Z Ukrajiny po ruské invazi uprchlo na Příbramsko již přes sto lidí
28. února 2022 (14:30)
foto: freepik
Lidé prchající z Ukrajiny před ruskou invazí mohou do Česka přijet i s pasem bez biometrických parametrů a po příjezdu požádat o povolení k pobytu na čtyři měsíce.
Z Ukrajiny už kvůli ruské invazi uprchlo nejméně 368 tisíc lidí. Tito lidé prchají prakticky do všech sousedních zemí, nejvíce – přes 150 tisíc – jich překročilo hranice do Polska. Desetitisíce lidí ale míří rovněž do Maďarska, Rumunska, Moldavska nebo na Slovensko. V České republice je podle nepotvrzených zpráv asi 5 tisíc běženců. Celkem se odhaduje, že by válka mohla z Ukrajiny vyhnat miliony lidí.
Také Příbram se připravuje na příliv uprchlíků. Podle mluvčí radnice Evy Švehlové má město připraveno asi 30 bytů, nebytové prostory a k ubytování by mohl posloužit i Hotel na Zimním stadionu.
Podle posledních informací na Příbramsko dorazilo asi sto lidí. „Jedná se o desítky rodin,“ řekl pribram.cz mluvčí správy uprchlických zařízení Jan Piroch s tím, že každou hodinou počet přibývá. „Lidé, kteří se obracejí na Centrum na podporu integrace cizinců v Příbrami, jsou v drtivé většině ti, kteří zde mají známé či příbuzné a hledají pouze krátkodobé ubytování,“ dodal.
Lidé prchající z Ukrajiny před ruskou invazí mohou podle pátečního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) do Česka přijet i s pasem bez biometrických parametrů a po příjezdu požádat o povolení k pobytu na čtyři měsíce. S tímto takzvaným vízem ke strpění budou moci také začít pracovat a zajistit si výdělek, nebudou muset čekat na zvláštní pracovní povolení.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Další články
První bleší trhy roku 2026 lákají na poklady z druhé ruky
Město vstupuje do třetí sezóny oblíbených bleších trhů, které doplňují tradiční …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Senior přejel do protisměru a srazil se s protijedoucím autem
U dopravní nehody před Čenkovem zasahovali ve středu 15. dubna odpoledne záchranáři. …
AKTUALIZOVÁNO
Hasiči ve Středočeském kraji loni evidovali 2670 požárů, nejvíce hořelo na Příbramsku
Hasiči ve Středočeském kraji minulý rok evidovali 2670 požárů, což bylo meziročně o …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Sucho se prohlubuje. Podle hydrologů už stromy trpí vodním šokem
Jaro zatím nepřináší krajině tolik potřebnou vláhu. Hydrologická i meteorologická data …
AKTUÁLNĚ
Příbramsko ve 30 sekundách: 30 sekund. Jeden detail. Jedna obec.
Příbramsko známe všichni. Ale známe ho opravdu?
Spouštíme novou sérii krátkých …
VIDEO
V Příbrami začnou opravy březohorských ulic, zkomplikuje se parkování
Stavbaři budou v Příbrami od příštího pondělí opravovat Nádvoří Msgre. Korejse a …
AKTUÁLNĚ
Brdy očima dětí: CHKO vyhlásila velkou výtvarnou soutěž k desátému výročí
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Brdy, společně se spolkem …
AKTUÁLNĚ
Ve Středočeském kraji čeká výměna řidičáku přes 65 tisíc lidí. Vyřídit ji lze online během pár minut
Více než 65 tisíc řidičů ve Středočeském kraji si letos musí vyměnit řidičský průkaz. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pes v rozpáleném autě, had v obýváku, bobr v přepadu. Příbramští hasiči řešili 31 zvířecích záchran
Zvířata v nesnázích volají o pomoc stejně jako lidé – a hasiči jsou u toho. V …
ZVÍŘATA
Legendární pochod Praha–Prčice slaví 60 let a láká další tisíce poutníků
Velký zájem o dálkový pochod Praha-Prčice, který nepolevuje ani po desítkách let, …
AKTUÁLNĚ




