7. 12. svátek má Ambrož

V ulicích města běhají divoká prasata, lidé mají strach

Nepřehlédněte
10. ledna 2020   (18:00)
V ulicích města běhají divoká prasata, lidé mají strach

V Mníšku pod Brdy se v brzkých ranních hodinách pohybuje pravidelně až 35 divokých prasat, láká je obsah popelnic a kompostůObyvatele Mníšku pod Brdy již několik let po sobě trápí přemnožená divoká prasata. Letos je situace extrémní. Lidé tu s divočáky sdílejí své zahrady, potkávají je v ulicích města. Ve Lhotecké ulici se v brzkých ranních hodinách údajně pohybuje pravidelně až 35 kusů. Láká je obsah popelnic a kompostů, nepohrdnou však ani „obyčené“ travnaté ploše.  

Tento týden byl v okolních lesích proveden mimořádný odstřel. Myslivci se zaměřili na okolí navštěvovaného barokního areálu Skalka, které prasata již stačila důkladně rozrýt. Uloveno bylo jedenáct divočáků. Starostka Mníšku pod Brdy Mgr. Magdaléna Davis, Ph.D. doufá, že se takovéto naháňky budou pořádat pravidelně.

„Průběžně dostáváme stížnosti obyvatel na škody způsobené divokými prasaty. Zhruba jednou za měsíc za mnou někdo přijde a ukáže fotky, co všechno jim prasata zničila. Problém však je, že se nejedná o honební pozemky, škodu tedy nelze nikde vymáhat. Zákon bohužel nepočítá s tím, že by se divoká prasata adaptovala na příměstský život," uvedla starostka.

„V parku Pivovárka se nám nyní pohybuje zraněné prase, které může být nebezpečné. Mezi lidmi panuje nervozita. Je zde dětské hřiště, pohybuje se zde spousta dětí, ale také pejskařů. Toto zvíře není možné odchytit jinak, než pomocí záchytné klece. O tu jsme však žádali ještě v době, kdy se zraněné prase v ulicích nevyskytovalo. Kompetentní orgán tehdy umístění pasti odmítl. Požádali jsme tedy nyní znovu. Záchytnou klec však musí nejdříve schválit orgán ochrany přírody, a to bude trvat další tři měsíce,“ dodala starostka.

Podle odborníků mohou za přemnožení divočáků velké lány obilí s vysokými plodinami jako je kukuřice a řepka. Zde stáda nic neohrožuje a divoká prasata zde po většinu roku nachází bezpečné útočiště. Mírné zimy navíc dovolují bachyním vyvádět mladé vícekrát, než je u černé zvěře obvyklé.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová

Další články

Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Například školy v Příbrami zatím ředitelská volna nevyhlásily, procento nakažených … Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta Příbrami Jan Konvalinka se ohlíží za včerejším jednání zastupitelstva. V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí příští rok tříčlenná domácnost … Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu K události došlo 20. listopadu v ranních hodinách. Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Slavnou parodii na westerny se souborem nastudoval Milan Schejbal, v hlavních rolích … Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Podmínky prodeje vedení radnice ještě upřesní a znovu předloží zastupitelstvu. Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Návrh rozpočtu dnes schválili zastupitelé. O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové Podle meteorologů nás pravděpodobně čekají opět Vánoce na blátě. ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok.
Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz