10. 4. svátek má Darja




Chci dokázat světu, že i my Romové můžeme něčeho dosáhnout, líčí klientka Bedny

9. září 2023   (07:10)
foto, video: David Nejedlý / se souhlasem

Vzbuzuje vášně, rozpoutává diskuse. Bedna je nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, sídlící ve vnitrobloku „Křižáku“ v Příbrami. Kdysi uzavřené Petře M. dodala důvěru v lidi a pomohla zrealizovat cestu za vzděláním. O tom vypráví třetí díl našeho šestidílného cyklu.


Někdo se narodí do „zlaté kolíbky“, druhý takové štěstí nemá. Sedmnáctiletá Petra dobře ví, jaké to je být Romkou, přespávat po azylových domech a ubytovnách. Nebo se místo nezávazné zábavy s vrstevníky starat o sourozence. Dokáže popsat bolest, kterou prožijete po ztrátě otce i sestry. „Bylo stresující se s jejich odchodem smířit. Žila jsem v jiném světě,“ přiznává dívka křehké konstrukce, ale nezlomné povahy. „Petra dokáže působit velmi dospěle. Jde o člověka, který má odpovědný přístup ke svému životu i okolí,“ oceňuje Tamara Major, terénní pracovnice z Bedny.

Do prostor v „Křižáku“ dorazila Petra poprvé v „koronavirové době“. Důvod byl jasný, doma neměla internet a nemohla se účastnit školní výuky. „Byla uzavřená. Chodila stále s kapucí na hlavě a vůbec se s námi nebavila. K lidem cítila nedůvěru,“ vybavuje si Kamila Zelená, koordinátorka Bedny. Naštěstí netrvalo dlouho a ledy se prolomily. „Být Romka je těžký, spousta lidí na nás má různé názory a je k nám vážně hnusná,“ vysvětluje Petra důvody, proč se stáhla do ochranné ulity. „Už jsem se s tím smířila. Má to i své výhody. Mám talent k muzice, tanci a kultura mě obecně baví,“ uvědomuje si.
Do Bedny chodí velmi ráda. „Nejvíce mě baví lidi, kteří tam jsou. Hlavně pracovnice, které s námi tráví hodně času a snaží se nám pomoci být lepšími lidmi,“ sděluje sympatická slečna, jež si může alespoň na chvíli odpočinout od běžných starostí. „Bylo nás šest dětí, teď už je nás jenom pět. Moje rodina je takový složitý případ. Dospělí jsou jako děti,“ charakterizuje dívka, která často zajišťuje chod domácnosti. „Mamce pomáhám s vařením a úklidem, sourozencům s přípravou do školy,“ vypočítává své povinnosti. „Poměrně nápor na tak mladou holku,“ doplňuje Zelená.
Vedle toho nechce Petra zapomínat na sebe. „Vymyká se z komunity, pro níž nemá vzdělání hodnotu. Dře na sobě a jde si za svým cílem. Pokud se jí něco nepodaří, tak od toho neutíká a vytrvá,“ těší Major. Její slova může hrdinka našeho příběhu už brzy potvrdit. Na vytouženou „zdrávku“ se loni přes poctivou přípravu v Bedně nedostala a v září proto zahájila studium na učebním oboru kuchař a číšník. „Chtěla bych se pokusit o přestup. Chci dokázat světu, že i my Romové můžeme něčeho dosáhnout. Mým snem je pomáhat druhým lidem,“ zakončuje odhodlaně.


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: David Nejedlý & Oldřich Kozák








Související


Další články

Baník venku vyhrál 6:3, doma vedl 2:1. Přesto končí. Rozhodla jediná špatná třetina Baník venku vyhrál 6:3, doma vedl 2:1. Přesto končí. Rozhodla jediná špatná třetina Hokejisté HC Baník Příbram vstoupili do rozhodujícího utkání přesně tak, jak … SPORT Benzin i nafta jsou stále nejlevnější u Silmetu i na čerpacích stanicích Prim Benzin i nafta jsou stále nejlevnější u Silmetu i na čerpacích stanicích Prim Za benzin Natural 95 zaplatíte do čtvrtka v Příbrami v rozmezí od 40,90 Kč do 43,90 Kč … AKTUÁLNĚ Středočeské Velikonoce: policie kontrolovala přes 7 tisíc řidičů, našli se i pod vlivem alkoholu a drog Středočeské Velikonoce: policie kontrolovala přes 7 tisíc řidičů, našli se i pod vlivem alkoholu a drog Během letošních velikonočních svátků a prodlouženého víkendu prováděli policisté ve … DOPRAVA Páteční šok: Déšť se místy změní ve sněžení Páteční šok: Déšť se místy změní ve sněžení Páteční dopoledne přinese nečekaný obrat. Zatímco den začne pod zataženou až oblačnou … AKTUÁLNĚ V křižovatce na výjezdu z Příbrami se srazily osobáky, záchranáři tam jeli kvůli dítěti V křižovatce na výjezdu z Příbrami se srazily osobáky, záchranáři tam jeli kvůli dítěti Dopravní nehoda se stala ve čtvrtek 9. dubna před 10. hodinou na silnici v křižovatce … AKTUÁLNĚ Do Příbrami dorazila móda z jihu Evropy. Otevřel se nový butik ALTA Do Příbrami dorazila móda z jihu Evropy. Otevřel se nový butik ALTA Jaro letos v Příbrami nepřineslo jen teplejší počasí, ale i nový módní vítr. Na konci … PR Příbram ovládne v sobotu 11. ročník České Route 66 Příbram ovládne v sobotu 11. ročník České Route 66 Návštěvníci této oblíbené události uvidí na čtyři stovky vystavených plechovek a … NEPŘEHLÉDNĚTE Večer na sídlišti v Příbrami? Zapomeňte na volné místo Večer na sídlišti v Příbrami? Zapomeňte na volné místo Nedostatek parkovacích míst v Příbram je problém, který jako místní obyvatel vnímám … NÁZOR Kocouři vydřeli pětisetovou bitvu. Příbram porazila Odolenu Vodu 3:2 Kocouři vydřeli pětisetovou bitvu. Příbram porazila Odolenu Vodu 3:2 Volejbalisté VK Trox Příbram mají za sebou mimořádně dramatické utkání. V domácím … SPORT
TripperGo! dobývá Svatou Horu – dobrodružství pro celou rodinu TripperGo! dobývá Svatou Horu – dobrodružství pro celou rodinu V neděli 12. dubna ožije příbramská Svatá Hora netradičním dobrodružstvím. Dorazí sem … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz