3. 5. svátek má Alexej

V Dobříši vzniklo muzeum zachycující tradici výroby rukavic

7. května 2015   (15:11)
V Dobříši vzniklo muzeum zachycující tradici výroby rukavic
foto: sxc

Na Dobříši rukavice stále vyrábí společnost Napa.



V Dobříši na Příbramsku vzniklo muzeum zachycující tradici výroby rukavic v regionu. Jeho součástí je i funkční rukavičkářská dílna. Expozice, která se otevírá 16. května, návštěvníkům přiblíží také historii židovského obyvatelstva Dobříše a další zajímavosti související s městem.

"Chceme připomenout, že tady kdysi byla na rukavicích spousta lidí závislá. A že za spoustu věcí, které tady máme, ať už to jsou sportoviště nebo školky, vděčíme výrobě rukavic," řekl ČTK autor myšlenky a dobříšský radní Radek Vystyd, jehož rodina muzeu poskytla řadu exponátů.

"Můj otec byl rukavičkář a léta se tím zabýval," poznamenal Vystyd, kterému prý vadilo, že po republice existují muzea praček, mýdel či balonového létání, ale muzeum rukavic navzdory 150 let dlouhé tradici v Dobříši chybělo. Proto se ho před dvěma lety rozhodl založit a spolu s kolegy z Muzejního spolku Dobříšska se mu to nakonec i povedlo.

Muzeum sídlí v bývalé knihovně v centru města, v takzvaném Kopáčkově domě. Majitel podle Vystyda dům spolku pronajal za výhodných podmínek, protože má k městu silný vztah. "Jeho předci tady přes 50 let starostovali," podotkl radní. Náklady na rekonstrukci vyšly na 2,5 milionu korun, další peníze si vyžádaly opravy exponátů.

V rukavičkářské dílně vybavené veškerými potřebnými stroji a náčiním mohou zájemci sledovat výrobu rukavic do začátku až do finálního stavu. "Při dnech otevřených dveří nebo májových slavnostech bude dílna osazena švadlenami a žehlířkami. Návštěvníci uvidí v přímém přenosu, jak vznikají rukavice," řekl Vystyd.

S rukavicemi souvisí i část expozice věnovaná židovské komunitě v Dobříši, protože právě ona je se zaváděním výroby spojena. Historii Dobříše a okolí doplňuje socha madony z kostela v Dlouhé Lhotě. Dalším tématem, kterému se muzeum věnuje, je vodohospodářství. Na své si v této části přijdou hlavně školáci, kteří si budou moci vyzkoušet mluvící interaktivní tabuli zobrazující koloběh vody nebo si prohlédnout akvárium s živými rybami. "Děti se dozví, jak teče voda, když prší, kam teče, jak se vyčistí," uvedla ředitelka muzea Eliška Březinová.

Po druhé světové válce se rukavičkářská výroba soustředila do dvou národních podniků - v Praze a Abertamech na Karlovarsku s pobočkou ve Svitavách. V roce 1948 se sloučily a vznikl národní podnik Rukavičkářské závody se sídlem v Dobříši, který měl zpočátku roční produkci asi půl milionu párů. Rukavičkárny se postupně rozrůstaly, celkově čítaly osm závodů a zaměstnávaly 3500 lidí. V roce 1990 vyráběly až na šest milionů párů. V 90. letech minulého století se ale historie podniku uzavřela. Areál někdejšího rukavičkářského gigantu v současnosti využívají různé společnosti a část je prázdná.

Rukavice se ale vyrábějí na Dobříši stále. Společnost NAPA ročně produkuje asi 50.000 párů rukavic. V klasické výrobě patří k největším v Česku. Zaměstnává asi 30 lidí a zaměřuje se na luxusní rukavice.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: khj jpt








Další články

Megaknedlík budí pozornost. A Příbram už si tiše klade otázku: A kdy přijde k nám? Megaknedlík budí pozornost. A Příbram už si tiše klade otázku: A kdy přijde k nám? V české gastronomii se občas objeví jídlo, které nerozdělí jen přílohu od masa, ale i … ZAJÍMAVOSTI Kraj dá potravinové bance peníze na provoz, jenom v Příbrami je sedmáct sběrných míst Kraj dá potravinové bance peníze na provoz, jenom v Příbrami je sedmáct sběrných míst Středočeský kraj dá letos na provoz Potravinové banky pro Prahu a střední Čechy 2,5 … Nejsušší jaro od roku 1961: úroda v ohrožení, vysoké riziko požárů Nejsušší jaro od roku 1961: úroda v ohrožení, vysoké riziko požárů Česká republika zažívá mimořádně suché období. Součet srážek za měsíce březen a duben … NEPŘEHLÉDNĚTE Chcete vidět, jak se řídí moderní dálnice? V Příbrami otevřou zákulisí D4 i operační centrum Via Salis Chcete vidět, jak se řídí moderní dálnice? V Příbrami otevřou zákulisí D4 i operační centrum Via Salis Co se děje na dálnici, když jen projíždíte autem? Jak vypadá místo, odkud se hlídá … AKTUÁLNĚ Prodej budovy Střední školy pedagogiky, cestovního ruchu a gastronomie získal podporu zastupitelů. O podmínkách se rozhodne v červnu Prodej budovy Střední školy pedagogiky, cestovního ruchu a gastronomie získal podporu zastupitelů. O podmínkách se rozhodne v červnu Středočeský kraj chce od města Příbrami koupit školní budovu v ulici Gen. R. Tesaříka … AKTUÁLNĚ Zoopark Jeleni Homole hlásí spor o přístupovou cestu. Majitel podal podnět na státní zastupitelství Zoopark Jeleni Homole hlásí spor o přístupovou cestu. Majitel podal podnět na státní zastupitelství Zoopark Jeleni Homole zveřejnil prohlášení, ve kterém upozorňuje na spor s novým … ZVÍŘATA Až do nebes v Příbrami: Monika Absolonová vystoupí ve sportovní hale Až do nebes v Příbrami: Monika Absolonová vystoupí ve sportovní hale Příbram se může těšit na výjimečný hudební večer. Monika Absolonová vystoupí 17. … KULTURA Černá sobota na Příbramsku: Další auto skončilo na střeše u Milína Černá sobota na Příbramsku: Další auto skončilo na střeše u Milína Série nehod s vozy převrácenými na střechu pokračuje. Po odpolední havárii u Sedlčan … AKTUÁLNĚ Podvodníci se vydávají i za příbramskou policii! Lidem berou úspory přímo po telefonu Podvodníci se vydávají i za příbramskou policii! Lidem berou úspory přímo po telefonu Kriminalita páchaná v kyberprostoru neustává a drzost podvodníků roste. Nově se … NEPŘEHLÉDNĚTE
Nehoda u Libíně: Auto skončilo na střeše, zraněnou ženu transportovali do Příbrami Nehoda u Libíně: Auto skončilo na střeše, zraněnou ženu transportovali do Příbrami Odpolední havárie u obce Libíň na Sedlčansku si vyžádala zásah záchranářů, policistů i … AKTUALIZOVÁNO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz