vývoj COVID-19
24. 2. 2021
Bohutín 12
Borotice 4
Březnice 64
Buková u Pb 1
Bukovany 7
Čenkov 5
Cetyně 1
Chotilsko 6
Chrást 1
Chraštice 2
Čím 1
Dlouhá Lhota 7
Dobříš 111
Dolní Hbity 5
Drahenice 2
Drahlín 5
Drásov 2
Drevníky 2
Drhovy 6
Dublovice 6
Dubno 8
Háje 12
Hluboš 7
Hlubyně 1
Horčápsko 2
Hřiměždice 6
Hudčice 8
Hvožďany 9
Jablonná 8
Jesenice 6
Jince 25
Kamýk n. V. 17
Klučenice 5
Kňovice 4
Kosova H. 13
Krásná H. 7
Křepenice 2
Křešín 1
Láz 5
Lazsko 6
Lešetice 1
Lhota u Pb 3
M. Hraštice 13
Milešov 5
Milín 27
Modřovice 1
Mokrovraty 20
Nalžovice 12
Narysov 5
Nechvalice 7
Nečín 8
Nedrahovice 4
Nová Ves p. P. 16
Nové Dvory 4
Nový Knín 36
Obecnice 28
Obořiště 2
Ohrazenice 1
Osečany 5
Ostrov 3
Ouběnice 3
Pečice 9
Petrovice 10
Pičín 5
Počepice 6
Podlesí 12
Příbram 446
Prosen. L. 17
Řadíč 3
Rosovice 5
Rožmitál p. T. 23
Rybníky 3
Sádek 4
Sedlčany 66
Sedlec-Prč. 34
Sedlice 2
Solenice 7
Stará Huť 19
Štětkovice 3
Suchodol 1
Svaté Pole 15
Svatý Jan 3
Svojšice 4
Tochovice 3
Třebsko 5
Trhové Dušníky 1
Tušovice 2
Velká Lečice 2
Věšín 8
Višňová 10
Volenice 8
Voznice 7
Vrančice 3
Vranovice 1
Vševily 1
Vys. Chlumec 11
Vysoká u Příbramě 1
Zalužany 1
Zbenice 4
Zduchovice 7

Vláda omezila ubytování, bezplatný test bude každé tři dny

28. ledna 2021   (20:29)
Vláda omezila ubytování, bezplatný test bude každé tři dny

Lidé budou moci vyrazit do vlastních rekreačních objektů, pobývat v nich však mají pouze členové jedné domácnosti.


Vláda dnes při jednání o zpřísnění protikoronavirových opatření rozhodla, že ubytovací služby budou moci využívat pouze osoby na služební cestě, budou se muset prokázat písemným potvrzením zaměstnavatele či objednatele služby. Lidé budou moci vyrazit do vlastních rekreačních objektů, pobývat v nich však mají pouze členové jedné domácnosti. Vláda zatím neurčila, od kdy by mohly otevřít skiareály, pravděpodobně to nebude příští týden. Lanovky a vleky už nebudou moci vozit kromě lyžařů ani pěší. Obnoven byl zákaz některých návštěv pacientů u lůžek akutní péče. Respirátory nebudou povinné, ale pouze doporučené. Stát nechce stanovovat jejich maximální cenu. Nově ovšem budou muset využívat respirátory třídy FFP2 učitelé i žáci v autoškolách. Nová opatření začnou platit o půlnoci z pátku na sobotu. Od pátku se bude možné nechat zdarma testovat na covid-19 každé tři dny, nyní lidé mohou na test po pěti dnech.

Kabinet zpřísnil opatření, protože na rozdíl od minulosti by se mohla začít epidemická situace horšit v době, kdy jsou plné nemocnice, řekl po jednání ministr vnitra Jan Hamáček. Vláda si podle něj nemůže dovolit podcenit aktuální situaci i vzhledem k šíření nové nakažlivější mutace viru. Hamáček vyzval všechny k dodržování vládních opatření.

"Loni na jaře jsme neměli v nemocnicích nikoho a díky razantním krokům jsme to zvládli," uvedl Hamáček. Podobná situace byla podle něj i na začátku podzimní druhé vlny. Totéž však už neplatilo na přelomu roku a nyní začal denní počet odhalených případů mírně stoupat ve chvíli, kdy jsou nemocnice přeplněné. "Nemůžeme si dovolit situaci podcenit, jsme asi v nejsložitější situaci za poslední dobu z hlediska startovacích kapacit," uvedl.
Hamáček řekl, že v posledních týdnech se zdálo, že se budou opatření rozvolňovat, otevřou se skiareály či ve větší míře školy. Vývoj epidemie v posledních dnech to ale neumožnil. "Bohužel se trend zhoršil, epidemie začíná stagnovat, některá čísla začala růst," uvedl.

Kabinet se podle něj při dnešním rozhodování soustředil na omezení mobility obyvatel. Navzdory spekulacím se nerozhodl například vymezit maximální vzdálenost, do které se lze vzdálit od bydliště. Hamáček však nevyloučil, že v budoucnu bude nutné omezit cestování například na okres či kraj. Hamáček vybídl lidi, aby nevykonávali zbytné návštěvy a omezili kontakty. "Nejlepší je zůstat doma," řekl. Věří také, že ne všechno musí být napsáno v opatřeních.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (ANO) řekl, že by se neměly setkávat rodiny, které spolu běžně nežijí. "Je třeba dát důraz na to, aby minimalizace těch vzájemných kontaktů byla," uvedl. Žádoucí také nejsou cesty na velké vzdálenosti.

Odložil tak i představení změn v protiepidemickém systému PES vládě. Bude to podle něj na řadě, až v nemocnicích budou 3000 až 4000 lidí s covidem. Ke středě bylo hospitalizováno 5925 lidí, v pondělí a úterý bylo hospitalizovaných nad 6000, ve víkendových dnech kolem 5800. "Situace není udržitelná, je nezbytné dosáhnout dalšího poklesu, další zhoršení by vedlo k přetížení nemocnic, které jsou už na hraně," uvedl.
Ubytovací služby budou s potvrzením pro lidi na služební cestě 

Ubytovací služby budou moci využívat pouze lidé na služební cestě, a to bez rodinných příslušníků. Zájemci o pobyt se budou muset prokázat písemným potvrzením zaměstnavatele či objednatele služby v případě živnostníků. Poskytovatelé ubytovacích služeb budou muset potvrzení uchovávat. Ubytovací zařízení i dosud mohla sloužit jen hostům na pracovních cestách, vláda se ale rozhodla opatření upřesnit. Nařízení začne platit od půlnoci z pátku na sobotu.

Vláda zároveň rozhodla o tom, že lidé budou moci vyrazit do vlastních rekreačních objektů, pobývat v nich ale mohou pouze členové jedné domácnosti, uvedl Hamáček.

Vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že vláda netvrdí, že většina penzionů a hotelů nedodržuje pravidla. Většina je podle něj naopak dodržuje zodpovědně. Z kontrolní akce policie a České obchodní inspekce minulý týden podle Havlíčka vyplynulo, že z 40 kontrolovaných hotelů a penzionů bylo 35 zavřených. Pět zařízení mělo otevřeno a lidé se tam prokazovali obchodní cestou, což podle Havlíčka ne vždy byla pravda.

Ubytovací služby budou nadále otevřeny osobám, kterým byla nařízena pracovní povinnost podle krizového zákona, dále lidem s nařízenou izolací nebo karanténou a též cizincům, pokud nemají jiné bydliště na území České republiky a pobývají v zemi v souladu s předpisy.

Policie bude v následujících dnech a týdnech kontrolovat dodržování kontrolovat. Podle Hamáčka má ale omezené kapacity, proto nebude chodit dům od domu. Zaměří se na excesy, uvedl.

Lanovky a vleky už nebudou moci užívat ani pěší

Lanovky a vleky už nebudou moci vozit kromě lyžařů ani pěší. Využívat je budou smět jen složky integrovaného záchranného systému. Podle Havlíčka kabinet neurčil termín, od kdy skiareály budou moci obnovit provoz. Pravděpodobně to nebude příští týden.

Provoz lanových drah a vleků byl dosud omezen jen v souvislosti s užíváním sjezdových tratí. V rámci zpřísnění protiepidemických opatření už nebude platit ani tato výjimka.

"Nemyslíme, že by sezona byla ztracená," řekla Havlíček. Omluvil se, že na začátku týdne vláda u provozovatelů horských středisek vzbudila určitá očekávání o možnosti obnovit činnost. Epidemická situace se ale podle něj nevyvíjí dobře.

Zástupci skiareálů, organizací cestovního ruchu a sportu vládu v posledních dnech opakovaně vyzývali, aby obnovení provozu neodkládala, za hraniční termín určili pátek. Situace na horách je podle nich neúnosná. Slíbené kompenzace pomohou jen částečně, lyžařská střediska potřebují otevřít. Pokud by se tak stalo v průběhu února, pro mnohé provozovatele už to podle Asociace horských středisek nebude řešení, sezona končí kolem 15. března, řekl její ředitel Libor Knot dříve.
V autoškolách bude nutný respirátor FFP2
 
V autoškolách budou muset instruktoři i žáci využívat nově respirátory třídy FFP2 nebo KN95. Dále ale budou moci řidičské lekce fungovat. Rozhodla o tom vláda.

Autoškoly mohou i v nejvyšším pátém stupni protiepidemického systému pořádat zkoušky, praktické jízdy i výuku. Platí omezení počtu lidí stejně jako pro ostatní akce tohoto druhu.
Kabinet obnovil zákaz návštěv u akutních lůžek v nemocnicích 

Kabinet v rámci opatření obnovil zákaz návštěv pacientů v nemocnicích u lidí na lůžkách akutní péče. V pravidlech zůstaly některé výjimky, dál je možná například přítomnost třetí osoby při porodu, návštěva u osob s omezenou svéprávností či u dětských pacientů, doplnil Blatný.

Návštěvy v nemocnicích vláda umožnila od pondělí 11. ledna, do té doby byly možné právě jen u nezletilých, pacientů s omezenou svéprávností, v hospicích a u porodů. Opatření kritizovala například Asociace krajů. Ministerstvo zdravotnictví poté uvedlo, že krizové opatření nemocnicím návštěvy umožňuje, ale nenařizuje.
Lidé mohou od pátku na bezplatný test na covid každé tři dny 

Lidé se od pátku budou moci nechat zdarma testovat na covid-19 každé tři dny. V mimořádném opatření to uvedlo ministerstvo zdravotnictví, po jednání vlády to pak novinářům řekl Blatný. Nyní na antigenní test zájemci mohou po pěti dnech. Ministerstvo v opatření píše, že chce umožnit častější testování veřejnosti především kvůli výskytu nových mutací koronaviru, které jsou nakažlivější než původní varianta. V Česku je minimálně od začátku prosince loňského roku takzvaná britská mutace.

Blatný řekl, že tím chce ministerstvo pomoci také pendlerům. Například Rakousko totiž od pondělí 1. února zavede povinné testování pendlerů na koronavirus. Test bude nutný zřejmě dvakrát týdně, protože nesmí být starší než 72 hodin.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČTK
foto: vlada.cz

autor: Tomáš Pečenka

Další články

Příbramští hasiči hledají posily do svých řad Příbramští hasiči hledají posily do svých řad Územní odbor Příbram hledá zájemce do služebního poměru na pozici Hasič, Hasič – … Středočeští hasiči se podílejí na distribuci respirátorů Středočeští hasiči se podílejí na distribuci respirátorů Následně budou respirátory distribuovány přímo do jednotlivých škol Středočeského … Nastane tvrdý lockdown? Vláda chystá další zpřísnění Nastane tvrdý lockdown? Vláda chystá další zpřísnění Studenti se do škol začátkem března pravděpodobně nevrátí. Cesta do školy: Polovina dětí z Příbramska ji zvládne pěšky a do deseti minut Cesta do školy: Polovina dětí z Příbramska ji zvládne pěšky a do deseti minut Šetření mezi žáky ve věku od devíti do patnácti let v projektu Minisčítání 2020 … Hasiči vyjížděli k požáru soudu, jednalo se o kouř z komína Hasiči vyjížděli k požáru soudu, jednalo se o kouř z komína Hasiči se s podobnými oznámeními občas setkávají. V sedlčanské škole se podle ředitele osvědčily PCR testy V sedlčanské škole se podle ředitele osvědčily PCR testy Sedlčanská škola chce pilotní projekt přesto dokončit a o získané poznatky se podělit … Podle vědců hrozí kolaps zdravotnictví a návrat dětí do škol za rok Podle vědců hrozí kolaps zdravotnictví a návrat dětí do škol za rok K zavřeným školám by se podle nich měly omezit podniky, průmysl a úplně zavřít … Rádi čtete a soutěžíte? Zkuste letos knižní výzvu Rádi čtete a soutěžíte? Zkuste letos knižní výzvu Knihovna Jana Drdy Příbram vyhlásila nové kolo celoroční čtenářské soutěže pro děti a … Respirátory jsou to nejmenší zlo. Pokud jsou lidé hovada, tak se můžeme těšit Respirátory jsou to nejmenší zlo. Pokud jsou lidé hovada, tak se můžeme těšit Zeptali jsme se několika obyvatel Příbrami, jak nové nařízení vítají, zda již …
Opilec si v Březnici „ustlal“ na silnici. Policisty ignoroval, na záchytce začal vyhrožovat Opilec si v Březnici „ustlal“ na silnici. Policisty ignoroval, na záchytce začal vyhrožovat Muž se dopustil čtyř přestupků, nyní mu hrozí pokuta dvacet tisíc.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz