Výtvarník Petr Nikl vystaví v příbramské galerii Můry
17. března 2024 (06:57)
foto: Galerie Františka Drtikola Příbram
Obrazy na rýžovém papíře vznikly propíjením tuše, inkoustu a kávy. Novou výstavu otevře vernisáž ve středu 20. března od 18.00.
Galerie Františka Drtikola Příbram otevře jarní sezonu novou výstavou Můry malíře a ilustrátora Petra Nikla. Obrazy na příbramské výstavě pocházejí z aktuální umělcovy tvorby. „Díla z let 2023 až 2024 zpřítomňují intuitivní práci Petra Nikla, která využívá kromě automatismů a korektivů také fyzikální procesy, vznikající při používání zbarvené vody a tuše na papíře,“ představuje galerie Niklovu kolekci.
Obrazce vytvořené samovolným propíjením tuše, inkoustu a kávy na rýžovém papíru připomínají Rorschachovy psychiatrické testy nebo podobu obrovského hmyzu. „Tvarově nejblíž jim pak mohou být právě noční motýli – můry. Ty zároveň symbolicky promlouvají o nejasném vztahu mezi vědomím a nevědomím umělce, o magicky zpřeházené logice spojené s nocí a spánkem, stejně jako s procesy posunutého vnímání a cítění, které se osvobozují od totalizujících konvencí předmětného světa,“ komentuje galerie vystavená díla. Vernisáž první výstavy, kterou se v galerii uvede její nová ředitelka Magda Danel, se koná ve středu 20. března od 18.00. Kurátorem je Petr Vaňous, Můry navštívíte až do 12. května.
Petr Nikl (1960) se vedle výtvarné pohybuje i na hudební a divadelní scéně. Vytváří autorské publikace pro děti (např. Zahádky, Lingvistické pohádky), jeho knihy vycházejí také v zahraničí. Je držitelem Ceny Jindřicha Chalupeckého, Magnesie Litery v kategoriích Kniha roku a Kniha pro děti a mládež nebo cen Ministerstva kultury za Nejkrásnější knihu roku.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•VLS zvou do Brd na druhý ročník soutěže tažných koní v reálném lesním terénu
•Velikonoční akce na Příbramsku: Pletení pomlázek, pečení jidášů i řemeslné trhy
•Téměř 50 divadel se letos zapojí do Noci divadel, připojí se i příbramské
Další články
Na náměstí T. G. Masaryka přistál ve středu vrtulník
Ve středu 14. ledna odpoledne přistál na náměstí T. G. Masaryka vrtulník. Záchranáři …
Kauza KFC: kontroly odhalily výskyt nebezpečných bakterií v mase
Síť rychlého občerstvení KFC v poslední době čelí zvýšené pozornosti veřejnosti v …
Hattrick je pryč. Macík po dvou dnech plných smůly bojuje hlavně o to dojet se ctí
Dva dny, které obrátily Dakar vzhůru nohama. Zatímco Aleš Loprais včera vyhrál 9. …
Sport
Na ženu, která měla pobodat muže, byla uvalena vazba
Policisté z Územního odboru v Příbrami a následně i středočeští krajští kriminalisté …
V Jiráskových sadech našli na toaletách mrtvého muže
Policie prošetřuje nešťastný případ, který se stal v Příbrami. V rekonstruovaných …
VIDEO
Příbram si připomněla Františka Drtikola. Na městském hřbitově byla odhalena nová pamětní deska
Příbram si v úterý připomněla výročí úmrtí významného rodáka, fotografa a umělce …
VIDEO
Silnice přes hráz Orlíku je uzavřená na dva roky. Lávka v Solenicích zatím nefunguje
Silnice přes hráz vodního díla Orlík je od 12. ledna uzavřená na dva roky kvůli …
AKTUÁLNĚ
Útok nožem v Příbrami: žena obviněna z pokusu o vraždu
Policisté stíhají kvůli pokusu o vraždu třiadvacetiletou ženu, která podle nich v …
Dobrovolníci v příbramské nemocnici věnovali pacientům za loňský rok 636 hodin času
Rok 2025 byl pro nemocniční dobrovolnictví v Oblastní nemocnici Příbram výjimečný. …
ROZHOVOR
Hovory M v D- klubu: nový cyklus inspirativních večerů odstartoval v lednu. Prvním hostem byl Vladimír Kořen
Příbramský D-klub vstupuje do nového roku s čerstvou energií. Od ledna zde odstartuje …
FOTOGALERIE




