16. 3. svátek má Elena a Herbert




Krásná místa na Příbramsku: Pevnost Jordán

11. ledna 2022   (06:27)
Krásná místa na Příbramsku: Pevnost Jordán
foto: Pavlína Svobodová

V současné době se potýkáme s omezením kulturních akcí a setkávání. Mnozí z nás se tak uchýlili k pěší turistice a obnovují svůj vztah s přírodou. Naše redakce si připravila seznam míst na Příbramsku, jejichž krása a klid rozhodně stojí za menší či větší výšlap.


Testovací pěchotní srub Jordán se nachází na stejnojmenném vrcholu Brd a v průběhu posledních let se stal vyhledávanou turistickou zastávkou. Leží asi 6 km na východ od Strašic. Byl postaven v roce 1936 za účelem výcviku vojenských posádek a pokusného ostřelování. Stejné jméno nese i dopadová plocha, která se rozkládá po severních svazích vrcholu. Železobetonový srub armáda v třicátých letech využívala jako testovací místo pro vojenský arsenál, který měl být využit při obraně proti Německu. Právě odsud pak putovaly zbraně do českého pohraničí.
Testovací pěchotní srub Jordán se nachází na …
foto: Pavlína Svobodová

Deformace venkovního pláště bunkru byla způsobena testováním průraznosti střel. V budoucnu by tu dokonce mělo vzniknout muzeum československého dělostřelectva s expozicí několika dobových houfnic. Dopadová plocha je volně přístupná, ale pohybovat se zde musíte pouze po vyznačených zpevněných cestách, protože se zde nachází množství nevybuchlé munice.
Deformace venkovního pláště bunkru byla …
foto: Pavlína Svobodová
Některým z vás se může zdát bunkr poněkud povědomý. Natáčela se zde známá scéna s Panzerfaustem ve filmu Jana Svěráka Obecná škola. Tam posloužil jako vyobrazení pohraniční pevnosti. Pěchotní srub Jordán byl vlastně pilotní test těžkého opevnění. Koncept tohoto bunkru armáda využila při výstavbě hraničních pevností.
Některým z vás se může zdát bunkr poněkud …
foto: Pavlína Svobodová

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jan Máša








Další články

V Občově hoří autodílna, na místě zasahuje několik jednotek hasičů V Občově hoří autodílna, na místě zasahuje několik jednotek hasičů Několik hasičských jednotek zasahuje v Občově u požáru autodílny. AKTUÁLNĚ Známe 16 vítězů ankety. Který klub je na Příbramsku nejoblíbenější? Známe 16 vítězů ankety. Který klub je na Příbramsku nejoblíbenější? Velká čtenářská anketa na portálu pribram.cz, která hledá nejoblíbenější fotbalový … SPORT Dobrovolníci znovu vyčistili okolí rožmitálského zámku. Nejvíce tam bylo lahví od rumu Dobrovolníci znovu vyčistili okolí rožmitálského zámku. Nejvíce tam bylo lahví od rumu Okolí rožmitálského zámku má za sebou další výrazné zlepšení. Skupina místních … NEPŘEHLÉDNĚTE Velikonoční neděle v divadle: tvoření, pohádky a jarní kouzlo pro celou rodinu Velikonoční neděle v divadle: tvoření, pohádky a jarní kouzlo pro celou rodinu Divadlo A. Dvořáka v Příbrami zve v neděli 22. března od 10 do 17 hodin všechny malé i … KULTURA Jediní v okolí! DAPE Cars v Příbrami nabízí službu, kterou ostatní servisy neumí Jediní v okolí! DAPE Cars v Příbrami nabízí službu, kterou ostatní servisy neumí Když se na silnici něco pokazí, většina řidičů z Příbramska už ví, kam volat. DAPE … PR Kvůli požáru ubytovny i kontejnerů vyšetřuje policie podezřelou osobu Kvůli požáru ubytovny i kontejnerů vyšetřuje policie podezřelou osobu Rušnou noc zažili nejen hasiči kvůli nočnímu požáru na ubytovně, ale i kvůli hořícím … AKTUALIZOVÁNO Noční požár ubytovny v Příbrami: Hasiči evakuovali 35 lidí, zasahovalo několik jednotek Noční požár ubytovny v Příbrami: Hasiči evakuovali 35 lidí, zasahovalo několik jednotek Krátce před jedenáctou hodinou večerní v neděli byl vyhlášen poplach kvůli požáru na … AKTUALIZOVÁNO Je Příbram bezpečné město? Data i názory obyvatel dávají jasnější obrázek Je Příbram bezpečné město? Data i názory obyvatel dávají jasnější obrázek Pocit bezpečí je jedním ze základních ukazatelů kvality života ve městě. Jak si v … ANKETA Kde v Příbrami dělají nejlepší dorty a zákusky? Spouštíme velkou sladkou anketu! Kde v Příbrami dělají nejlepší dorty a zákusky? Spouštíme velkou sladkou anketu! Milovníci sladkého, pozor. Hledáme podnik, kde v Příbrami dělají ty nejlepší dorty, … ANKETA
Medvědí česnek je vitaminová bomba. Jen dejte pozor na záměnu s jedovatou konvalinkou Medvědí česnek je vitaminová bomba. Jen dejte pozor na záměnu s jedovatou konvalinkou S příchodem jara se v českých lesích a hájích začínají objevovat první porosty … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz