10. 3. svátek má Viktorie




Kapitulaci podepsali vojáci wehrmachtu ve mlýně u Čimelic, tím skončila válka v Česku

10. května 2020   (08:17)
Kapitulaci podepsali vojáci wehrmachtu ve mlýně u Čimelic, tím skončila válka v Česku
foto: pribram.cz, ČTK

Kapitulaci, poslední na českém území a zřejmě i v Evropě, podepsal von Pückler před 75 lety, 12. května 1945, u Čimelic.


I přes faktický konec druhé světové války se někteří němečtí velitelé stále odmítali vzdát. Poslední bitvou v Evropě byl podle řady historiků střet u osady Slivice u Milína na Příbramsku, který 11. května 1945 vyprovokoval generál SS Carl von Pückler-Burghauss. Nejednalo se o nijak malou šarvátku, německý odpor byl ale zlomen. Kapitulaci, poslední na českém území a zřejmě i v Evropě, podepsal von Pückler před 75 lety, 12. května 1945, u Čimelic.

Na Příbramsku se tehdy nashromáždilo velké množství německých jednotek, ale i prchajících protektorátních úředníků, německých civilistů a příslušníků Ruské osvobozenecké armády generála Vlasova. Objevily se zde i dobře vyzbrojené jednotky SS pod vedením velitele Waffen-SS von Pücklera. Ten již dříve odmítl respektovat kapitulaci, kterou 8. května v Praze německý generál Rudolf Toussaint složil do rukou velitele povstání generála Karla Kutlvašra.
Ustupující Němci se snažili dostat do amerického zajetí a často bezdůvodně terorizovali místní obyvatelstvo. Jelikož ústupová cesta byla neprůchodná, rozhodl se fanatický nacista von Pückler vybudovat u Slivice obranné postavení, které tvořily tři linie těžké techniky včetně tanků a minometů a přes 6000 vojáků SS. Proti této přesile se postavili příslušníci partyzánské skupiny Smrt fašismu a revolučních gard z Příbrami a okolí, avšak neměli šanci na úspěch.
Skupinu partyzánů, která se údajně dala oklamat bílým praporem, Němci postříleli. Jejich odpor zlomili až příslušníci několika sovětských jednotek. Po průzkumu terénu zahájily 11. května odpoledne útok na postavení Němců pomocí děl a kaťuší. Do boje zasáhly i tanky. Poslední výstřely údajně padly 12. května ve 03:00. Na straně partyzánů a rudoarmějců zahynulo asi 60 lidí. Von Pückler podepsal kapitulaci v noci 12. května 1945 v rakovickém mlýně v Čimelicích.
Skupinu partyzánů, která se údajně dala …
foto: pribram.cz, ČTK

Nejprve se pokoušel separátně vyjednávat s Američany, po odmítnutí byl ale donucen podepsat kapitulační protokol se zástupci americké i sovětské armády. Krátce poté se von Pückler zastřelil, před tím stačil ještě zastřelit (podle některých zdrojů přimět k sebevraždě) i svoji sekretářku, zastřelena byla i její pětiletá dcera a matka. Generálova sebevražda je historiky považována za symbolický poslední výstřel války na českém území.
Zajaté německé jednotky byly součástí skupiny "Mitte", která tvořila poslední významnou vojenskou sílu Německa ve střední Evropě. Skupině velel polní maršál Ferdinand Schörner. Ten zarytě odmítal všeobecnou kapitulaci německých sil v Evropě (podepsána byla ve francouzské Remeši 7. května 1945 a o den později v Berlíně) a nutil vojáky k boji do posledního okamžiku. Snahou Němců bylo udělat vše pro svůj únik z možného zajetí Rudou armádou.

Události spjaté s poslední německou kapitulací druhé světové války připomíná na pomezí obcí Čimelice a Rakovice na Písecku památník. Odhalil jej 13. května 1995 prezident Václav Havel. Autorem díla je sochař (a později scenárista i režisér) Jaroslav Papoušek.
Připomínka poslední bitvy v Evropě bude mít skromnější podobu

Připomínka poslední bitvy v Evropě u Slivice na Příbramsku bude mít letos skromnější podobu než v jiných letech. Kvůli koronavirovým opatřením se v pondělí uskuteční jen pietní akt, další program včetně bojových ukázek byl zrušen.

Ve videu si můžete připomenout loňskou rekonstrukci bitvy.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Fanoušci mohou rozhodnout. Sportovec Příbramska 2025 vstupuje do finále Fanoušci mohou rozhodnout. Sportovec Příbramska 2025 vstupuje do finále Anketa Sportovec Příbramska 2025 míří do svého finále a právě teď mají slovo také … ANKETA Slyšíte ten podivný zvuk z výšin? To krajinou znovu táhnou jeřábi popelaví Slyšíte ten podivný zvuk z výšin? To krajinou znovu táhnou jeřábi popelaví Začátek jara v naší krajině často neoznamují jen první květy nebo zpěv skřivanů. Možná … NEPŘEHLÉDNĚTE Pozor na podomní „řemeslníky“. Policie varuje hlavně seniory Pozor na podomní „řemeslníky“. Policie varuje hlavně seniory Policisté upozorňují na případy podomních „řemeslníků“, kteří se pohybují po městech a … Motorka spadla při nakládání. A pak si sama zavolala pomoc Motorka spadla při nakládání. A pak si sama zavolala pomoc Stačila chvilka nepozornosti při nakládání motocyklu a v Dobříši byl hned poplach. … ZAJÍMAVOSTI Hokejová horečka v Příbrami! HC Příbram míří do play-off a potřebuje podporu fanoušků Hokejová horečka v Příbrami! HC Příbram míří do play-off a potřebuje podporu fanoušků Velká chvíle pro příbramský hokej je tady. Tým HC Příbram si vybojoval postup do … SPORT /VIDEO/ V neděli virál, dnes bomba! Přinášíme nejlepší záběry legendárního Čmeláka /VIDEO/ V neděli virál, dnes bomba! Přinášíme nejlepší záběry legendárního Čmeláka V neděli jsme na našich sítích sdíleli amatérské video práškovacího letadla Z‑37 … FOTOGALERIE Nájem v Domě Natura trvá. Opozice mluví o nevyužitých budovách, radnice o komplikované rekonstrukci Nájem v Domě Natura trvá. Opozice mluví o nevyužitých budovách, radnice o komplikované rekonstrukci Odbor životního prostředí sídlí v pronajatých prostorách Domu Natura od roku 2023. … POLITIKA Nový nepřítel Itálie? Po ananasu přichází smažák na pizze. A Příbram se ptá: dorazí tahle bomba i k nám? Nový nepřítel Itálie? Po ananasu přichází smažák na pizze. A Příbram se ptá: dorazí tahle bomba i k nám? Český internet má nový hit. Zatímco se svět ještě nevzpamatoval z nekonečné debaty o … FAST FOOD Nikdy jsme nebyli víc propojení. A nikdy víc sami Nikdy jsme nebyli víc propojení. A nikdy víc sami Večer, kdy se nic neděje. Telefon leží na stole, obrazovka je tmavá a ticho v bytě … LIFESTYLE
Dobrovolní hasiči ve Středočeském kraji lákají stále více dětí. Sborům ale chybějí vedoucí mládeže Dobrovolní hasiči ve Středočeském kraji lákají stále více dětí. Sborům ale chybějí vedoucí mládeže Zájem o členství dětí a mládeže u dobrovolných hasičů ve Středočeském kraji v poslední … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz