15. 10. svátek má Tereza

Za nouzové přistání v Dlouhé Lhotě mohla pravděpodobně konstrukční chyba letounu

24. září 2019   (11:20)

Letounu upadlo podvozkové kolo. Nebyl to první případ, kdy k podobné události na stejném typu letounu došlo


Dramatický let zažila letos v květnu posádka malého dopravního letadla na letišti v Dlouhé Lhotě. Z důvodu závady na podvozku musel letoun téměř hodinu a půl kroužit nad letištěm, aby spotřeboval palivo a zamezil tak požáru při přistání. Kvůli technické závadě byl vyhlášen 2. stupeň poplachu a na místo bylo povoláno celkem sedm jednotek hasičů. Aby se zabránilo případnému vznícení letadla po dosednutí, byla přistávací plocha pokryta pěnou. Po celé letištní ploše byly rozmístěny cisterny. Pilotovi se nakonec podařilo v pořádku přistát a celý incident se obešel bez zranění. Na palubě byly čtyři osoby.
 
Zkontaktovali jsme Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod, abychom zjistili, co přesně se ve vzduchu stalo a jaká byla příčina tohoto incidentu. Vyhodnocením této události byl pověřen inspektor Ing. Zdeněk Formánek, který nám zodpověděl naše dotazy.

Co přesně se tedy ve vzduchu stalo?
Během startu, po odpoutání se od ranveje, uslyšel pilot ránu. Jelikož však letoun nejevil žádné příznaky ztráty výkonu ani snížení ovladatelnosti, pokračoval pilot ve stoupání. Při kontrole poté zjistil na levé klapce poškození (vyboulení). Navázal tedy radiový kontakt se stanovištěm řízení letu na letišti Příbram a požádal o kontrolu podvozku při nižším průletu. Domníval se, že se utrhl ochranný kryt kola. Vizuální kontrolou bylo však zjištěno, že chybí kolo na levé podvozkové noze.
 
Jak proběhlo samotné přistání?
Letadlo přistávalo na dráze pokryté pěnou. Vzhledem k poškození levé klapky muselo přistání proběhnout bez vysunutých klapek. Vše proběhlo bez problémů, letoun zastavil bez vyjetí z dráhy. Z bezpečnostních důvodů pak následovalo rychlé opuštění letounu posádkou. Zásah hasičů ani rychlé záchranné služby nebyl třeba.
 
Mohl pilot tomuto incidentu předejít?
Příčinou události byl únavový lom čepu, kterým je upevněno kolo na levé podvozkové noze. Nebyl to první nahodilý případ, kdy došlo k podobné události na stejném typu letounu. Pilot s vysokou pravděpodobností nemohl tuto situaci ovlivnit. Také při pojíždění i během vzletu postupoval podle doporučení. Z jeho strany nedošlo k zanedbání nebo porušení stanovených předpisů.
 
Jaká byla přijata opatření?
Ze strany ředitele letecké školy byla přijata provozní a technická opatření k zabránění opakování události. Bylo předáno hlášení na technickou sekci Úřadu pro civilní letectví, dále byly předány zjištěné informace o obdobných závadách na letounu tohoto typu. Tyto informace budou předány na EASA (the European Aviation Safety Agency) a poslouží pro zpracování technického doporučení výrobce. Byl také proveden rozbor s údržbovou organizací, kde byla přijata interní opatření na provádění pravidelné kontroly a výměny dolního čepu.

Dramatický let zažila letos v květnu …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku V minulém týdnu byla otevřena nová kancelář Městského kulturního centra, které v našem městě funguje od září letošního roku. 15. října 2019   (09:12) Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Bezdomovec Jan přišel o oba rodiče a zůstal sám. Spí venku a je přesvědčen, že kvůli svému handicapu je nezaměstnatelný 15. října 2019   (06:47) Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Cizí státní příslušník jednu osobu pobodal, druhou zavraždil. 14. října 2019   (19:46) Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Provozovatel místo spropitného dostal pokutu 14. října 2019   (19:03) Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Řidič pravděpodobně nerespektoval dopravní značení 14. října 2019   (18:37) Navštívil osm států, prošlapal jedny boty a přežil otravu jídlem Navštívil osm států, prošlapal jedny boty a přežil otravu jídlem „V Norsku jsem potkal kluka, který dojíždí do školy devět hodin. Říkal, že když cesta trvá méně než tři hodiny, tak si ani nerozepíná bundu,“ vypráví Matěj Kratochvíl, který se právě vrátil z pěší cesty na nejservernější cíp Evropy 14. října 2019   (16:02) Babí léto pokračuje. Ráno očekávejte mlhy, přes den bude kolem dvaceti stupňů Babí léto pokračuje. Ráno očekávejte mlhy, přes den bude kolem dvaceti stupňů Na Příbramsku panuje podzim a melancholické babí léto. 14. října 2019   (12:31) Svodka událostí: Zfetovaní řidiči, odcizené jízdí kolo a vykradený sklep Svodka událostí: Zfetovaní řidiči, odcizené jízdí kolo a vykradený sklep Přinášíme seznam případů, které řeší příbramští policisté 14. října 2019   (10:17) Macík: Po Maroku můžu říct, že s Karlem se dá letět mnohem rychleji než s Frantou Macík: Po Maroku můžu říct, že s Karlem se dá letět mnohem rychleji než s Frantou Martin Macík po velkém dobrodružství zdolal Rallye du Maroc, nejnáročnější test před Dakarem 2020 14. října 2019   (08:59) Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Zatímco spousta lidí by to psychicky nezvládla, Jiří Oktábec se s nepřízní osudu dokázal obdivuhodně vyrovnat a úsměv z tváře mu nikdy nezmizel. 14. října 2019   (06:16)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz