vývoj COVID-19
5. 3. 2021
Bezděkov 1
Bohostice 2
Bohutín 27
Borotice 8
Bratkovice 3
Březnice 44
Buková u Pb 1
Bukovany 5
Čenkov 5
Cetyně 2
Chotilsko 3
Chrást 2
Chraštice 1
Čím 5
Dlouhá Lhota 8
Dobříš 146
Dolní Hbity 14
Drahenice 1
Drahlín 12
Drásov 8
Drevníky 6
Drhovy 3
Dubenec 2
Dublovice 10
Dubno 5
Háje 11
Hluboš 22
Hlubyně 1
Horčápsko 1
Hřiměždice 7
Hudčice 9
Hvožďany 12
Jablonná 15
Jesenice 6
Jince 47
Kamýk n. V. 17
Klučenice 11
Kňovice 3
Kosova H. 10
Kotenčice 3
Koupě 1
Krásná H. 10
Křepenice 5
Křešín 2
Láz 14
Lazsko 5
Lešetice 2
Lhota u Pb 8
M. Hraštice 21
Milešov 8
Milín 24
Modřovice 2
Mokrovraty 25
Nalžovice 18
Narysov 9
Nechvalice 10
Nečín 6
Nedrahovice 9
Nová Ves p. P. 25
Nové Dvory 4
Nový Knín 31
Obecnice 30
Obořiště 8
Obory 1
Ohrazenice 6
Osečany 12
Ostrov 4
Ouběnice 4
Pečice 6
Petrovice 18
Pičín 5
Počaply 2
Počepice 2
Podlesí 15
Příbram 605
Prosen. L. 12
Řadíč 3
Rosovice 28
Rožmitál p. T. 51
Rybníky 4
Sádek 5
Sedlčany 102
Sedlec-Prč. 40
Sedlice 4
Smolotely 3
Solenice 6
Stará Huť 22
Štětkovice 1
Suchodol 2
Svaté Pole 14
Svatý Jan 4
Svojšice 2
Tochovice 8
Třebsko 21
Trhové Dušníky 7
Tušovice 4
Velká Lečice 6
Věšín 6
Višňová 18
Volenice 1
Voznice 7
Vrančice 7
Vranovice 9
Vševily 2
Vys. Chlumec 6
Vysoká u Pb 6
Zalužany 5
Zduchovice 10
Županovice 2
Máme svůj hlas, říkají ve videu studenti Gymnázia pod Svatou Horou

21. února 2021   (18:31)

Studenti Gymnázia pod Svatou Horou natočili video, ve kterém odmítají plánované sloučení školy s gymnáziem v ulici Legionářů.


Gymnázium pod Svatou Horou v Příbrami se má sloučit s gymnáziem v ulici Legionářů, jeho studijní programy ale zůstanou zachovány. Půjde o specializaci na jazyky a program šestiletého gymnázia, jež budou pokračovat i po přestěhování do ulice Legionářů. Obě školy se mají organizačně spojit k 1. září příštího roku, přičemž Gymnázium pod Svatou Horou by se studentům naposledy otevřelo na konci června 2024 nebo 2025. Návrh musejí ještě schválit krajští zastupitelé.

Studenti Gymnázia pod Svatou Horou natočili video, ve kterém vyjadřují svůj nesouhlas s plánovanou optimalizací školství. „Málo studentů znamená rodinné prostředí. Ve škole panuje přátelská atmosféra, a to nejen ve třídách. Učitelé dbají na individuální přístup k žákům,“ vysvětluje v úvodu videa jeden ze žáků. Studenti připomněli, že na gymnáziu díky osobnímu přístupu kantorů odmaturovala před dvěma roky i nevidomá dívka.
Studenti ve videu dále zmínili, že do dnešního dne dostali v médiích prostor pouze rodiče, absolventi školy a široká veřejnost. „Také máme svůj hlas,“ apelovali na krajské zastupitele a na veřejnost s žádostí o podporu.
Gymnázium Příbram v ulici Legionářů navštěvuje 600 studentů. Po sloučení jich má být 660, přibydou dvě třídy. Ředitelé nyní počítají jednotlivé úvazky, hodiny a pedagogy, aby se mohlo rozhodnout, kdy z budovy v Balbínově ulici odejde poslední student. Podle krajského radního pro školství Michala Váchy (STAN) to bude k 30. červnu 2024 nebo k 30. červnu 2025. Budova Gymnázia pod Svatou Horou patří městu, gymnázium je tam v nájmu. Funguje tam také základní škola.

Středočeští zastupitelé by mohli rozhodovat o sloučení gymnázií nejdříve v březnu. Na únorovém jednání materiál určitě projednávat nebudou, protože se jím musí předtím zabývat krajský výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost. 
Podle údajů, které má hejtmanství k dispozici, je na Příbramsku oproti jiným středočeským okresům velká kapacita gymnaziálního školství. Na 10.000 obyvatel připadá 177 míst, v okrese Praha-západ je to 34.
Spoluautorka petice proti slučování příbramských škol Andrea Hrazdírová namítla, že kraj nezohledňuje skutečnost, že na příbramská gymnázia dojíždějí právě i děti z okresu Praha-západ. Vácha to nepopřel. Studenti z okolí Prahy se podle něj snaží umístit, kde to jde, a to nejen v hlavním městě. Považoval by za logické, kdyby výsledkem takzvané optimalizace škol ve středních Čechách byl vznik nové školy v okolí Prahy. Takový návrh už je podle něj na odboru školství, ale zatím na něj nebyly peníze.
Vácha připomněl, že o spojení příbramských gymnázií se hovoří už dlouho a do zařízení v ulici Legionářů se v minulosti investovaly desítky milionů korun, aby se záměr mohl uskutečnit. Namítl, že podle údajů, které má hejtmanství k dispozici, je na Příbramsku oproti jiným středočeským okresům velká kapacita gymnaziálního školství na počet obyvatel. Kraj ale podle Hrazdírové nezohledňuje skutečnost, že na příbramská gymnázia dojíždějí i děti z okresu Praha-západ.
O záležitosti také diskutovalo příbramské zastupitelstvo, žádné usnesení ale nepřijalo. Zastupitel za Piráty Antonín Schejbal oznámil, že se slučováním nesouhlasí a jako krajský zastupitel bude hlasovat proti. Piráti jsou přitom na kraji v koalici. "Podle mého názoru je to jako spojit Spartu a Slavii," uvedl Schejbal. Stejně podle něj smýšlejí i členové expertního týmu Pirátů, s nimiž věc projednával a kteří nemají žádnou vazbu na Příbram. Přesvědčit bude chtít Schejbal i další krajské zastupitele.
Opoziční zastupitel Vladimír Král (Šance pro Příbram) uvedl, že by si rušené Gymnázium pod Svatou Horou mohlo vzít pod svá křídla město. Pro hledání jiného zřizovatele se vyslovila i další zastupitelka za Šanci Dagmar Říhová. Místostarostka Zorka Brožíková (ANO) namítla, že kompetence ohledně gymnázií má kraj. Král oponoval, že i město může být zřizovatelem střední školy, pokud bude chtít.
Brožíková uvedla, že radnice provedla průzkum mezi řediteli příbramských škol, z nějž vyplynulo, že více než 70 procent jich hodnotí kapacitu příbramských gymnázií jako naddimenzovanou. Více než polovina z nich vnímá vliv odchodu dětí z pátých a následně sedmých tříd na víceletá gymnázia na úroveň vzdělávání na druhém stupni. V souvislosti s tím se více než 70 procent ředitelů domnívá, že by mělo sloučení gymnázií pozitivní vliv na úroveň výchovně vzdělávacího procesu v základních školách, dodala Brožíková.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
video: studenti Gymnázia pod Svatou Horou v Příbrami

autor: Tomáš Pečenka

Další články

Pivovary Lobkowicz Group uzavírají kvůli koronaviru pivovar ve Vysokém Chlumci Pivovary Lobkowicz Group uzavírají kvůli koronaviru pivovar ve Vysokém Chlumci "Jsme nuceni reagovat na déle než rok trvající pandemii covid-19 a skutečnost, že … Zalítat si na Padáku. V březnu se běžci vydají po lojových koulích Zalítat si na Padáku. V březnu se běžci vydají po lojových koulích Organizátoři zimních běhů Brdského běžeckého poháru vytyčili další trať pro … Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 14.600 nakažených Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 14.600 nakažených Kvůli velkému počtu pacientů s covidem-19 povolá Středočeský kraj do nemocnic … Nemocnice zdvojnásobila kapacitu antigenního testování Nemocnice zdvojnásobila kapacitu antigenního testování Denně se tak bude moci nechat otestovat zhruba 200 zájemců. Anketa: Do tohoto stavu by se neměla tahat politika a předvolební boje Anketa: Do tohoto stavu by se neměla tahat politika a předvolební boje Zeptali jsme se několika obyvatel, jak nahlížejí na současná vládní nařízení. Sociální bydlení, komunitní centrum nebo dětské hřiště. Bývalé Moserovo sanatorium v Jincích ožívá Sociální bydlení, komunitní centrum nebo dětské hřiště. Bývalé Moserovo sanatorium v Jincích ožívá V bývalých lázních bude na jaře dokončeno sedm sociálních bytů. Od září se otevřou … Holobrada: Nemocniční péče je v režimu, který by se dal nazvat medicínou katastrof Holobrada: Nemocniční péče je v režimu, který by se dal nazvat medicínou katastrof Ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada upozorňuje, že může dojít ke snížení … V Tochovicích kdosi zastřelil tři lišky a pohodil je na kraj remízku V Tochovicích kdosi zastřelil tři lišky a pohodil je na kraj remízku Případem se zabývá policie. Příbramská nemocnice vyhlásila stav hromadného ohrožení osob Příbramská nemocnice vyhlásila stav hromadného ohrožení osob Středočeský kraj kvůli velkému počtu pacientů s covidem-19 povolá do nemocnic …
Vodohospodáři evidují zvýšené úniky vody a vyzývají ke kontrole objektů Vodohospodáři evidují zvýšené úniky vody a vyzývají ke kontrole objektů V souvislosti s mrazivým počasím a následným prudkým oteplením v minulých dnech …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz