6. 12. svátek má Mikuláš

Vlastimil Ševr: Chceme do Příbrami dostat i akce, které jdou mimo mainstream

14. listopadu 2019   (08:48)
Vlastimil Ševr: Chceme do Příbrami dostat i akce, které jdou mimo mainstream

„Chceme do města vozit nová, ale i tradiční jména underground i netradiční projekty, které si zde najdou své publikum," uvedl Bc. Vlastimil Ševr, vedoucí Městského kulturního centra Příbram


Od září v Příbrami funguje Městské kulturní centrum. Má za úkol připravovat kulturní projekty a spolupracovat s ostatními pořadateli tak, aby nedocházelo k vzájemnému překrývání jednotlivých akcí. Ty by měly navíc být více zajímavé a žánrově různorodé. Hip hopové zakončení sezóny příbramského skateparku již bylo z jeho „dílny“.
 
Vedoucím centra je Vlastimil Ševr. Na začátku jeho kulturní činnosti byl festival Kačeři, který příští rok oslaví 15 let své existence.  „Na louce v Kačerově jsem získal a dostal první produkční a promotérské zkušenosti, ale také facky,“ uvedl Ševr. Před dvěma lety jezdil po celé republice s udržitelným festivalem Ekotopfilm, nějakou dobu působil v příbramské Cowárně. Zkušenosti má však i se sportovními akcemi. Podílí se na Svatohorském Downtownu, spoluzakládal přejezd nejkratší Route 66 na světě - Česká Route 66.

Zeptali jsme se Vlastimila Ševra, jakým směrem se bude nyní kultura v Příbrami ubírat.
 
Je podle Vás současné kulturní dění v Příbrami dostatečné?
Za mě určitě ano. Velmi pozitivní je, kolik v našem městě funguje spolků a organizací, které pořádají kulturní akce. Asi za všechny bych jmenoval Spolek ve čtvrtek, který má velký dosah a kvalitu. Druhou rovinou vedle spolků a jednotlivců jsou příspěvkové organizace fungující pod hlavičkou města nebo kraje. Základním stavebním kamenem v této kapitole je Divadlo Antonína Dvořáka, které udržuje vysoce nasazenou laťku kulturního programu již několik let. Bohatý program přináší našim obyvatelům také Knihovna Jana Drdy nebo Hornické muzeum.

Na akcích města náš tým úzce spolupracuje se Sportovními zařízeními města Příbram a poznal jsem, že i zde jsou velmi flexibilní a pracovití lidé, kteří v kombinaci s kulturně sportovním prostředím nabízejí možnosti k realizaci kvalitních akcí.

Stejně jako výše uvedené divadlo je nositelem kvality v našem městě také Galerie Františka Drtikola. Zde si zaslouží velké díky paní Hana Ročňáková a i já věřím, že pan Jan Freiberg je vhodným nástupcem, který bude v její práci pokračovat.

Je v Příbrami myšleno na všechny věkové kategorie?
Myslím si, že ano. Já osobně někdy bojuji s tím, abych nebyl „zacyklen“ jen svým pohledem na kulturu. Jsem rád, pokud se ozve někdo s žánrem, který není příliš známý nebo v našich příbramských vodách zatím neobjevený. To je vždy výzva. V našich plánech myslíme také na generaci nejmladší i tu starší.

Jakou funkci tedy bude mít Městské kulturní centrum?
Městské kulturní centrum Příbram by mělo být dalším stavebním kamenem lokální kultury a zároveň „pojitelem“ kulturních bodů. Chceme do města vozit nová, ale i tradiční jména underground i netradiční projekty, které si zde najdou své publikum. Chtěli bychom pořádat akce pro širší veřejnost, ale zaměřovat se také na akce a styl, které jdou mimo mainstream.

Kolik má centrum zaměstnanců?
Dle zřizovací listiny počítá MKC Příbram se čtyřmi zaměstnanci. V současné době má zaměstnance tři. Do týmu jsme přijali jednoho referenta a myslím si, že je to dostatečný počet. Obrovskou zásluhu na chodu MKC Příbram mají také kolegyně z jiných odborů, které jsou také „součástí“ týmu a patří jim velké díky.

Jaké je příbramské publikum?
Publikum je takové, jaká je nabídka, takže je u nás velmi pestré. Chceme reagovat na jeho potřeby a bavit ho. Věříme, že půjdeme správnou cestou. Můj názor je takový, že příbramské publikum je určitým způsobem specifické. Chodí na své tradiční a vyzkoušené „kousky“, místa a vystupující. Někdy by stálo za to „ochutnat“ i jiné. Chtěli bychom se o toto propojení postarat. 

Jak to chcete udělat?
Jedním z možných nástrojů, jak toho docílit, je přehledný a funkční kalendář akcí a navazující komunikační kanály, které představí kulturní dění v celém městě.

Dveře MKC Příbram jsou otevřené a rádi vyslechneme potřeby lokálního publika. Nedávno jsem měl možnost sedět s vedoucím kulturního centra v Písku. Shodli jsme se, že kulturní nabídka je v současné době obrovská, a proto musíme počítat s tím, že se akce termínově „potkají“, a tudíž nemusí být návštěvnost vždy odpovídající nabídce.

Je něco, co kulturu v našem městě brzdí?
Jak jsem již uvedl, tak v našem městě určitě nechybí dostatek spolků, kapel, promotérů, nadšenců a organizací, které chtějí kulturu „dělat“. Myslím si, že částečně chybí místa, kde by se daly akce pořádat, ale i tento problém je řešitelný. Chtěli bychom pořádat akce na netradičních místech. Podobně jako tomu bylo při koncertu kapely PSH ve skateparku. Tím, že se akce koná na neobvyklém místě, dojde k jinému pohledu na lokalitu a ke spojení kultury a místa.

Jste v kontaktu s místními umělci?
Jsme rádi, že již nyní se na nás obracejí kapely, hudební uskupení či organizace, které chtějí vystupovat. Hledají komunikační kanály, jak o své akci dát vědět nebo chtějí poradit, kde si mohou pronajmout pódium nebo jestli není v termínu jejich akce něco jiného. To by mělo být naším cílem a posláním. Dokážeme na tyto otázky odpovědět a předat vhodný kontakt či doporučení.

Bude Junior klub spadat pod MKC Příbram?
Prozatím to vypadá, že ano, minimálně co se týče programu. Chtěli bychom tu „tvořit“ kulturu, bavit lidi a zároveň poskytnout tento příbramský „kult“ kapelám a organizátorům na pořádání akcí a koncertů.

Jaké máte plány s letním kinem?
V hlavě máme určitou vizi, jakou by se mělo letní kino ubírat. Vycházet určitě bude ze studie, kterou vypracoval ředitel SZM pan Slaba. Letní kino je obrovský prostor, který se nemůže naplnit každý týden. Jsme rádi, že jsou ve městě organizátoři jako je Michal Kindl, kteří „letňák“ dvakrát za rok naplní. Myslím si, že stejně tomu bude i příští rok při koncertech Jarka Nohavici nebo Vojty Dyka. Náš plán je využít v letním kině stávající techniku a uspořádat v letních měsících promítání, které využije tuto technologii. Tato promítání bychom chtěli „okořenit“ drobným doprovodným programem nebo diskuzí s herci či režiséry. Dále bychom zde rádi uspořádali jedno netradiční divadelní představení, ale prim by měly hrát filmy.

Co je pro Vás největší výzva, co se týče kulturního dění ve městě?
Bavit lidi. Přivážet do města umělce, kteří jsou nositelé kvality. Kultura by měla lidi spojovat, měli by v ní najít inspiraci, odpočinout si u ní a tak trochu odejít na pár desítek minut do jiného světa. Rád bych, aby z naší práce měli lidé radost, a věřím, že to dokážeme.

Výzvou je zároveň udržení a naplánování dlouhodobého konceptu kulturního programu v našem městě. Nyní fungujeme pár měsíců a snažíme se nastavit základní procesy pro dobré fungování týmu. Čeká nás náročné období – Sametová Příbram + adventní neděle a poté se již chceme plně soustředit na program roku 2020.
 
Kam jezdíte Vy nejčastěji za kulturou?
Většinou jdu za kulturou na akce, které pořádáme. Jen málokdy se dostanu na jiné. Nyní bych po delší době vyjel na místo, které nese název CAMP v Praze a také jsem dlouho nebyl v Meetfactory. To jsou ta místa, o kterých jsem hovořil. Jde o inspirativní místa, kam jedete za kulturou, ale i místem a odnesete si něco, co ve vás zůstane.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Lucifer má připravené pekelné křeslo, pod knihou hříchů se prohýbá stojan Lucifer má připravené pekelné křeslo, pod knihou hříchů se prohýbá stojan Čtyřicet čertů čeká na hříšníky. Možná přijede i pekelné koňské spřežení. 6. prosince 2019   (12:51) Policie zavítala do samotného pekla Policie zavítala do samotného pekla Co nebo kdo je to „Mišguláš“? Na tuto otázku zná odpověď pětice příbramských čertů. 6. prosince 2019   (10:33) Gangloffova šindelka se vrací do Rožmitálu Gangloffova šindelka se vrací do Rožmitálu Podbrdské muzeum získalo originál unikátního stroje vyrobeného před 120 lety v Rožmitále. Stane se součástí stálé expozice věnované lesmistru a vynálezci Karlu Gangloffovi. 6. prosince 2019   (08:57) Advent v Příbrami: V Pražské pohoda, ve velkých obchodních zónách začíná stres Advent v Příbrami: V Pražské pohoda, ve velkých obchodních zónách začíná stres Pražská ulice se před Vánoci stává útočištěm pro ty, kteří se snaží vyhnout předvánočnímu šílenství 6. prosince 2019   (06:22) Miniaturní replice Karlova mostu svitla naděje. Petice na záchranu se dostala k památkářům Miniaturní replice Karlova mostu svitla naděje. Petice na záchranu se dostala k památkářům Ministerstvo kultury se začalo zabývat návrhem na prohlášení mostu za kulturní památku 5. prosince 2019   (19:46) Macíkův Karel i Brabcova Anežka už plují na Rallye Dakar Macíkův Karel i Brabcova Anežka už plují na Rallye Dakar Členové týmu Big Shock Racing doufají, že jejich stroje doplují do cíle v pořádku. A těší se, že si své svěřence v Džiddě vyzvednou už 2. ledna 5. prosince 2019   (17:28) Požár rodinného domu v Solenicích způsobil škodu za tři miliony Požár rodinného domu v Solenicích způsobil škodu za tři miliony Z hořícího domu se dostaly tři osoby, dvě byly nadýchané toxickým kouřem, jedna z nich i popálená. Zdravotnická záchranná služba je převezla do nemocnice. 5. prosince 2019   (15:19) V Příbrami bude pokáceno 88 stromů. Jsou suché či nebezpečné V Příbrami bude pokáceno 88 stromů. Jsou suché či nebezpečné Pokáceny budou i tři lípy srdčité. Jedna z nich stojí nad dětským hřištěm na Komenského náměstí. Jedná se o velmi proschlý strom s prasklinou na hlavní kosterní větvi a hrozí její pád 5. prosince 2019   (14:07) Mikuláš naděluje, čerti straší zlobivé děti. Kde se vzala lidová tradice? Mikuláš naděluje, čerti straší zlobivé děti. Kde se vzala lidová tradice? Čertovský svátek patří mezi naše velmi udržované tradice. K někomu chodí Mikuláš na návštěvu, jinde nechává mikulášskou nadílku za dveřmi. 5. prosince 2019   (11:07) Policie obvinila řidiče kvůli tragické nehodě sanitky v Čenkově Policie obvinila řidiče kvůli tragické nehodě sanitky v Čenkově Při nehodě zemřel převážený šestaosmdesátiletý pacient, další člověk byl zraněn. 5. prosince 2019   (09:06)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz