Spotřeba antibiotik roste, až polovina je podávána špatně
30. září 2021 (13:04)
foto: ilustr/freepik
Nadužívání antibiotik přispívá k tomu, že bakterie přestávají na účinek těchto léků reagovat a stávají se rezistentní.
Spotřeba antibiotik v Česku vzrostla za 30 let více než o pětinu. Většinu antibiotik předepíšou lékaři v ambulancích, přičemž až polovina je podávána nesprávně. Nadužívání antibiotik přispívá k tomu, že bakterie přestávají na účinek těchto léků reagovat a stávají se rezistentní. Novinářům to dnes řekla Helena Žemličková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika na Státním zdravotním ústavu (SZÚ). Zastavit nárůst spotřeby těchto nenahraditelných léků a také vzrůstající antibiotickou rezistenci je cílem kampaně, jejíž hlavní část začne letos v litopadu.
V roce 1989 se v Česku spotřebovalo asi 14 doporučených denních dávek na 1000 obyvatel za den, v roce 2019 to bylo 16,9 dávek. Narůstající trend se podle Žemličkové podařilo v posledních dvou až třech letech mírně zvrátit, ale přetrvávajícím problémem je to, že pacienti užívají převážně takzvaná širokospektrální antibiotika, která působí proti více druhům bakterií.
Zhruba 15 procent antibiotik se spotřebuje v nemocnicích, zbývající podíl je předepsán ambulantními lékaři hlavně na infekce dýchacích cest. Přitom podle Žemličkové asi polovina antibiotik je podávána nesprávně, drtivá většina respiračních chorob je totiž virového původu a na ně antibiotika neúčinkují.
Zhruba 15 procent antibiotik se spotřebuje v nemocnicích, zbývající podíl je předepsán ambulantními lékaři hlavně na infekce dýchacích cest. Přitom podle Žemličkové asi polovina antibiotik je podávána nesprávně, drtivá většina respiračních chorob je totiž virového původu a na ně antibiotika neúčinkují.
Z průzkumu, který si SZÚ pro potřeby kampaně zadal, vyplynulo, že asi 40 procent lidí někdy požádalo svého lékaře o antibiotika. Ve skupině mladých do 25 let byl tento podíl téměř 50 procent. Přestože se jedná o lék na předpis, třetina lidí má podle průzkumu antibiotika doma v lékárničce pro urgentní potřeby. Bez konzultace s lékařem tyto léky užívalo asi 18 procent lidí.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Epidemie chřipky stále trvá, v kraji zemřelo 21 lidí
Lidí s respiračními chorobami ve Středočeském kraji minulý týden opět ubylo. Na …
Sůl mizí rekordním tempem! ŘSD hlásí téměř dvojnásobnou spotřebu, podobné extrémy řeší i Příbram
Zima letos silničáře drtí. ŘSD se letos potýká s jednou z nejnáročnějších zim …
AKTUÁLNĚ
/FOTO, VIDEO/ V Dobříši hořelo v areálu výrobní haly Bobcatu
Na místě zasahovalo 11 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. K události se …
AKTUALIZOVÁNO
V Dobříši vypukl požár v areálu Bobcatu
Hasiči právě teď zasahují v Dobříši.
V Příbrami se chystá demonstrace na podporu prezidenta Pavla. Akce proběhne v neděli po celé republice
V neděli 15. února v odpoledních hodinách se v desítkách měst po celé České republice …
AKTUÁLNĚ
Den bezpečnějšího internetu: Vyhraje ten, kdo nePINdá
V úterý 10. února je Den bezpečnějšího internetu. Jedná se o celoevropskou iniciativu, …
Hudba, ženská energie a Dvořákova Vysoká. Cyklus „Setkání s…“ vstoupil do roku 2026
Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami otevřel rok 2026 ve znamení hudby, …
Nezaměstnanost na Příbramsku narostla, největší sháňka je po řidičích, ale i kuchařích a číšnících
Úřad práce ČR (ÚP ČR) evidoval k 31. lednu 2025 celkem 378 547 uchazečů o zaměstnání, …
Prokopka se probouzí. Příbram prodala pozemky, vzniknou učebny, ordinace i služebna městské policie
Na lednovém zasedání zastupitelstva města Příbram zastupitelé schválili prodej pěti …
Nepřehlédněte
Svatý Valentýn: evropský svátek, který jsme omylem poslali do Ameriky
A proč se pořád hádáme, jestli ho slavit:
Každý únor se opakuje …
ANKETA




