23. 1. svátek má Zdeněk




V Česku je pět případů lidí nakažených koronavirem

3. března 2020   (09:02)
V Česku je pět případů lidí nakažených koronavirem
foto: pribram.cz, ČTK

Celkem bylo v ČR testováno 236 lidí, na 16 výsledků se čeká


Laboratorní testy v Česku podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) potvrdily pět případů nákazy novým typem koronaviru. Řekl to dnes ráno novinářům. Dvě ženy, které nově přibyly, byly v kontaktu s dřívějšími případy. Celkem bylo v ČR testováno 236 lidí, na 16 výsledků se čeká, měly by být dopoledne.

První tří případy byly v Česku oznámeny v neděli, všichni nakažení pobývali v rizikových oblastech na severu Itálie. Poslední nově potvrzený případ je žena z Ekvádoru (1999) studující v Miláně. V Česku doprovázela Američanku studující rovněž v Miláně. Byly tu jako turistky. Nákaza koronavirem byla u Američanky potvrzena už v neděli. První test Ekvádorky vyšel jako negativní, onemocnění ukázal až opakovaný test.
"Test byl původně negativní, po dvou dnech poměrně jasně pozitivní. Žena byla už od soboty v izolaci, takže k žádnému dalšímu kontaktu nedošlo," uvedl ministr. Není podle něj proto možné testovat lidi jen preventivně, na vyžádání. Musí být pod dohledem akreditovaných laboratoří. Od pondělí kromě Národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu v Praze testují vzorky také Zdravotní ústav v Ostravě a Nemocnice České Budějovice, dnes se přidají Fakultní nemocnice v Motole a v Hradci Králové. Počty lidí v domácí karanténě chtějí hygienici aktualizovat v pátek.
Podle ředitelky pražské hygienické stanice Zdenky Jágrové byly podrobně zmapovány kontakty všech nakažených. Obě turistiky přiletěly 24. února z Milána do Vídně, kde byly ubytovány v hotelu. Poté se přesouvaly do Budapešti, Brna a Prahy, kde bydlely v Airbnb. V karanténě jsou podle Jágrové řidič a 18 cestujících z autobusu, kterým dívky jely z Brna do Prahy, dva taxikáři, kteří je vezli do bytu a do nemocnice v Motole, a číšník z restaurace, kde byly na obědě. Byt, kde byly ubytovány, se týden nepronajímá a potom bude dezinfikovaný podle dohledem hygieniků. "Informovali jsme také Vídeň a maďarskou stranu," dodala.

V Česku byly první tři případy nákazy koronavirem ohlášeny v neděli. Šlo o americkou studentku z Milána, profesora, který se účastnil odborné konference v Udine, a muže z Děčína, který byl s rodinou na lyžařské dovolené v Benátsku. Dalším případem je třiapadesátiletá žena hospitalizovaná v Ústí nad Labem, která byla na dovolené ve stejném hotelu jako muž z Děčína.
Vzorek od jeho manželky byl testován v pondělí a je zatím negativní. "V pátek měla nějaké pracovní povinnosti, pohybovala se v nemocnici v Motole, kde měla nějaký seminář. Informoval jsem o tom pana ředitele (Miloslava) Ludvíka, který přijal nějaká opatření," dodal ministr.
Podle Vojtěcha je zásadní, že všechny dosud potvrzené případy spolu byly v kontaktu. Na Bulovce je izolována také třetí turistka cestující se dvěma s prokázanou nákazou, jejíž testy zatím vyšly negativně. Sledovány jsou i členové rodin, které byly společně s nakaženými lyžovat v Benátsku. Tento region je spolu s Lombardií, oblastí Emilia-Romagna a Piemontem epicentrem nákazy v Itálii. V zemi už je více než 2000 případů onemocnění a více než 50 úmrtí na následky nákazy koronavirem.
Všichni nemocní v Česku mají podle ministra mírné nebo žádné příznaky. Kromě jedné nakažené ženy v ústecké Masarykově nemocnici jsou na Bulovce, k jejímu převozu podle Vojtěcha není důvod.
Ivo Chrástecký, mluvčí Krajské zdravotní, pod níž patří i Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem ČTK potvrdil, že žena nakažená novým koronavirem v ústecké nemocnici zůstane. Na infekčním oddělení nemocnice je kvůli podezření na onemocnění COVID-19 dalších více než deset lidí. Čekají na výsledky testů.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Hygienici varují před antiperspirantem Rexona. Obsahuje zakázanou látku Hygienici varují před antiperspirantem Rexona. Obsahuje zakázanou látku Hlavní hygienička České republiky upozorňuje spotřebitele na nevyhovující kosmetický … Hledaný muž byl nalezen mrtvý ve Voznici Hledaný muž byl nalezen mrtvý ve Voznici Policisté hledali muže, který odešel z domova, kde nechal dopis na rozloučenou. … AKTUÁLNĚ Učíme děti pro svět zítřka: virtuální realita se stává součástí výuky v Chrašticích Učíme děti pro svět zítřka: virtuální realita se stává součástí výuky v Chrašticích Virtuální realita už dávno není jen doménou her. Na Základní škole a mateřské škole … Brdský běžecký pohár 2026: Přes 30 závodů a 300 kilometrů Brdský běžecký pohár 2026: Přes 30 závodů a 300 kilometrů Harmonogram BBP pro rok 2026 nabízí řadu závodů nejen pro dospělé běžce, ale také v … COOP zradil slepice i zákazníky a dál obchoduje s utrpením, říká organizace OBRAZ - Obránci zvířat COOP zradil slepice i zákazníky a dál obchoduje s utrpením, říká organizace OBRAZ - Obránci zvířat Organizace OBRAZ - Obránci zvířat bude v pátek 23. ledna v Příbrami protestovat před … Hasiči z výsuvného žebříku museli otevřít násilím byt Hasiči z výsuvného žebříku museli otevřít násilím byt Ve středu 21. ledna před 18. hodinu byli hasiči povoláni k technické pomoci do … Příbramská rodačka a bývalá moderátorka Rádia Kiss bojuje s těžkou nemocí. V Milíně se chystá benefiční akce Příbramská rodačka a bývalá moderátorka Rádia Kiss bojuje s těžkou nemocí. V Milíně se chystá benefiční akce Bára Tlučhořová, rodačka z Příbrami a dlouholetá moderátorka ranního vysílání Rádia … Přepravní kontroloři mají k dispozici přenosné kamery Přepravní kontroloři mají k dispozici přenosné kamery V rámci modernizace postupů přepravní kontroly Integrované dopravy Středočeského kraje … Pohádky do kapsy se vracejí do příbramského divadla Pohádky do kapsy se vracejí do příbramského divadla Na Velkou scénu příbramského divadla se vrací oblíbené dětské představení Pohádky do …
Policie ve Středočeském kraji posílila kontroly. Zaměřila se na chodce, cyklisty i technický stav vozidel Policie ve Středočeském kraji posílila kontroly. Zaměřila se na chodce, cyklisty i technický stav vozidel Středočeští policisté se ve dnech 15. až 17. ledna zapojili do speciální …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz