vývoj COVID-19
4. 3. 2021
Bezděkov 1
Bohostice 2
Bohutín 23
Borotice 6
Bratkovice 3
Březnice 50
Buková u Pb 1
Bukovany 5
Čenkov 4
Cetyně 2
Chotilsko 3
Chrást 2
Chraštice 1
Čím 4
Dlouhá Lhota 9
Dobříš 133
Dolní Hbity 11
Drahenice 2
Drahlín 11
Drásov 5
Drevníky 5
Drhovy 3
Dubenec 1
Dublovice 11
Dubno 5
Háje 10
Hluboš 15
Hlubyně 1
Horčápsko 2
Hřiměždice 4
Hudčice 8
Hvožďany 12
Jablonná 14
Jesenice 4
Jince 46
Kamýk n. V. 15
Klučenice 12
Kňovice 3
Kosova H. 9
Kotenčice 3
Koupě 1
Krásná H. 12
Křepenice 5
Křešín 2
Láz 11
Lazsko 5
Lešetice 2
Lhota u Pb 5
M. Hraštice 22
Milešov 9
Milín 23
Modřovice 2
Mokrovraty 23
Nalžovice 17
Narysov 9
Nechvalice 10
Nečín 6
Nedrahovice 8
Nová Ves p. P. 25
Nové Dvory 3
Nový Knín 30
Obecnice 29
Obořiště 8
Ohrazenice 5
Osečany 12
Ostrov 4
Ouběnice 3
Pečice 6
Petrovice 19
Pičín 6
Počepice 3
Podlesí 17
Příbram 574
Prosen. L. 14
Řadíč 4
Rosovice 19
Rožmitál p. T. 50
Rybníky 5
Sádek 5
Sedlčany 94
Sedlec-Prč. 37
Sedlice 4
Smolotely 3
Solenice 6
Stará Huť 20
Štětkovice 1
Suchodol 2
Svaté Pole 14
Svatý Jan 6
Svojšice 2
Tochovice 8
Třebsko 15
Trhové Dušníky 6
Tušovice 4
Velká Lečice 6
Věšín 6
Višňová 19
Volenice 2
Voznice 7
Vrančice 6
Vranovice 3
Vševily 2
Vys. Chlumec 7
Vysoká u Příbramě 4
Zalužany 5
Zduchovice 10
Županovice 1

Exstarosta Vacek: Nesouhlasím se sloučením příbramských gymnázií

26. ledna 2021   (19:30)
Exstarosta Vacek: Nesouhlasím se sloučením příbramských gymnázií

Bývalý starosta Příbrami Josef Vacek reaguje na závěry komise Středočeského kraje, která v rámci optimalizace školství zamýšlí sloučení příbramských gymnázií.


V posledních týdnech a měsících se stále častěji jak na celostátní, tak místní úrovni, diskutuje na téma budoucnosti víceletých gymnázií. Zvláště poté, co ministr školství Robert Plaga (ANO) podpořil v loňském roce, v rámci diskuse o „Nové strategii vzdělávání do roku 2030“, omezení kapacity víceletých gymnázií s tím, že do budoucna by mělo dojít k omezení jejich počtu. Podle jeho názoru byla obnova osmiletých a zřízení šestiletých gymnázií v rozporu se závěry moderních studií o předčasné selekci dětí ve školách. Zároveň však potvrdil, že ještě před prosazením tohoto reformního kroku by mělo dojít ke zlepšení kvality výuky na druhém stupni základních škol. A zároveň by na úrovni jednotlivých krajů mělo dojít k vyhodnocení výběrovosti gymnázií a provedení změny dlouhodobých záměrů krajského vzdělávání.

Z mého pohledu však není dobrou cestou rušit víceletá gymnázia. Cílem by mělo být spíše zlepšení úrovně druhých stupňů základních škol. K tomu však nepomůže žádná změna strategie vzdělávání, případně jiné zázračné řešení. Touto cestou je stanovení základních povinných školních vzdělávacích plánů, které se budou na všech školách dlouhodobě dodržovat. Ruku v ruce se snížením počtu dětí ve třídách na maximální počet dvacet žáků. A dosavadní rozhodování žáků a jejich rodičů mezi pokračováním výuky na základní škole nebo studiem na víceletém gymnáziu by mělo nadále zůstat na individuálním uvážení. Je zřejmé, že naplnění tohoto “ambiciózního“ politického rozhodnutí, včetně společenské a odborné diskuse na dané téma, bude trvat několik dalších let.
A právě proto, bychom jako „Příbramáci“ neměli v tomto „mezičase“ ustupovat jinému “ambicióznímu“ politickému rozhodnutí. Krátce po Novém roce 2021 se totiž objevila informace, že radní pro oblast vzdělávání a sportu Středočeského kraje Milan Vácha (STAN), začal velmi razantně prosazovat sloučení obou gymnázií (Pod Svatou Horou v Příbrami I a v ulici Legionářů v Příbrami VII). S jasnou ambicí, aby do budoucna v našem městě existovalo pouze jedno gymnázium, a to se sídlem v ulici Legionářů. O tzv. „optimalizaci středního školství“ ostatně hovořilo programové prohlášení nové krajské koalice ze 4. 11. 2020. V něm se však velice opatrně počítalo s optimalizací sítě škol s ohledem na regionální dostupnost, technický stav budov, zájem uchazečů a očekávaný demografický vývoj. Nicméně tento návrh prošel první diskusí pouze ve Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Stč. kraje a neproběhl doposud jednáním rady kraje a také ani jejím zastupitelstvem. Podle mého názoru by však podobnému návrhu na „sloučení“ měla předcházet práce expertní skupiny z oblasti školství, která by všechny aspekty navrhované reorganizace posoudila. Zejména s ohledem na skutečnost, že reálná kapacita obou škol je naplněna a také s ohledem, že mezi rodičovskou a občanskou veřejností v Příbrami panuje s odbornou a pedagogickou úrovní obou škol zřejmá spokojenost.  
Samozřejmostí by také měla být politická a odborná diskuse jak na úrovni Středočeského kraje, tak na úrovni samotného města Příbram. Skutečná realita tohoto, pro naše město tak důležitého, příběhu však probíhá podle jiného scénáře. Radní pro oblast vzdělávání a sportu Středočeského kraje Milan Vácha (STAN) již dokončil s řediteli obou gymnázií Ivou Kadeřábkovou a Pavlem Karnetem vstupní jednání. Na první pohled dopadla dobře, protože ředitel gymnázia pod Svatou Horou Pavel Karnet následně oznámil, že jeho škola může i nadále přijímat žáky do šestiletého i čtyřletého oboru. A nově přijatí žáci mají v září 2021 normálně nastoupit ke studiu na gymnáziu pod Svatou Horou. Nicméně, tento „kompromis“ byl vynucen pouze vnějšími okolnostmi. Rada kraje a zastupitelstvo kraje by totiž z důvodu časové tísně nestačily projednat „kontroverzní návrh“ na sloučení do doby vyhlášení přijímacího řízení na obě školy. A tak bylo formálně oznámeno, že školy budou pokračovat ve své činnosti v dosavadním režimu. Nicméně „důvěrné zdroje“ z prostředí hejtmanství mluví o sloučení příbramských gymnázií jako o hotové věci s tím, že proběhne následující rok.

Je zajímavé, když v roce 2019, tedy v minulém volebním období, navrhoval tehdejší radní pro školství Zdeněk Seidl sloučení SOŠ Český Brod-Liblice se Střední průmyslovou školou strojírenskou a Jazykovou školou v Kolíně a také spojení gymnázia v Čelákovicích s gymnáziem v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi, strhla se ze strany tehdy opozičních zastupitelů STAN přímo bouře. Vzhledem k tomu, že v okresech Kolín a Praha východ má STAN dlouhodobou a silnou voličskou podporu, nemohl podobný krok připustit. A s argumentací, že rozhodnutí o rušení středních škol nebylo dostatečně připraveno a s odkazem na neexistenci dlouhodobého plánu optimalizace sítě středních škol, navrhl odvolání radního Zdeňka Seidla z funkce. A nyní, pouhé dva roky od této události, postupuje radní pro oblast vzdělávání a sportu Středočeského kraje Milan Vácha (STAN) v kauze příbramských gymnázií téměř identickým způsobem. Přes neexistenci dlouhodobého plánu optimalizace sítě středočeských středních škol a také nepřipravenosti podobného kroku, prosazuje sloučení příbramských gymnázií.
Tato skutečnost by měla vyburcovat příbramskou politickou, odbornou a občanskou veřejnost k jasnému odporu proti tomuto záměru. Především krajští zastupitelé z Příbrami Václav Švenda (TOP 09), Simona Luftová (Piráti), Antonín Schejbal (Piráti) a Jiřina Michalová (ANO) by měli hájit zájmy Příbrami a jejích občanů. Podobně razantní „NE“ také očekávám od příbramské radnice vedené starostou Janem Konvalinkou. Příbrami byla v minulosti díky působení vysoké školy báňské, existenci učitelského ústavu a kvalitní nabídce středních škol nazývána podbrdskými Athénami. S ohledem na tuto tradici bychom si proto neměli nechat vnutit nekompetentní rozhodnutí, směřující ke zrušení a likvidaci zavedeného Gymnázia Pod Svatou Horou.

Josef Vacek

 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Josef Vacek
foto: Josef Vacek_archiv

autor: Josef Vacek

Další články

Holobrada: Nemocniční péče je v režimu, který by se dal nazvat medicínou katastrof Holobrada: Nemocniční péče je v režimu, který by se dal nazvat medicínou katastrof Ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada upozorňuje, že může dojít ke snížení … V Tochovicích kdosi zastřelil tři lišky a pohodil je na kraj remízku V Tochovicích kdosi zastřelil tři lišky a pohodil je na kraj remízku Případem se zabývá policie. Příbramská nemocnice vyhlásila stav hromadného ohrožení osob Příbramská nemocnice vyhlásila stav hromadného ohrožení osob Středočeský kraj kvůli velkému počtu pacientů s covidem-19 povolá do nemocnic … Vodohospodáři evidují zvýšené úniky vody a vyzývají ke kontrole objektů Vodohospodáři evidují zvýšené úniky vody a vyzývají ke kontrole objektů V souvislosti s mrazivým počasím a následným prudkým oteplením v minulých dnech … Příbram nabízí finanční podporu rodičům, kteří jsou v tíživé situaci Příbram nabízí finanční podporu rodičům, kteří jsou v tíživé situaci V loňském roce město vyhlásilo veřejnou sbírku. O finanční podporu z této sbírky mohou … Další případ otráveného zvířete na Příbramsku. V Hříměždicích nalezli uhynulé vydří mládě Další případ otráveného zvířete na Příbramsku. V Hříměždicích nalezli uhynulé vydří mládě Líčení otrávených návnad je trýznivá praktika, která může být nebezpečná i pro … Příbramská nemocnice je na pokraji vyhlášení stavu hromadného postižení osob, zasedne krizový štáb Příbramská nemocnice je na pokraji vyhlášení stavu hromadného postižení osob, zasedne krizový štáb Stav hromadného postižení osob je mimořádná událost, při kterém se zdravotnické … 52. ročník napodruhé. Festival Antonína Dvořáka zahájil předprodej 52. ročník napodruhé. Festival Antonína Dvořáka zahájil předprodej Pořadatelé hudební akce chtějí po zrušeném loňském ročníku odehrát co nejvíce … Žena na Příbramsku spadla ze skály a skončila v bezvědomí. Místo přivolání záchranky ji lidé odvezli domů Žena na Příbramsku spadla ze skály a skončila v bezvědomí. Místo přivolání záchranky ji lidé odvezli domů Žena podle záchranářů utrpěla vážná poranění v oblasti hlavy.
Příbramská nemocnice se chystá na příliv pacientů, zavírá jedno z chirurgických oddělení Příbramská nemocnice se chystá na příliv pacientů, zavírá jedno z chirurgických oddělení Středočeský kraj zřejmě brzy vyhlásí stav hromadného postižení osob.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz