5. 4. svátek má Miroslava

Výročí 1989 připomenou akce s prezidenty a happeningy

17. listopadu 2014   (10:30)
Výročí 1989 připomenou akce s prezidenty a happeningy
foto: pribram.cz

Důležité výročí můžete oslavit i v Příbrami.



Česko si dnes připomene čtvrtstoletí od pádu komunistického režimu v někdejším Československu. Výročí je věnována řada vzpomínkových akcí, ale i pochodů a happeningů především v centru Prahy. Oficiálních akcí se spolu s Milošem Zemanem zúčastní i prezidenti z Německa a zemí visegrádské čtyřky. Jedním z prvních politiků, kteří dnes přijdou k památníku na Národní třídu, bude premiér Bohuslav Sobotka. V poledne odlétá do USA, kde v budově Kongresu odhalí bustu exprezidenta Václava Havla.

Dějištěm akcí dnes budou hlavně Václavské náměstí a tradičně Národní třída, kde byl 17. listopadu 1989 komunistickou policií brutálně potlačen pochod studentů. Jejich průvod začal na Albertově, kde se uskuteční vzpomínkové shromáždění pořádané Karlovou univerzitou. Zeman tam má odhalit odpoledne odhalit pamětní desku k výročí listopadových událostí. S středoevropskými prezidenty by se měl poté zúčastnit slavnostního shromáždění v budově Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Na Národní třídě se uskuteční happening, který organizují skupiny protestující proti činům a projevům prezidenta Zemana. Další občanské iniciativy chystají na odpoledne do centra Prahy satirický průvod v karnevalových maskách. Levicové iniciativy uspořádají na Klárově shromáždění ke kritickému hodnocení vývoje v Česku a na podporu Zemana.

Se setměním by se v ulicích velkých českých a moravských měst měly objevit zapálené svíčky za oběti komunismu, v Praze bude lidský světelný řetěz na Národní třídě. Na Václavském náměstí, které bylo před 25 lety dějištěm řady demonstrací, bude koncert s názvem Znovu 89. V Národním divadle se uskuteční předání Cen Paměti národa, na které bylo nominováno dvacet odpůrců komunistické totality z pěti středoevropských zemí.

Celkem se mají v centru Prahy uskutečnit podle policie dvě desítky shromáždění. Otevřeno pro zájemce bude mít ministerstvo dopravy, v jeho budově mělo sídlo vedení předlistopadové komunistické strany.

Připomínka proběhne i v Příbrami

Toto důležité výročí si připomenou i obyvatelé Příbrami. Setkání proběhne pod sochou Sv. Václava v horní částí Pražské ulice kolem čtvrté hodiny odpoledne. Na místě by mělo být k dispozici občerstvení i muzikanti. Probíhat bude i knižní bazar, který půjde skrz nadace Člověk v tísni na pomoc obětem násilí na Ukrajině.


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: ČTK, MJ








Další články

Baník B pálil, Příbram skórovala. Z Ostravy veze zasloužené vítězství Baník B pálil, Příbram skórovala. Z Ostravy veze zasloužené vítězství Příbram si z Ostravy odváží cenné tři body z utkání 21. kola Chance národní ligy. … SPORT Kde o velikonočních svátcích nakoupíte a kde seženete léky? Kde o velikonočních svátcích nakoupíte a kde seženete léky? Lékárna Oblastní nemocnice Příbram je o velikonočních svátcích uzavřena. Portál … VELIKONOCE I krysy mají svůj den. A možná vás překvapí, proč si ho zaslouží I krysy mají svůj den. A možná vás překvapí, proč si ho zaslouží Každý rok 4. dubna patří zvířeti, které většina z nás zná spíš z rychlých stínů u … ZVÍŘATA Sýc rousný: úhledný noční lovec horských lesů, kterému kalamitní holiny svědčí Sýc rousný: úhledný noční lovec horských lesů, kterému kalamitní holiny svědčí Minule jsme se věnovali nejběžnější sově naší krajiny – puštíku obecnému. Tentokrát … POZNÁVÁME BRDY Zvrácené peklo v rodině: zneužíval svou i nevlastní dcery, pomáhala i přítelkyně Zvrácené peklo v rodině: zneužíval svou i nevlastní dcery, pomáhala i přítelkyně Krajští kriminalisté zahájili trestní stíhání 29letého muže, kterého viní ze závažné … AKTUÁLNĚ Velikonoční svátky: které tradice přežily dodnes? Velikonoční svátky: které tradice přežily dodnes? Velikonoce nejsou jen o volných dnech a dobrotách. Patří mezi nejstarší a … ZAJÍMAVOSTI Benzin i nafta stále zdražují i v Příbrami, nejlevněji stále u Silmetu Benzin i nafta stále zdražují i v Příbrami, nejlevněji stále u Silmetu Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 40,90 Kč do 42,50 … AKTUÁLNĚ V březnu na silnicích v Středočeském kraji zemřelo osm lidí, meziročně o tři více V březnu na silnicích v Středočeském kraji zemřelo osm lidí, meziročně o tři více Při dopravních nehodách na silnicích ve Středočeském kraji zemřelo v březnu osm lidí, … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: Velikonoční víkend ve znamení tradic i nejrůznějších specialit Tipy na víkend: Velikonoční víkend ve znamení tradic i nejrůznějších specialit Tento víkend se můžete těšit na tradiční hudební večery v restauraci Na Hradbách a … AKTUÁLNĚ
Kraj dá téměř 11 milionů korun na provoz záchytek, Příbram dostane čtyři miliony Kraj dá téměř 11 milionů korun na provoz záchytek, Příbram dostane čtyři miliony Na provoz protialkoholních záchytných stanic vyhradil Středočeský kraj pro letošní rok …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz