16. 9. svátek má Ludmila

Výdaje rodičů po návratu dětí do škol letos opět mírně vzrostou

22. srpna 2019   (12:22)
Výdaje rodičů po návratu dětí do škol letos opět mírně vzrostou

Domácnosti v tíživé sociální situaci můžou požádat Úřad práce ČR o jednorázovou dávku pomoci v hmotné nouzi na vzdělání.


Rodičům dětí, které jsou školou povinné, se letos opět prodraží výdaje hlavně na kroužky, učebnice, obědy a doučování. Náklady šplhají do jednotek tisíců korun. Podle červencových dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně například o jedno až tři procenta zdražily učebnice, zlevnily naopak sešity, pastelky i penály. To potvrzují i oslovení prodejci. K trendům podle nich patří neutrální motivy, ale i certifikované zboží, speciální logopedické a psací pomůcky a odlehčené materiály. Oblíbené jsou i školní sety, které nabízejí komplet vybavení.

Domácnosti v tíživé sociální situaci můžou požádat Úřad práce ČR o jednorázovou dávku pomoci v hmotné nouzi na vzdělání. Loni ji dostalo přes 6,7 tisíce lidí. "Lidé žádají o příspěvek na školní pomůcky nejčastěji od srpna do října," řekla ČTK mluvčí úřadu Kateřina Beránková.

Finanční náklady na prvňáka letos podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy, který vycházel z dat ČSÚ, poprvé v průměru přesáhnou 6000 korun. "To je pro řadu rodičů pořádný zásah do rodinného rozpočtu," míní. Například školní aktovka podle dat statistiků stojí zhruba dva tisíce Kč, školní penál téměř 300 korun a jeho vybavení se blíží k 200 korunám.

V novém průzkumu pro úvěrovou společnost, v němž odpovídalo 1500 respondentů, celková průměrná částka na výdaje spojené s návratem dětí do školy meziročně vzrostla o čtyři procenta až na 14,7 tisíce Kč. Do nich jsou zahrnuty všechny výdaje, které dotazovaní vyčíslili se začátkem školního roku - tedy kromě školních pomůcek i volnočasové aktivity, družina, obědy ve školní jídelně nebo doučování. Půjčky jsou v případě financování nástupů dětí do školy podle úvěrové společnosti spíše výjimečné. V průzkumu je přiznalo pouhé jedno procento respondentů.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


autor: topDalší články

Příbram zateplí některé budovy, náklady pokryje z úspor energií Příbram zateplí některé budovy, náklady pokryje z úspor energií Zateplena má být například střecha auly v Základní škole Březové Hory nebo budova na náměstí T. G. Masaryka, v níž sídlí odbor sociálních věcí. 16. září 2019   (08:54) Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát V sobotu 14. září se v areálu zříceniny gotického hradu Vrškamýk konal pátý ročník pivoslávy 16. září 2019   (06:27) Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Celodenní veselí přilákalo spoustu pocestných 15. září 2019   (17:19) Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Ve čtvrtek 29. srpna v brzkých ranních hodinách vyrazila osmičlenná skupina členů SDH Březové Hory na čtyřdenní cestu do zahraničí. Cílem bylo partnerské město Hoorn v Severním Holandsku. 15. září 2019   (14:55) Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu V nedýchatelném prostředí hořícího domu zahynuli dva psi. 15. září 2019   (12:14) Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku FK Mladá Boleslav - 1.FK Příbram 6:0 (3:0). V sobotu 14. září zavítala v 9. kole FORTUNA:LIGY Příbram do města automobilového průmyslu 15. září 2019   (11:57) Rozpadá se až 45 procent manželství.  Jak jsou na tom rodiny v Příbrami? Rozpadá se až 45 procent manželství. Jak jsou na tom rodiny v Příbrami? Rozpadá se velké procento rodin. Přesto podle Českého statistického úřadu v posledních letech rozvodovost klesá 15. září 2019   (09:45) Příbram je již 60 let městem se stálou divadelní scénou Příbram je již 60 let městem se stálou divadelní scénou Divadlo, které několikrát měnilo název (Městské divadlo, Divadlo Příbram, Krajské divadlo až po současný Divadlo Antonína Dvořáka podle slavného hudebního skladatele, ne prvního ředitele), je v současnosti významnou regionální divadelní scénou. 15. září 2019   (07:42) Na autobusovém nádraží v Příbrami vyhasl lidský život, okolnosti úmrtí šetří kriminální policie Na autobusovém nádraží v Příbrami vyhasl lidský život, okolnosti úmrtí šetří kriminální policie Policisté se snažili muže zachránit. 14. září 2019   (21:50) Rodinný dům zachvátily plameny, desítky hasičů bojovaly s ohněm Rodinný dům zachvátily plameny, desítky hasičů bojovaly s ohněm Uvnitř budovy byla propanbutanová lahev, hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích. 14. září 2019   (21:17)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz