30. 11. svátek má Ondřej
Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme

23. října 2021   (12:01)
Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme
foto: Martin Buršík, místostarosta Příbrami/se souhlasem

Dle územního plánu je území zastavitelné bytovými a rodinnými domy. Je to klidná oblast s možností nového bydlení pro více než 2000 obyvatel, říká v rozhovoru místostarosta Příbrami Martin Buršík.


Fantova louka je rozsáhlé rozvojové území mezi Svatou Horou a Novou Hospodou, které v budoucnosti poskytne bydlení až dvěma tisícovkám obyvatel. Proč tato oblast zůstává dlouhá léta ležet ladem? Z čeho vycházejí plány města Příbram? A jak je to s možným střetem zájmu některých zastupitelů? Na otázky odpovídá příbramský místostarosta Martin Buršík.

Kdo vlastní pozemky na Fantově louce?
Fantova louka zahrnuje asi 220 000 metrů čtverečních, z toho městu náleží přibližně 58 000 metrů čtverečních nezasíťovaných pozemků. Další plochy patří soukromým vlastníkům, obci Dubno, farnosti a státu. Město Příbram drží největší podíl.
Jaké jsou v místě rozvojové plány a možnosti podle platného územního plánu?
Dle územního plánu je území zastavitelné bytovými a rodinnými domy. Je to klidná oblast s možností nového bydlení pro více než 2000 obyvatel.
Proč toto území zůstává tak dlouho nevyužito?
Z diskuzí se čtyřmi velkými majiteli, kteří vlastní přibližně polovinu pozemků, jsem postupně nabyl dojmu, že výstavbě nestojí nic v cestě, ale historicky panovala malá vůle domluvy mezi jednotlivými majiteli. Město svými pozemky nijak neblokuje výstavbu a první etapa budování desítek bytů je plně v kompetenci soukromníků. Už vloni radnice aktivně vstoupila do debaty, sezvala všechny velké vlastníky a snaží se, aby na místě vznikl dobrý prostor pro život i volný čas a aby celá oblast byla nakonec zastavěna jednotně a smysluplně.

Co město vede k tomu, že jedná i se soukromými vlastníky?
Navazuje to na předchozí otázku, proč se tu tak dlouho nic neděje. Vlastníků je více, ale propojení území silnicemi nebo inženýrskými sítěmi je třeba řešit společně. Na tom se musí všichni domluvit, jinak se celkově příliš nepohneme. Zároveň každý vlastník může mít trochu jinou představu o tom, jak by měla vypadat finální zástavba. A my si za město pochopitelně přejeme, aby toto rozvojové území mělo podobné rysy a vznikla tu hezká čtvrť s cenově dostupnými byty, parkováním, parkem a občanskou vybaveností. Stejně tak chceme zajistit alespoň částečné zachování přírodního a volnočasového rázu jižní části území.
Může být radní Jiří Holý ve střetu zájmů, pokud vystupuje za město a současně vlastní část pozemků?
Na začátku jsme velmi zvažovali, jak k tomu přistoupit. Chtěli jsme vyloučit střet zájmů, a proto Jiří Holý v této věci nejedná za město. Je třeba zdůraznit, že své pozemky nabyl, než se stal zastupitelem. Jeho plochy mají přístup ke komunikaci a jsou opatřeny všemi inženýrskými sítěmi.
Kdy se dočkáme prvních bytů na Fantově louce?
To je v současnosti otázka spíše na soukromé developery. Ještě v říjnu se uskuteční schůzka, kde se jich budu ptát, zda již postoupili se svými plány a zda se dohodli mezi sebou na výstavbě sítí a komunikací. V tomto bodě ještě vnímám určité věci k řešení. Také si myslím, že pokud se nedohodnou mezi sebou, nezveřejní studii, jak si přejí pozemky využít. Město Příbram však nic netají a naši část studie jsme zveřejnili.
A co tedy Příbram zamýšlí vybudovat na svých pozemcích?
Nejdříve budou pravděpodobně vznikat bytové domy blíže k ulici Žižkova, což by bylo v režii soukromých developerů, tam pozemky město nemá. V některé z pozdějších etap, za pět či deset let, až budou k pozemkům Příbrami připojeny sítě a komunikace, by město plochu
rozparcelovalo pro výstavbu několika desítek řadových domů. Bude to velmi klidná a zelená část města s parkovým zázemím od ulice Na Stezce až na Novou Hospodu ke Kocábě.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Martin Buršík
místostarosta Příbrami
autor: Martin Buršík, místostarosta Příbrami

Další články

Meteorologové: V první polovině prosince se oteplí, i o Vánocích bude přes den nad nulou Meteorologové: V první polovině prosince se oteplí, i o Vánocích bude přes den nad nulou V týdnu, kdy budou vánoční svátky - mezi 20. a 26. prosincem, průměr denních teplot … Očkovaní lidé budou po významném rizikovém kontaktu muset na test Očkovaní lidé budou po významném rizikovém kontaktu muset na test Dosud očkovaní lidé podle metodického pokynu hlavní hygieničky z 19. října nemuseli … Na výjezdu z Příbrami přetočil řidič Fabii na střechu, dechovou zkoušku na alkohol odmítl Na výjezdu z Příbrami přetočil řidič Fabii na střechu, dechovou zkoušku na alkohol odmítl Policie silnici obousměrně uzavřela. Semafory v Žežické stále nefungují. Křižovatka si připisuje další nehodu Semafory v Žežické stále nefungují. Křižovatka si připisuje další nehodu Při střetu dvou aut došlo k poranění jednoho z řidičů. Příbramsko zasáhne v úterý silný vítr, hrozí škody na domech i problémy v dopravě Příbramsko zasáhne v úterý silný vítr, hrozí škody na domech i problémy v dopravě Výstraha před silným větrem platí v úterý od 06:00 do 24:00. Všichni lidé se mohou registrovat na webu k přeočkování proti covidu Všichni lidé se mohou registrovat na webu k přeočkování proti covidu Nárok na přeočkování mají nyní lidé šest měsíců po dokončeném předchozím očkování. Od … Kam až sahají tradice posvátného jmelí? Kam až sahají tradice posvátného jmelí? Jmelí je neodmyslitelným symbolem Vánoc. Jeho léčivé účinky a magické síly byly známy … Příbram bude příští rok hospodařit s téměř miliardou, chystá investice za 400 milionů Příbram bude příští rok hospodařit s téměř miliardou, chystá investice za 400 milionů V městské kase je v tuto chvíli zhruba 300 milionů korun. V památníku Vojna u Příbrami se natáčel klip Totalitní řád skupiny Debustrol V památníku Vojna u Příbrami se natáčel klip Totalitní řád skupiny Debustrol Hlavní role v klipu se zhostil herec Martin Dejdar.
Starosta: Vůči lidem v první linii nad zrušenými trhy fňukat nebudu Starosta: Vůči lidem v první linii nad zrušenými trhy fňukat nebudu Starosta Příbrami Jan Konvalinka společně se starostkou Lhoty u Příbramě Evou Drmlovou …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz