17. 9. svátek má Naděžda

V ulicích Příbrami se testují podmínky pro cyklisty

4. července 2019   (06:25)
V ulicích Příbrami se testují podmínky pro cyklisty

„Vaše cyklostezky, to je jako když hrajete fotbal suprově 85 minut, ale dostanete dva góly v posledních pěti minutách. Máte sice geniální potenciál, ale strašně špatné koncovky,“ řekl Jaroslav Martínek ze spolku Partnerství pro městskou mobilitu


Cyklistická koncepce města získala v prvním ročníku participativního rozpočtu nejvyšší počet hlasů (673) a skončila tak na prvním místě. Do projektu by se mělo investovat 300 tisíc korun.

Jaroslav Martínek z Partnerství pro městskou mobilitu nyní jezdí na kole po Příbrami, aby zjistil, co obyvatele v ulicích nejvíce trápí. Odchytili jsme ho včera brzy ráno na náměstí T. G. M. před jeho vyjížďkou s místostarostou Martinem Buršíkem a zeptali se ho na jeho postřehy z ulic města.
 
Máte zkušenosti i z jiných měst. V čem je Příbram z pohledu cyklistiky specifická?
Každé město je specifické. Proto jsem tu teď na kole dva dny a snažím se pochopit příběh města, jak tu žijete. Když sem přijedu z Olomouce s rodinou, budu město vidět úplně jinak. Teď jsem tady, žiju tady. Dívám se, jak jsou plné autobusy MHD, snažím se vnímat chodce.

Neradi děláme zakázky, na to je tu spousta inženýrů, my chceme diskutovat s lidmi, kteří tu žijí a kteří budou cyklostezky používat. Na celý projekt je potřeba se vždy podívat z pohledu řidiče, chodce a cyklisty. 
 
Co jste zjistil během Vašeho pobytu v Příbrami?
Perfektní je ulice Bratří Čapků, tam je to jako v Holandsku. Auta mají jen tři metry, chodcům a cyklistům se vyčlenilo snad 6 metrů. Problém však je, že cyklistu zase na konci vhodíte do křižovatky. To je jako když hrajete fotbal suprově 85 minut, ale dostanete dva góly v posledních pěti minutách. Máte geniální potenciál, ale strašně špatné koncovky. Cyklostezky bez koncovky jsou přitom nepoužitelné.
 
Není naším cílem navrhovat jednotlivé pruhy a stezky, ale bezpečnou síť. Takové tahy, aby jel cyklista plynule. Při budování cyklostezek je navíc potřeba dívat se ze dvou pohledů – z pohledu člověka, který jede do práce a chce tam být co nejrychleji a člověka, který jede na odpolední vyjížďku.
 
Bude koncepce řešit i přístup do CHKO Brdy?
Napojení do Brd byl úkol číslo jedna, proto mě překvapilo, že už máte město s Brdy skoro napojené. Určitě by se ale měla vyřešit situace v Orlově. Nedoporučuji tu dělat společnou cyklostezku s chodníkem. Pokud tam totiž taková cyklostezka bude, musí cyklisté ze zákona jet po ní. Bikeři budou naštvaní a pro ostatní cyklisty bude v tomto úseku, kde nejezdí tolik aut, bezpečnější jet po silnici.
 
Mezi Kozičínem a Lazcem máte krásnou širokou silnici, kde by šly udělat víceúčelové pruhy, jaké jsou běžné v Holandsku. Byla by to sice totální revoluce v Česku, ale možné to je. Víceúčelové pruhy jsou pruhy široké 1,5 m po každé straně silnice, které jsou primárně pro chodce a cyklisty. Auta jezdí po prostředku a na stranu sjedou jen v případě, když jede někdo proti. Je to u nás sice zatím neobvyklé, ale je to jen o zvyku. Když tu filozofii přijmete, nebudete z toho vyděšeni. A nemusíte vyhazovat peníze za cyklostezky.

„Tento úsek ale měří jen tři kilometry, bylo by to zcela vytržené z kontextu,“ komentuje tento návrh Martin Buršík.

Je něco, co byste chtěl vzkázat obyvatelům Příbrami?
Naučte se jezdit na kole nejen kvůli svojí kondici, ale i kvůli dobrému pocitu. Když skončíte v práci, nasedněte na kolo. Naučte se život vychutnávat.

Cyklistická koncepce města získala …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: www.pribram.cz

autor: mirDalší články

Čeká nás krutá zima. Nejen zvířata, ale už i zloději mají tendenci obalovat svá těla tukem Čeká nás krutá zima. Nejen zvířata, ale už i zloději mají tendenci obalovat svá těla tukem Nedovolená konzumace je momentálně velmi trendy 16. září 2019   (17:59) Na ulici Bratří Čapků kdosi vystěhoval půlku obývacího pokoje Na ulici Bratří Čapků kdosi vystěhoval půlku obývacího pokoje Příbramské Technické služby denně po městě zlikvidují kolem jedné tuny odpadů z černých skládek 16. září 2019   (15:27) V sobotu oslavili březničtí hasiči narozeniny, mezi dárky byl i nový automobil V sobotu oslavili březničtí hasiči narozeniny, mezi dárky byl i nový automobil Dlouhých 140 let chrání majetek a pomáhají při záchraně životů. Výjimečný den oslavili průvodem a celodenním programem na náměstí 16. září 2019   (13:34) Aktuálně: Neznámý pachatel vykradl terénní místnost Bedny v ubytovně pod Čerťákem Aktuálně: Neznámý pachatel vykradl terénní místnost Bedny v ubytovně pod Čerťákem Pro dobrotu na žebrotu: Zatímco se jedni snaží pomoci, jiní si toho neváží 16. září 2019   (11:28) Příbram zateplí některé budovy, náklady pokryje z úspor energií Příbram zateplí některé budovy, náklady pokryje z úspor energií Zateplena má být například střecha auly v Základní škole Březové Hory nebo budova na náměstí T. G. Masaryka, v níž sídlí odbor sociálních věcí. 16. září 2019   (08:54) Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát V sobotu 14. září se v areálu zříceniny gotického hradu Vrškamýk konal pátý ročník pivoslávy 16. září 2019   (06:27) Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Celodenní veselí přilákalo spoustu pocestných 15. září 2019   (17:19) Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Ve čtvrtek 29. srpna v brzkých ranních hodinách vyrazila osmičlenná skupina členů SDH Březové Hory na čtyřdenní cestu do zahraničí. Cílem bylo partnerské město Hoorn v Severním Holandsku. 15. září 2019   (14:55) Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu V nedýchatelném prostředí hořícího domu zahynuli dva psi. 15. září 2019   (12:14) Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku FK Mladá Boleslav - 1.FK Příbram 6:0 (3:0). V sobotu 14. září zavítala v 9. kole FORTUNA:LIGY Příbram do města automobilového průmyslu 15. září 2019   (11:57)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz