12. 12. svátek má Simona

Za nouzové přistání v Dlouhé Lhotě mohla pravděpodobně konstrukční chyba letounu

24. září 2019   (11:20)

Letounu upadlo podvozkové kolo. Nebyl to první případ, kdy k podobné události na stejném typu letounu došlo


Dramatický let zažila letos v květnu posádka malého dopravního letadla na letišti v Dlouhé Lhotě. Z důvodu závady na podvozku musel letoun téměř hodinu a půl kroužit nad letištěm, aby spotřeboval palivo a zamezil tak požáru při přistání. Kvůli technické závadě byl vyhlášen 2. stupeň poplachu a na místo bylo povoláno celkem sedm jednotek hasičů. Aby se zabránilo případnému vznícení letadla po dosednutí, byla přistávací plocha pokryta pěnou. Po celé letištní ploše byly rozmístěny cisterny. Pilotovi se nakonec podařilo v pořádku přistát a celý incident se obešel bez zranění. Na palubě byly čtyři osoby.
 
Zkontaktovali jsme Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod, abychom zjistili, co přesně se ve vzduchu stalo a jaká byla příčina tohoto incidentu. Vyhodnocením této události byl pověřen inspektor Ing. Zdeněk Formánek, který nám zodpověděl naše dotazy.

Co přesně se tedy ve vzduchu stalo?
Během startu, po odpoutání se od ranveje, uslyšel pilot ránu. Jelikož však letoun nejevil žádné příznaky ztráty výkonu ani snížení ovladatelnosti, pokračoval pilot ve stoupání. Při kontrole poté zjistil na levé klapce poškození (vyboulení). Navázal tedy radiový kontakt se stanovištěm řízení letu na letišti Příbram a požádal o kontrolu podvozku při nižším průletu. Domníval se, že se utrhl ochranný kryt kola. Vizuální kontrolou bylo však zjištěno, že chybí kolo na levé podvozkové noze.
 
Jak proběhlo samotné přistání?
Letadlo přistávalo na dráze pokryté pěnou. Vzhledem k poškození levé klapky muselo přistání proběhnout bez vysunutých klapek. Vše proběhlo bez problémů, letoun zastavil bez vyjetí z dráhy. Z bezpečnostních důvodů pak následovalo rychlé opuštění letounu posádkou. Zásah hasičů ani rychlé záchranné služby nebyl třeba.
 
Mohl pilot tomuto incidentu předejít?
Příčinou události byl únavový lom čepu, kterým je upevněno kolo na levé podvozkové noze. Nebyl to první nahodilý případ, kdy došlo k podobné události na stejném typu letounu. Pilot s vysokou pravděpodobností nemohl tuto situaci ovlivnit. Také při pojíždění i během vzletu postupoval podle doporučení. Z jeho strany nedošlo k zanedbání nebo porušení stanovených předpisů.
 
Jaká byla přijata opatření?
Ze strany ředitele letecké školy byla přijata provozní a technická opatření k zabránění opakování události. Bylo předáno hlášení na technickou sekci Úřadu pro civilní letectví, dále byly předány zjištěné informace o obdobných závadách na letounu tohoto typu. Tyto informace budou předány na EASA (the European Aviation Safety Agency) a poslouží pro zpracování technického doporučení výrobce. Byl také proveden rozbor s údržbovou organizací, kde byla přijata interní opatření na provádění pravidelné kontroly a výměny dolního čepu.

Dramatický let zažila letos v květnu …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Video: Včasným zásahem hasiči uchránili rodinný dům před jistou zkázou Video: Včasným zásahem hasiči uchránili rodinný dům před jistou zkázou Příčinou vzniku požáru je nedbalost při manipulaci se žhavým popelem. Výši škody vzniklé požárem vyčíslil vyšetřovatel na jeden milion korun. Včasným zásahem hasiči uchránili hodnoty za dva miliony korun. Celá událost se obešla bez zranění. 12. prosince 2019   (17:14) Ve Středočeském kraji od ledna do září přibylo 12.232 obyvatel Ve Středočeském kraji od ledna do září přibylo 12.232 obyvatel Na Příbramsku víc lidí zemřelo, než se narodilo. 12. prosince 2019   (15:48) Vodohospodářský majetek investice potřebuje Vodohospodářský majetek investice potřebuje Je majetek, který je viditelný na první pohled, a je majetek, který je našemu oku skrytý a víme o něm pouze v okamžiku, kdy přestane fungovat. Přesně takovým majetkem je ten vodohospodářský. 12. prosince 2019   (13:27) Rodinný dům zachvátily plameny. Devět hasičských jednotek bojuje s ohněm Rodinný dům zachvátily plameny. Devět hasičských jednotek bojuje s ohněm Požár rodinného domu v obci Nechvalice byl ohlášen ve čtvrtek před desátou hodinou ranní. Hasiči vyhlásili druhý poplachový stupeň. 12. prosince 2019   (11:09) Výsuvné sloupky zamezí vjezdu vozidel do Pražské ulice Výsuvné sloupky zamezí vjezdu vozidel do Pražské ulice Vjezdy do Pražské ulice budou nově o víkendu uzamykány tak, jako je tomu ve všedních dnech, tj. v deset hodin dopoledne 12. prosince 2019   (08:43) Svatá Hora o svátcích otevře jinak nepřístupnou chodbu Svatá Hora o svátcích otevře jinak nepřístupnou chodbu Součástí prohlídky jsou unikátní podlahové barokní hodiny, které byly nedávno zrestaurovány 12. prosince 2019   (06:07) Vánoční jarmark zaplnil školu Vánoční jarmark zaplnil školu V úterý se v budově základní školy ve Školní ulici uskutečnil vánoční jarmark za veliké účasti rodičů. 11. prosince 2019   (19:01) Macík: Vezeme i lyžařské brýle, když by zase vypadlo okno Macík: Vezeme i lyžařské brýle, když by zase vypadlo okno Slavnostní dakarské pódium čeká na závodníky 4. ledna a o den později závod odstartuje 11. prosince 2019   (17:02) Policisté zintenzivňují kontroly obchodních center Policisté zintenzivňují kontroly obchodních center Příbramští policisté zintenzivňují kvůli zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti či plynulosti silničního provozu výkon služby. Zaměřovat se budou především na obchodní centra, parkoviště u nich a na místa, kde se soustřeďuje větší množství osob. 11. prosince 2019   (14:28) Výtvarná soutěž pro děti „Vánoce v Čechách a Ledru“ Výtvarná soutěž pro děti „Vánoce v Čechách a Ledru“ Nakreslete vánoční obrázek pro Ježíška a zapojte se do jedinečné mezinárodní soutěže 11. prosince 2019   (12:17)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz