6. 12. svátek má Mikuláš

Švenda: Developerský projekt na lukrativním pozemku je spletencem lidí napojených přímo na radnici

14. října 2021   (14:36)
Švenda: Developerský projekt na lukrativním pozemku je spletencem lidí napojených přímo na radnici
foto: Václav Švenda/se souhlasem

Zastupitel Václav Švenda reaguje na článek radního Jiřího Holého, který odmítá obvinění ze střetu zájmů při rozvoji Fantovy louky v Příbrami.


Příbramáci nebo soukromník? To je to, oč tu běží. Žádné dohady nebo politikaření. Pouze slušně formulované otázky k projektu, který ovlivní budoucí výstavbu v našem městě. Přesto vyvolaly mnoho vášní a skoro žádné odpovědi.

V prvé řadě - proč zde vidím střet zájmu? Pan radní Holý, který má územní plánování v gesci, je zároveň developerem a jedním z největších majitelů pozemků v našem městě. Už při jeho jmenování do funkce jsem avizoval, že to může být problém, protože hlavním úkolem určeného zastupitele během procesu územního plánování je podle zákona hájit zájmy obce.
Kde je problém? Máme tu člověka, který má kompletní přehled o územním plánování města a který zároveň otevřeně říká, že jedná v zájmu investora. Hlavu má jen jednu, tedy ve své osobní profesi nakládá s nadstandardními informacemi, jež mohou vést ke zhodnocení pozemků jím zastupovaných subjektů. Podle mě je pan radní Holý v této souvislosti ve střetu zájmů permanentně. 
A nyní tu máme projekt na Fantově louce - lukrativním pozemku určenému k výstavbě bytů a domů. Na přímo položenou otázku, zda v tomto projektu pan radní zastupuje občany nebo investora, mi po půlhodinové vatě a emotivním proslovu bylo sděleno: „Zastupuji investora.“ Na jedné louce se nám tak schází pozemky skupiny soukromých investorů (jedním z nich je např. subjekt “Rich Bitch” s anonymním skutečným vlastníkem), pozemek příbuzného radního Vařeky, pozemek pana radního Holého a pozemek města. Pan Holý tu má přitom roli trojí - vlastník pozemku, zástupce investora a zástupce města. Podle článku v dubnovém Kahanu se mezi investory a radou města podařilo nalézt shodu. Vidíme, že pan radní se shodl sám se sebou.

Kdyby se totiž ocitl ve schizofrenní situaci, město by mohlo výstavbu zkomplikovat. Právě naše město by mělo být garantem kvality úrovně života pro stávající i nové obyvatele této lokality. Zajišťuje totiž dostatečnou kapacitu silnic, vody, kanalizace a další věci, kvůli kterým tady lidé mohou žít. Zkrátka město a investory nelze oddělit, jak pan radní naznačuje. 
Je mou povinností a právem zastupitele zajímat se o projekty, které ovlivňují život Příbramáků. Developerský projekt na lukrativním pozemku se spletencem lidí napojených přímo na radnici tak ve mě přirozeně vzbudil zájem. Co konkrétně jsem požadoval? Pouze transparentnost. A to několik jednání po sobě. Zprvu jsem žádal klidně, na posledním zastupitelstvu jsme se ale z důvodu neustálé vyhýbavosti dostali do střetu. Na řadu otázek nedostávám odpovědi, na některé otázky dostávám odpovědi obsahující faktické chyby. Podle obdržené odpovědi na mou interpelaci se například na „Architektonické územní studii – Fantova louka“ dříve pracovalo, než byla vůbec objednána. Odborníci, kteří jsou zde uvedeni jako konzultanti, o projektu prý téměř nic neví a říkají, že se na něm nepodíleli. Do projektu nejsou zapojeny odborné útvary města. Za město vše za zavřenými dveřmi řeší pouze místostarosta za ANO.
Je to moje politické téma? Není. Z původně nevinné konkrétní otázky se nafoukla tato kauza. Už jen to mi zavdalo příčinu po odpovědích dále pátrat a na zastupitelstvu veřejně deklarovat, že se o věc nepřestanu zajímat, dokud nebudou všechny podklady v pořádku. Vedení města tvrdí, že jeho úmysly jsou zcela čisté. Nemám důvod tomu nevěřit. Pak ale přece není problém kompletně a věcně odpovědět. 

Václav Švenda
zastupitel Příbrami a krajský radní

 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Václav Švenda zastupitel Příbrami
autor: Václav Švenda zastupitel Příbrami

Další články

ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok. Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při … Švenda: Podpora bytové výstavby není o tom, že někam prostě nechám plácnout dům Švenda: Podpora bytové výstavby není o tom, že někam prostě nechám plácnout dům V Seifertově ulici naproti poliklinice Ravak by mohly vyrůst nové bytové domy. O … Opilá řidička nabourala do stromu, její spolujezdkyně nepřežila Opilá řidička nabourala do stromu, její spolujezdkyně nepřežila Policisté prošetřují okolnosti tragické nehody, která se stala v neděli v noci na … Čeká nás pravé zimní počasí, celý týden bude mrznout i sněžit Čeká nás pravé zimní počasí, celý týden bude mrznout i sněžit Meteorologové upozorňují na to, že v noci a ráno se může ojediněle tvořit náledí nebo … Řezníci odtajnili recept na nejlepší zabijačkový guláš Řezníci odtajnili recept na nejlepší zabijačkový guláš Blíží se doba tradičních domácích zabijaček. Bez čeho by se ale ta pravá jistě … Komerční sdělení V příbramské firmě se chystají testovat i očkované zaměstnance V příbramské firmě se chystají testovat i očkované zaměstnance Od 22. listopadu platí pro zaměstnavatele povinnost testovat pracovníky bez očkovaní. Krejčí: Zasněžování na Monínci bude pokračovat a před Vánoci bude sjezdovka v provozu po celé délce Krejčí: Zasněžování na Monínci bude pokračovat a před Vánoci bude sjezdovka v provozu po celé délce Lyžování na Monínci o víkendu přilákalo stovky lidí. Je bronzová neděle, čas zapálit dvě svíce na adventním věnci Je bronzová neděle, čas zapálit dvě svíce na adventním věnci Druhá adventní neděle neboli bronzová reprezentuje lásku a Ježíškovy jesličky, …
Tip na vánoční dárek? Sedlářství Holanovi. Představujeme původní řemesla našeho regionu Tip na vánoční dárek? Sedlářství Holanovi. Představujeme původní řemesla našeho regionu Tušíte, čím se zabývá v dnešní době takový sedlář? Budete překvapeni, že zdaleka ne … Komerční sdělení
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz