21. 1. svátek má Běla




V Letech začala demolice vepřína, bude tam památník holokaustu

22. července 2022   (13:53)
V Letech začala demolice vepřína, bude tam památník holokaustu
foto: Muzeum romské kultury

Celá stavba potrvá několik let.


Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách v Letech bude stát přes 100 milionů Kč. Na jaře by měla být hotová první část, návštěvnické centrum. Celá stavba ale potrvá několik let, řekla dnes ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová. Památník vybuduje právě muzeum. Vznikne na místě, kde stál za druhé světové války romský koncentrační tábor a od 70. let minulého století do jara 2018 vepřín. Demolice bývalého areálu vepřína dnes symbolicky začala, hotová bude do konce roku.

"Dnešní den je pro nás přelomový okamžik. Dlouho jsme se na něj chystali. Jsem velmi ráda, že Muzeu romské kultury byla dána čest, abychom to tady budovali, to také nebylo vůbec jasné. Je to obrovský závazek a není to jednoduché, protože výstavba budoucího památníku je velmi nákladná, ale věřím, že nás podpoří nejenom norská strana, ale i Česká republika, skrze ministerstvo kultury tu podporu máme," řekla Horváthová.
Demolice dnes začala jen symbolickým aktem, firma zahájí přípravné práce v pondělí 25. července, pak se bude bourat. Náklady na demolici nepřesáhnou 110 milionů korun, které na ně dal stát. Vepřín by měl být zbouraný do konce listopadu, krajní termín je konec roku. Nabídku na demolici areálu podalo 17 zájemců. Zakázku získala společnost AWT rekultivace. Stát koupil vepřín před čtyřmi lety.
Stavba památníku bude stát přes sto milionů Kč. Část by měly uhradit norské fondy a část stát. Muzeum chce příští rok zpřístupnit areál. Bude hotová první etapa, jejíž náklady by měly z velké části hradit norské fondy. "To má být budova návštěvnického centra se stálou expozicí a rekultivace pietního místa, těch provizorních hrobů. U (nákladů) památníku se pohybujeme někde přes sto milionů korun, on totiž celý ten areál je obrovský, přes sto tisíc metrů čtverečních, i celá rekultivace a osázení prostoru lesem jsou náročné," řekla ředitelka. Sazenice stromů daruje muzeu Karel Schwarzenberg, dodala.

Dnes si mohou lidé naposledy areál vepřína prohlédnout i za přítomnosti pamětníků a aktivistů.

V místě byl za druhé světové války koncentrační tábor pro Romy. V 70. letech minulého století tam vznikl vepřín. Stát ho v roce 2018 odkoupil za 450 milionů od firmy Agpi, která tam měla 13.000 prasat.

Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes 500 skončilo v koncentračním táboře v Osvětimi. Poblíž letského nouzového hřbitova, který je asi 300 metrů od místa tábora, vznikl v roce 1995 památník a místo se v roce 1998 stalo kulturní památkou.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Nemocenské a sociální pojištění se pro tento rok změnilo: vyšší limity u DPP i nové podmínky Nemocenské a sociální pojištění se pro tento rok změnilo: vyšší limity u DPP i nové podmínky Rok 2026 přinesl několik důležitých novinek v oblasti nemocenského a sociálního … Policie varuje před podvody na Facebooku. Útočníci zneužívají ukradené účty Policie varuje před podvody na Facebooku. Útočníci zneužívají ukradené účty Policie České republiky řeší na začátku roku 2026 zvýšený počet podvodů na sociálních … Příbramská ČOV (ne)má vítěze. Vyřazený uchazeč chystá námitku Příbramská ČOV (ne)má vítěze. Vyřazený uchazeč chystá námitku Rada města vybrala nabídku na rekonstrukci příbramské čistírny odpadních vod, … Politika Středočeským záchranářům loni přibylo výjezdů, krajský úřad zvažuje dotační titul na pořízení defibrilátorů Středočeským záchranářům loni přibylo výjezdů, krajský úřad zvažuje dotační titul na pořízení defibrilátorů Středočeským záchranářům loni přibylo výjezdů. Ošetřili téměř 144.000 pacientů, … Polární záře ve středních Čechách. Snímky ze Sedlčanska vás dostanou Polární záře ve středních Čechách. Snímky ze Sedlčanska vás dostanou Předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu se v pondělí večer potvrdily. Nad … Počasí Chřipka není jen rýmička. Ohrožuje hlavně chronicky nemocné, varují lékaři Chřipka není jen rýmička. Ohrožuje hlavně chronicky nemocné, varují lékaři Chřipka patří mezi vysoce infekční virová onemocnění dýchacích cest a každoročně … Pět důležitých důvodů, proč mít v zimě auto dokonale očištěné a perfektní výhled Pět důležitých důvodů, proč mít v zimě auto dokonale očištěné a perfektní výhled Zima dává řidičům zabrat. Sníh, námraza a špatná viditelnost jsou každodenní realitou. … Srdce Příbrami v Sydney: Adéla Křenková slaví bronz z MS Srdce Příbrami v Sydney: Adéla Křenková slaví bronz z MS České juniorky to dokázaly — potřetí v řadě vezou domů medaili z mistrovství světa. V … Sport Živá voda. Tradice, mýty nebo skutečnost? Živá voda. Tradice, mýty nebo skutečnost? Voda nabraná v noci z 18. na 19. ledna je podle starých tradic i některých moderních … Zajímavosti
Gastro agent: Pizzeria Sicilia Gastro agent: Pizzeria Sicilia Fast‑food má být rychlý, jednoduchý a cenově přijatelný. Ale i u rychlého občerstvení … Fast food
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz