24. 1. svátek má Milena

V ulicích Příbrami se testují podmínky pro cyklisty

4. července 2019   (06:25)
V ulicích Příbrami se testují podmínky pro cyklisty

„Vaše cyklostezky, to je jako když hrajete fotbal suprově 85 minut, ale dostanete dva góly v posledních pěti minutách. Máte sice geniální potenciál, ale strašně špatné koncovky,“ řekl Jaroslav Martínek ze spolku Partnerství pro městskou mobilitu


Cyklistická koncepce města získala v prvním ročníku participativního rozpočtu nejvyšší počet hlasů (673) a skončila tak na prvním místě. Do projektu by se mělo investovat 300 tisíc korun.

Jaroslav Martínek z Partnerství pro městskou mobilitu nyní jezdí na kole po Příbrami, aby zjistil, co obyvatele v ulicích nejvíce trápí. Odchytili jsme ho včera brzy ráno na náměstí T. G. M. před jeho vyjížďkou s místostarostou Martinem Buršíkem a zeptali se ho na jeho postřehy z ulic města.
 
Máte zkušenosti i z jiných měst. V čem je Příbram z pohledu cyklistiky specifická?
Každé město je specifické. Proto jsem tu teď na kole dva dny a snažím se pochopit příběh města, jak tu žijete. Když sem přijedu z Olomouce s rodinou, budu město vidět úplně jinak. Teď jsem tady, žiju tady. Dívám se, jak jsou plné autobusy MHD, snažím se vnímat chodce.

Neradi děláme zakázky, na to je tu spousta inženýrů, my chceme diskutovat s lidmi, kteří tu žijí a kteří budou cyklostezky používat. Na celý projekt je potřeba se vždy podívat z pohledu řidiče, chodce a cyklisty. 
 
Co jste zjistil během Vašeho pobytu v Příbrami?
Perfektní je ulice Bratří Čapků, tam je to jako v Holandsku. Auta mají jen tři metry, chodcům a cyklistům se vyčlenilo snad 6 metrů. Problém však je, že cyklistu zase na konci vhodíte do křižovatky. To je jako když hrajete fotbal suprově 85 minut, ale dostanete dva góly v posledních pěti minutách. Máte geniální potenciál, ale strašně špatné koncovky. Cyklostezky bez koncovky jsou přitom nepoužitelné.
 
Není naším cílem navrhovat jednotlivé pruhy a stezky, ale bezpečnou síť. Takové tahy, aby jel cyklista plynule. Při budování cyklostezek je navíc potřeba dívat se ze dvou pohledů – z pohledu člověka, který jede do práce a chce tam být co nejrychleji a člověka, který jede na odpolední vyjížďku.
 
Bude koncepce řešit i přístup do CHKO Brdy?
Napojení do Brd byl úkol číslo jedna, proto mě překvapilo, že už máte město s Brdy skoro napojené. Určitě by se ale měla vyřešit situace v Orlově. Nedoporučuji tu dělat společnou cyklostezku s chodníkem. Pokud tam totiž taková cyklostezka bude, musí cyklisté ze zákona jet po ní. Bikeři budou naštvaní a pro ostatní cyklisty bude v tomto úseku, kde nejezdí tolik aut, bezpečnější jet po silnici.
 
Mezi Kozičínem a Lazcem máte krásnou širokou silnici, kde by šly udělat víceúčelové pruhy, jaké jsou běžné v Holandsku. Byla by to sice totální revoluce v Česku, ale možné to je. Víceúčelové pruhy jsou pruhy široké 1,5 m po každé straně silnice, které jsou primárně pro chodce a cyklisty. Auta jezdí po prostředku a na stranu sjedou jen v případě, když jede někdo proti. Je to u nás sice zatím neobvyklé, ale je to jen o zvyku. Když tu filozofii přijmete, nebudete z toho vyděšeni. A nemusíte vyhazovat peníze za cyklostezky.

„Tento úsek ale měří jen tři kilometry, bylo by to zcela vytržené z kontextu,“ komentuje tento návrh Martin Buršík.

Je něco, co byste chtěl vzkázat obyvatelům Příbrami?
Naučte se jezdit na kole nejen kvůli svojí kondici, ale i kvůli dobrému pocitu. Když skončíte v práci, nasedněte na kolo. Naučte se život vychutnávat.

Cyklistická koncepce města získala …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: www.pribram.cz

autor: mirDalší články

Recidivisté v loňském roce spáchali polovinu trestných činů Recidivisté v loňském roce spáchali polovinu trestných činů Policisté zveřejnili podrobnou statistiku trestných činů spáchaných na Příbramsku. 24. ledna 2020   (13:53) Plánujete svatbu? V únoru jsou dva magické dny Plánujete svatbu? V únoru jsou dva magické dny Termíny, kdy se v datu objevují stejná čísla, stále lákají snoubence. Letos tomu nebude jinak. 24. ledna 2020   (11:25) Sedlčany dokončují park vedle modlitebny Sedlčany dokončují park vedle modlitebny Park se rozkládá na necelém hektaru plochy a tvoří ho čtyři desítky nově vysazených stromů, trávníky, trvalkové záhony, zpevněné mlatové cesty a dětské hřiště. 24. ledna 2020   (08:51) I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně Podle odborníků se jedná o stavbu ojedinělou. V rámci celé České republiky se takovýchto staveb příliš mnoho nedochovalo 24. ledna 2020   (05:55) Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Milovníci zimního počasí marně čekají na příchod sněhových vloček. Podle aktualizované předpovědi se mají teploty blížit spíše těm obvyklým jarním. 23. ledna 2020   (17:30) Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí První veřejné čtení z knihy Díra v hlavě mi ukázala cestu se uskuteční dnes v příbramské knihovně 23. ledna 2020   (15:10) Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Akvapark měl vzniknout ve Zberazské ulici mezi zimním stadionem a tréninkovým fotbalovým hřištěm. 23. ledna 2020   (12:59) Inspekce zakázala plastový meloun, vzhledem i vůní příliš připomíná skutečný Inspekce zakázala plastový meloun, vzhledem i vůní příliš připomíná skutečný Záměna tohoto výrobku může vést zejména při hře malých dětí k odkusování drobných částí, k jejich vkládání do úst a následnému vdechnutí, spolknutí, resp. zablokování vnitřních dýchacích cest a ohrožení lidského zdraví. 23. ledna 2020   (12:06) Nepřehlédněte Na Příbramsku se srazil vlak s autem, nikdo se nezranil Na Příbramsku se srazil vlak s autem, nikdo se nezranil U Kosovy Hory na Příbramsku se ve čtvrtek ráno střetl vlak s autem. Kolize se obešla bez zranění. Auto skončilo po nárazu do vlaku mimo komunikaci. Železniční přejezd momentálně není průjezdný. 23. ledna 2020   (09:45) Agresivní žena z Dobříše skončila na psychiatrii Agresivní žena z Dobříše skončila na psychiatrii Plivala po lidech, urážela a mlátila hosty v restauracích. Nyní ženě hrozí desetiletý pobyt za mřížemi. 23. ledna 2020   (08:37)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz