24. 2. svátek má Matěj




Kaufland a Lidl v únoru spustí testovací projekt zpětného odběru PET lahví

8. února 2023   (15:08)
Kaufland a Lidl v únoru spustí testovací projekt zpětného odběru PET lahví
foto: freepik

Zákazníci, kteří službu využijí, v obchodech dostanou slevové kupony na nákup.


Obchodní řetězce Kaufland a Lidl 23. února spustí testovací projekt zpětného odběru nápojových PET lahví a plechovek. Každý řetězec umožní zákazníkům obaly vracet ve třech svých obchodech. V tiskové zprávě o tom informovali mluvčí obou společností, které patří pod obchodní skupinu Schwarz. V ČR se s zálohováním PET lahví a plechovek zatím nepočítá. Ministerstvo životního prostředí ale připravuje pro případné zavedení legislativní návrh. Zákazníci, kteří službu využijí, v obchodech dostanou slevové kupony na nákup.

Mluvčí Lidlu Tomáš Myler uvedl, že pilotní projekt v obchodech má podpořit myšlenku zavést zálohování PET lahví a plechovek v ČR. "Vzhledem k tomu, že v případě zavedení systému budou zákazníci primárně vracet nápojové obaly u obchodníků, je pro nás důležité, aby nastavení celého systému bylo maximálně zákaznicky přívětivé," doplnil. Ve kterých obchodech si budou moci lidé vracení lahví vyzkoušet, zatím řetězce neuvedly.
Podle ředitele sekce ochrany životního prostředí ministerstva životního prostředí Davida Surého může testovací projekt řetězců ověřit, zda jsou v Česku lidé ochotní zlepšit sběr plechovek a PET lahví.
Zavedení systému dlouhodobě podporuje Iniciativa pro zálohování. Sdružuje firmy Coca-Cola HBC ČR a SK, Kofola, Mattoni 1873, Heineken ČR a Plzeňský Prazdroj, které patří k největším výrobcům nápojů v Česku. "Podobné pilotní projekty řetězce realizovaly i v jiných zálohujících zemích a vždy přinesly užitečnou zkušenost, která systém pomohla dobře nastavit tak, aby byl komfortní pro spotřebitele," uvedla za iniciativu Kristýna Havlingerová.

Z loňského průzkumu agentury Ipsos vyplynulo, že zavedení záloh na PET lahve podporuje 74 procent Čechů, pro zálohy na plechovky je 70 procent lidí. Podle průzkumu lidé považují ideální výši záloh čtyři koruny na lahve i plechovky. Tři čtvrtiny lidí v průzkumu odpověděly, že za ideální místo k vracení lahví by považovaly obchody.
Svaz obchodu a cestovního ruchu nedávno zveřejnil výsledky analýzy Centra ekonomických a tržních analýz (CETA), která vyčíslila náklady na zavedení systému zálohování na zhruba 5,2 miliardy korun. Další 1,3 miliardy korun ročně bude stát provoz systému. Analýza počítá s tím, že ročně by se mohlo do systému dostat 2,3 miliardy obalů, což odpovídá devadesátiprocentní míře zpětného odběru.

Analytik CETA Michael Fanta uvedl, že hlavní tíhu vybudování a provozu systému na zálohování obalů ponesou obchody. Největší náklady pro ně budou představovat stavební úpravy kvůli případnému umístění automatů na sběr obalů.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

V Husově ulici porazilo auto chodce na přechodu V Husově ulici porazilo auto chodce na přechodu Před půl sedmou večer v pondělí 23. února byla nahlášena nehoda s chodcem v Příbrami v … AKTUALIZOVÁNO V Brdech je nová přírodní památka Kočka, chrání naleziště zkamenělin V Brdech je nová přírodní památka Kočka, chrání naleziště zkamenělin V Chráněné krajinné oblasti Brdy přibylo patnácté maloplošné zvláště chráněné území – … ZAJÍMAVOSTI Smrtelná vzteklina se objevila u psa dovezeného do Evropy Smrtelná vzteklina se objevila u psa dovezeného do Evropy Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje na závažný případ zavlečení vztekliny do … Chcete rozhodnout, kde policie „chytí“ řidiče za rychlou jízdu? Zapojte se do Speed Marathonu 2026! Chcete rozhodnout, kde policie „chytí“ řidiče za rychlou jízdu? Zapojte se do Speed Marathonu 2026! Máte pocit, že někteří řidiči jezdí příliš rychle právě u vás? Teď máte šanci … Na Slapech se provádí generální oprava mostu na hrázi, vyžádá si uzavírku Na Slapech se provádí generální oprava mostu na hrázi, vyžádá si uzavírku Na Slapské přehradě byla letos zahájena generální oprava mostu. Práce potrvají do roku … Příbram bude hostit republikový šampionát. Do města přijede elita dětského krasobruslení Příbram bude hostit republikový šampionát. Do města přijede elita dětského krasobruslení Zimní stadion v Příbram se od 6. do 8. března stane dějištěm Mistrovství České … Srážka dvou Fordů u obce Obory, kvůli vyšší škodě vyjela k nehodě policie Srážka dvou Fordů u obce Obory, kvůli vyšší škodě vyjela k nehodě policie V pondělí 23. února krátce před sedmou hodinou ranní se v katastru obce Obory na … Komisař, který ve volném čase zachraňuje Svatohorský sad s přáteli Komisař, který ve volném čase zachraňuje Svatohorský sad s přáteli Luboš Řezáč, příbramský komisař kriminální policie a zakladatel spolku Svatohorské … ROZHOVOR V Čenkově zachraňovali muže po pádu do Litavky. Zřejmě už druhý pád do vody v únoru V Čenkově zachraňovali muže po pádu do Litavky. Zřejmě už druhý pád do vody v únoru V Čenkově se v neděli 22. února odehrála dramatická záchranná akce.
Mladé fotbalové naděje zabojují o pohár starostky. Podlesí čeká velký turnaj! Mladé fotbalové naděje zabojují o pohár starostky. Podlesí čeká velký turnaj! Fotbalové hřiště v Podlesí se v sobotu 29. března promění v dějiště napínavých soubojů …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz