20. 1. svátek má Ilona

V ulicích města běhají divoká prasata, lidé mají strach

Nepřehlédněte
10. ledna 2020   (18:00)
V ulicích města běhají divoká prasata, lidé mají strach

V Mníšku pod Brdy se v brzkých ranních hodinách pohybuje pravidelně až 35 divokých prasat, láká je obsah popelnic a kompostů


Obyvatele Mníšku pod Brdy již několik let po sobě trápí přemnožená divoká prasata. Letos je situace extrémní. Lidé tu s divočáky sdílejí své zahrady, potkávají je v ulicích města. Ve Lhotecké ulici se v brzkých ranních hodinách údajně pohybuje pravidelně až 35 kusů. Láká je obsah popelnic a kompostů, nepohrdnou však ani „obyčené“ travnaté ploše.  

Tento týden byl v okolních lesích proveden mimořádný odstřel. Myslivci se zaměřili na okolí navštěvovaného barokního areálu Skalka, které prasata již stačila důkladně rozrýt. Uloveno bylo jedenáct divočáků. Starostka Mníšku pod Brdy Mgr. Magdaléna Davis, Ph.D. doufá, že se takovéto naháňky budou pořádat pravidelně.

„Průběžně dostáváme stížnosti obyvatel na škody způsobené divokými prasaty. Zhruba jednou za měsíc za mnou někdo přijde a ukáže fotky, co všechno jim prasata zničila. Problém však je, že se nejedná o honební pozemky, škodu tedy nelze nikde vymáhat. Zákon bohužel nepočítá s tím, že by se divoká prasata adaptovala na příměstský život," uvedla starostka.

„V parku Pivovárka se nám nyní pohybuje zraněné prase, které může být nebezpečné. Mezi lidmi panuje nervozita. Je zde dětské hřiště, pohybuje se zde spousta dětí, ale také pejskařů. Toto zvíře není možné odchytit jinak, než pomocí záchytné klece. O tu jsme však žádali ještě v době, kdy se zraněné prase v ulicích nevyskytovalo. Kompetentní orgán tehdy umístění pasti odmítl. Požádali jsme tedy nyní znovu. Záchytnou klec však musí nejdříve schválit orgán ochrany přírody, a to bude trvat další tři měsíce,“ dodala starostka.

Podle odborníků mohou za přemnožení divočáků velké lány obilí s vysokými plodinami jako je kukuřice a řepka. Zde stáda nic neohrožuje a divoká prasata zde po většinu roku nachází bezpečné útočiště. Mírné zimy navíc dovolují bachyním vyvádět mladé vícekrát, než je u černé zvěře obvyklé.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava RitschlováDalší články

Sledujte s námi dnešní zastupitelstvo, program má jen 8 bodů Sledujte s námi dnešní zastupitelstvo, program má jen 8 bodů Klidný a rychlý průběh může narušit diskuze o rekonstrukci akvaparku, která oficiálně zatím není na programu. 20. ledna 2020   (15:48) Namol opilý muž putoval na záchytku, nadýchal čtyři promile Namol opilý muž putoval na záchytku, nadýchal čtyři promile Nechtěl uposlechnout výzvy policie 20. ledna 2020   (14:02) V týdnu bude přituhovat, teploty klesnou až na  -8 °C V týdnu bude přituhovat, teploty klesnou až na -8 °C V noci na úterý se vytvoří četné mrznoucí mlhy. Během úterního dne se mohou přechodně rozpustit a v noci na středu znovu vytvořit. 20. ledna 2020   (12:08) Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji S klesajícími teplotami přibývá bezdomovců v místech, kde to ostatním lidem není příjemné. Navíc se do Příbrami vrátilo několik lidí bez domova, kteří byli mezi svátky propuštěni z psychiatrických léčeben. Teď jsou na ulici. 20. ledna 2020   (09:30) Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Vybudování parkourového hřiště nic nebrání. Volejbalové hřiště komplikuje ochranné pásmo Příbramského potoka 20. ledna 2020   (06:20) Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Po dlouhých 18 letech od schválení územního plánu města Příbrami, kde byla trasa obchvatu zanesena a schválena, byl udělán důležitý krok pro jeho realizaci. 19. ledna 2020   (19:47) Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Součástí skleníku je i moderní přírodovědná učebna s mikroskopy a binokulárními lupami 19. ledna 2020   (15:50) Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům V rámci rekonstrukce hlediště dojde k instalaci speciální zvukové smyčky pro nedoslýchavé 19. ledna 2020   (12:26) Blíží se konec platnosti dálničních známek Blíží se konec platnosti dálničních známek Platnost loňských dálničních známek k poslednímu lednovému dni končí. Od roku 2021 budou už jen elektronické 19. ledna 2020   (09:23) Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Spravovat ho budou Sportovní zařízení města ve spolupráci s Městským kulturním centrem. 19. ledna 2020   (06:56)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz