29. 9. svátek má Michal

Třetí adventní neděle bude patřit zpěvačce Ivě Bittové

9. prosince 2020   (06:27)
Třetí adventní neděle bude patřit zpěvačce Ivě Bittové
foto: pribram.cz

V kostele sv. Jakuba v Příbrami se v neděli od 18:00 hodin rozline hlas a housle jedné z nejvýraznějších představitelek alternativní hudební scény.


Minulou neděli jsme se rozproudili s kapelou Wohnout. Ta nám do svých domovů přinesla nálož pořádného rocku, humoru a energie. Na třetí adventní neděli 13. prosince do Příbrami zamíří česká zpěvačka, houslistka a herečka Iva Bittová. Od 18:00 hodin si tak budeme moci do svých domovů přinést kousek umění a naladění se na pohodu a klid vánočního času se svými blízkými.

Iva patří k nejvýraznějším představitelům alternativní hudební scény u nás. Narodila se v roce 1958 v Bruntále. Hudbu měla ve svém srdci už od narození, její tatínek byl muzikant ze Slovenska. Hrál například v divadelním orchestru v Opavě a později v Rozhlasovém orchestru lidových nástrojů v Brně. Maminka ze Slovácka vyučovala v mateřské škole a zbylý čas věnovala zejména své rodině a zpěvu. V padesáti letech postihla tatínka nemoc, která zcela znemožnila pokračování v hudební branži. Po jeho odchodu se Iva rozhodla převzít jeho práci a naplno se ponořila do muzikantského světa.
Iva vystudovala konzervatoř v Brně. Od prvního ročníku působila jako herečka a zpěvačka v avantgardním divadle Husa na provázku. Už v době studií si jejího talentu všimlo několik vážených lidí, a tak získala televizní i filmové role.
V těžkém období nemoci jejího otce se Iva znovu rozhodla hrát na housle. Navázala spolupráci s Rudolfem Šťastným, který byl tehdy primárius Moravského kvarteta. Byl jí oporou celých 35 let až do jeho odchodu. Dalším zásadním životním obdobím plného inspirace pro ni bylo studium barokních houslí a zpěvu na Akademii staré hudby.

Své síly Iva spojila také se skladatelem a bubeníkem Pavlem Fajtem, se kterým dosáhla úspěchů nejen na evropských scénách progresivní hudby. Kromě vlastních interpretací lidových písní se její tvorba prolíná i přes rock, experimentální jazz až po housle vážné hudby a operní zpěv. Její jméno proslavila i spolupráce s Bratry Ebeny. V roce 2004 stála na jevišti newyorské Carnegie Hall v Mozartově opeře Don Giovanni. Uspořádala i několik koncertů s tamní formací, které vyvrcholily vydáním alba Elida. Před 13 lety se Iva rozhodla dočasně změnit prostředí. Odstěhovala se do Spojených států, konkrétně do New Yorku. V roce 2018 dokonce uprostřed přírody založila privátní hlasovou školu Žingora.
Mimo jiné se věnuje i mnoha projektům a programům pro děti. K tomu zastává roli milující matky dvou synů, kteří jdou ve šlépějích jejích úspěchů. V roce 2007 si také zahrála hlavní roli ve filmu Tajnosti. V roce 2018 pak na Masarykově Univerzitě v Brně převzala titul magistra ve studijním oboru Hudební věda. Po několika letech návštěv Spojených států dostala v roce 2020 americké občanství.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Jana Fedorová

Další články

Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Zastupitel města Příbrami Vladimír Král (Šance pro Příbram) reaguje na nově vznikající … Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Ptačí chřipka se nyní vyskytla v obci Trhové Dušníky. V okolí ohniska se vytyčí … Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Ohnisko je v malochovu v obci Trhové Dušníky. V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále pod Třemšínem se konal v sobotu 25. září další ročník Myslivecko-rybářské … Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína V kalendáři na svátek Václava připadá Den české státnosti. Proč se vůbec slaví a jaké … Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Nejchladnější byl v tomto období rok 1972, kdy průměr klesl na šest stupňů. Naopak v … ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota Provoz bude řízený kyvadlově. K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření Čas na vyplnění a odevzdání dotazníku je do 31. října 2021. Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční v pátek 8. října a v sobotu 9. října.
Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Zcela nejpřirozenějším lidským pohybem je chůze. Aniž bychom o tom přemýšleli, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz