo tedy požádáno znovu, samotný schvalovací proces však trvá zhruba tři měsíce.
 
Prase zmizelo 

Podle slov místostarostky Ing. Dany Dalešické však toto zraněné prase již ve městě delší dobu viděno nebylo. Žádné bezprostřední nebezpečí tedy obyvatelům v současné chvíli nehrozí.
 
Skalka bez kanců?
Druhý týden v lednu proběhl v lokalitě barokního areálu mimořádný odstřel, při kterém bylo uloveno jedenáct divokých prasat. Druhý odstřel proběhl tento týden, v úterý 4. února. Z reakcí místních obyvatel lze usoudit, že pravidelné odstřely jsou vítány. „Jásám, už snad nebudu každou noc vyhánět zhruba dvacet prasat ze zahrady.“ „Hurá, nebaví mě skoro každou noc odhánět je od popelnic,“  objevilo se v komentářích.

Kvůli špatnému počasí musela být akce tentokrát ukončena již během dopoledne. Při odstřelu byl usmrcen jeden divočák.
 
„Pokud budou odstřely probíhat intenzivně, ta divoká prasata sem již znovu nepůjdou, a to bylo také účelem. Zda se bude konat další odstřel a v jakém termínu, rozhodne místní myslivecké sdružení," dodala místostarostka.
 
Tip redakce: 
V ulicích města běhají divoká prasata, lidé mají strach

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová, foto: pribram.cz_archiv

Další články

Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Například školy v Příbrami zatím ředitelská volna nevyhlásily, procento nakažených … Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta Příbrami Jan Konvalinka se ohlíží za včerejším jednání zastupitelstva. V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí příští rok tříčlenná domácnost … Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu K události došlo 20. listopadu v ranních hodinách. Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Slavnou parodii na westerny se souborem nastudoval Milan Schejbal, v hlavních rolích … Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Podmínky prodeje vedení radnice ještě upřesní a znovu předloží zastupitelstvu. Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Návrh rozpočtu dnes schválili zastupitelé. O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové Podle meteorologů nás pravděpodobně čekají opět Vánoce na blátě. ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok.
Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz