vývoj COVID-19
27. 1. 2021
Bezděkov 6
Bohostice 3
Bohutín 8
Borotice 4
Bratkovice 1
Březnice 41
Buková u Pb 3
Bukovany 1
Čenkov 1
Cetyně 1
Chotilsko 7
Chrást 1
Čím 12
Daleké Dušníky 1
Dlouhá Lhota 2
Dobříš 75
Dolní Hbity 6
Drahenice 3
Drahlín 17
Dubenec 8
Dublovice 6
Dubno 6
Háje 7
Hluboš 2
Hlubyně 4
Horčápsko 2
Hřiměždice 4
Hudčice 1
Hvožďany 16
Jablonná 4
Jesenice 6
Jince 13
Kamýk n. V. 6
Klučenice 4
Korkyně 1
Kosova H. 5
Koupě 1
Kozárovice 3
Krásná H. 3
Křešín 1
Láz 3
Lazsko 2
Lešetice 3
Lhota u Pb 3
M. Hraštice 10
Milín 16
Modřovice 1
Mokrovraty 7
Nalžovice 3
Narysov 6
Nechvalice 4
Nečín 2
Nedrahovice 3
Nestrašovice 1
Nová Ves p. P. 6
Nové Dvory 5
Nový Knín 19
Občov 2
Obecnice 16
Obořiště 7
Obory 1
Ohrazenice 1
Osečany 1
Ostrov 1
Ouběnice 1
Pečice 4
Petrovice 15
Pičín 8
Podlesí 15
Příbram 288
Příčovy 4
Prosen. L. 2
Radětice 1
Rosovice 8
Rožmitál p. T. 36
Rybníky 1
Sádek 3
Sedlčany 37
Sedlec-Prč. 40
Smolotely 2
Solenice 12
Stará Huť 9
Štětkovice 1
Suchodol 1
Svaté Pole 2
Svatý Jan 2
Tochovice 7
Třebsko 6
Trhové Dušníky 6
Velká Lečice 2
Věšín 3
Višňová 6
Volenice 4
Voznice 2
Vrančice 1
Vranovice 1
Vys. Chlumec 3
Vysoká u Příbramě 1
Zduchovice 1
Županovice 1
Studenti si připomenou sametové výročí a moderní dějiny online

14. listopadu 2020   (15:19)
Studenti si připomenou sametové výročí a moderní dějiny online

Na dálku se do akce Festival Svobody Gymnázia Příbram zapojí i youtuber Kovy, šéfredaktor Erik Tabery, politik Jiří Drahoš, Jan Bureš, Josef Velfl, Maciej Ruczaj a další. Akce, která je součástí projektu Samet na školách, bude probíhat od 16. do 20. listopadu.


Letos uplyne již 31 let od sametové revoluce. Desítky škol se zapojily do projektu Samet na školách, díky kterému si mohou studenti témata svobody a moderních dějin připomínat. Koronavirové pandemii navzdory se na mnoha školách rozhodli obohatit distanční výuku. Zapojí se také Gymnázium Příbram, kde se organizace ujali samotní studenti. Pozvali navíc své spolužáky z ostatních škol příbramského regionu – a dokonce i širokou veřejnost. Především se ale online připojí řada zajímavých hostů. Takový bude příbramský Festival svobody, který probíhá v týdnu od 16. do 20. listopadu.

17. listopad není jen o historii. Je o svobodě, která pro každého znamená trochu něco jiného. A rozhodně není samozřejmostí. Společností hýbe celá řada témat, z nichž některá jsou velice aktuální. Ve výuce se na ně bohužel pořádně nedostává. Studenti a jejich hosté proto připravili online program třeba o Evropské unii, lidských právech, migraci, kritickém myšlení, amerických volbách nebo Václavu Havlovi. „Původně jsme se báli, že ta organizace bude moc náročná a že to nezvládneme. Nakonec jsme si ale řekli, proč to nezkusit?” říká hlavní koordinátorka letošního ročníku, Matylda Hofschnaidrová.
17. listopad není jen o historii. Je o …
Na dálku se připojí například youtuber Kovy (Karel Kovář). Řeč bude o fenoménu influencerů, sociálních sítích i mnoha dalších aktuálních tématech. Jedním z dalších hostů bude Erik Tabery, šéfredaktor týdeníku Respekt. Také beseda s ním se bude týkat dnešní společnosti, a sice z pohledu novinářského a politického.
Když je řeč o politice – pozvání přijal také profesor Jiří Drahoš, senátor, kandidát při poslední přímé volbě hlavy státu a také bývalý předseda Akademie věd ČR. Přednášku o událostech listopadu 1989 chystá Jan Bureš, prorektor Metropolitní univerzity Praha, vyučující také na Filozofické fakultě UK a na dobříšském gymnáziu. A o sametové revoluci na Příbramsku bude vyprávět Josef Velfl, historik a ředitel Hornického muzea.

Nebudou chybět ani témata velmi aktuální. Mimo koronaviru, třeba situace v sousedním Polsku, o které bude se studenty i dalšími účastníky besedovat Maciej Ruczaj, ředitel Polského institutu v Praze. Zajímavých hostů bude skutečně celá řada. Z dalšího programu můžeme zmínit třeba besedy o šikaně, LGBT, Evropské unii nebo OSN.
A právě díky tomu, že je akce součástí Sametu na školách, nabídnou svůj program také lektoři z některých institucí zapojených do celého projektu. Bude to třeba workshop Greenpeace o udržitelném životním stylu nebo beseda Transparency International o mediální manipulaci.
A právě díky tomu, že je akce součástí Sametu …
To je jen výběr z nabitého týdne, který nejen pro své spolužáky připravili studenti Gymnázia Příbram. V tuto chvíli už je přihlášeno téměř 300 účastníků. Veškerý program probíhá online, určen je primárně pro studenty, ale také široké veřejnosti. Na jednotlivé části programu je potřeba se dopředu registrovat. Všechny aktivity a informace k přihlašování na workshopy najdete na gympb.cz/festivalsvobody.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz_gympb
foto: gympb

autor: Jana Fedorová

Další články

Utrhl oleandr a olízl si prsty. V obavě o svůj život si opilec v Bohosticích zavolal záchranku Utrhl oleandr a olízl si prsty. V obavě o svůj život si opilec v Bohosticích zavolal záchranku Z preventivních důvodů skončil v nemocnici. V Příbrami srazilo auto na přechodu dva chodce. Řidička ujela, ale nakonec se vrátila V Příbrami srazilo auto na přechodu dva chodce. Řidička ujela, ale nakonec se vrátila Policisté ve středu v podvečer šetřili příčinu dopravní nehody u OBI. Starostou Rožmitálu se stal Pavel Bártl, místostarostou je Josef Kaiser Starostou Rožmitálu se stal Pavel Bártl, místostarostou je Josef Kaiser Ke změně ve vedení města muselo dojít kvůli úmrtí Josefa Vondráška, který stál v čele … Nepřehlédněte Středočeský kraj trápí nedostatek vakcín, nemocnice ruší tisíce rezervací Středočeský kraj trápí nedostatek vakcín, nemocnice ruší tisíce rezervací V Příbrami očkování veřejnosti nad 80 let zatím neodstartovalo. Proti sloučení příbramských gymnázií vznikla petice Proti sloučení příbramských gymnázií vznikla petice Petici je možné podepsat do 1. března tohoto roku. V Příbrami se s vykradenými sklepy roztrhl pytel. Zloděje nezastavil ani nouzový stav V Příbrami se s vykradenými sklepy roztrhl pytel. Zloděje nezastavil ani nouzový stav V zimním období se do sklepů častěji vkrádají zloději, kteří nepohrdnou žádným zbožím. … Právní poradna on-line: Pozvání do chatu přijal příbramský advokát Michal Janík Právní poradna on-line: Pozvání do chatu přijal příbramský advokát Michal Janík Na vaše dotazy bude zdarma odpovídat 11. února od 13:00. Otázky můžete klást již … CHAT S OSOBNOSTÍ Policisté pátrají po svědcích nehody, při které mělo dojít ke střetu auta s chodcem Policisté pátrají po svědcích nehody, při které mělo dojít ke střetu auta s chodcem K nehodě mělo dojít v úterý odpoledne. Mám problémy s přítelem, volala žena o pomoc. Po příjezdu policistů se strhla bitka, agresorka nadýchala přes dvě promile Mám problémy s přítelem, volala žena o pomoc. Po příjezdu policistů se strhla bitka, agresorka nadýchala přes dvě promile Noc strávila v policejní cele.
Svatá Hora letos plánuje opravu místní studánky a vyčištění štuků v bazilice Svatá Hora letos plánuje opravu místní studánky a vyčištění štuků v bazilice V roce 2020 se ve svatohorském areálu investovalo hlavně do výměny plynových kotlů a …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz