V Česku se může v pátek objevit písečný prach ze Sahary
29. února 2024 (18:23)
V Česku se může v pátek odpoledne a večer objevit písečný prach ze Sahary. Jemný poprašek podobný pylu by mohl být ve srážkách, které meteorologové očekávají. Lidé ho pak uvidí například na okenních parapetech nebo sklech aut. Na facebooku o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
"Během dneška a zítřka (pátku) se nad naším územím v oblačnosti bude vyskytovat velké množství saharského prachu. Ten se k nám dostává kolem hluboké tlakové níže se středem aktuálně v blízkosti Tunisu," uvedli meteorologové.
Tlaková níže saharský prach nasává a ten se tak postupně dostává od jihu do střední Evropy ve vyšších vrstvách atmosféry. "Zítra (v pátek) by se měly odpoledne a večer vyskytnout nad naším územím i srážky a není vyloučeno, že se právě v nich tento saharský prach vyskytne," dodal ČHMÚ.
Fenomén vzniká při bouřích nad Saharou, při kterých se zvedne velké množství písku do vzduchu. Díky síle větru se pak písečný prach může dostat až do Evropy či okolních afrických států. Objevuje se i v České republice v podobě červenožlutého poprašku na oknech či automobilech. V zimě se může čerstvě napadaný sníh zbarvit do žluta až oranžova, jindy zase lidé mohli pozorovat zabarvený déšť.
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•O víkendu může být 15 stupňů, teploty se ale budou na západě a východě lišit
•Nadprůměrně teplá zima bude nadále pokračovat
•Obyvatele Příbrami trápí psí výkaly, technické služby jich ročně uklidí téměř tři tuny
Další články
Mladé fotbalové naděje zabojují o pohár starostky. Podlesí čeká velký turnaj!
Fotbalové hřiště v Podlesí se v sobotu 29. března promění v dějiště napínavých soubojů …
Roste brutalita mladistvé kriminality. Děti se radikalizují a útočí pro samotný zážitek násilí
Rostoucí agresivita dětí a mladistvých a nový fenomén zážitkového násilí znepokojují …
ZAJÍMAVOSTI
Ve Středočeském kraji pracuje přes 34.000 uprchlíků z Ukrajiny, meziročně víc
Ve Středočeském kraji pracuje podle lednových dat úřadu práce přes 34.000 uprchlíků z …
Kde v Příbrami dělají nejlepší pizzu? Spouštíme velkou pizzovou anketu! Hlasujte pro svůj podnik číslo jedna
Příbramští, připravte se. Teď jde o pizzu — a to je věc, na které se málokdo shodne. …
ANKETA
Hasiči nad ránem likvidovali požár v Březnici
Několik jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů vyjelo v noci na neděli k …
AKTUÁLNĚ
Příbram opravila čtyři rybníky za 20 milionů. Teď se chystá na Černé jezírko
Klimatické změny, sucho a proměny krajiny nutí města přemýšlet jinak o vodě. V …
PŘÍRODA
Světlo proti násilí. Policisté v Příbrami podpořili oběti minutou ticha
Evropský den obětí trestných činů, který připadá na 22. února, si už letos připomněli …
Měla by Příbram mít vlastní „nultou hodinu autoškoly“?
Co kdyby se ještě před první jízdou v autoškole mluvilo otevřeně o tom, co mladé …
ANKETA
Manželské večery: Svatá Hora zve na rande, které oživí váš vztah
Sedíte vedle sebe, a přesto máte pocit, že jste si nějak vzdálili? Rutina, únava a …
Příbramsko se bouří proti větrníkům. Chystají se další referenda, jediná obec zatím drží otevřené dveře
Debata o větrných elektrárnách na Příbramsku vstoupila do nové fáze. Většina obcí už …
NEPŘEHLÉDNĚTE





