4. 12. svátek má Barbora
Sloučení gymnázií v Příbrami je podle Váchy bolestné, ale nutné

17. března 2021   (19:37)
Sloučení gymnázií v Příbrami je podle Váchy bolestné, ale nutné
foto: pribram.cz

Plán na spojení gymnázií vyvolal kritiku studentů i veřejnosti, vznikla protestní petice, kterou podpořilo 1930 lidí.


Plánované sloučení příbramských gymnázií je podle krajského radního pro školství Milana Váchy (STAN) opatřením, které bolí, ale jde o nutnou věc. Řekl to na dnešním jednání s příbramskými zastupiteli. On sám nepovažuje za šťastné, že bude na sloučené škole šestiletý studijní program. Podle něj bylo zvoleno kompromisní řešení.

Plán na spojení gymnázií vyvolal kritiku studentů i veřejnosti, vznikla i protestní petice, kterou podpořilo 1930 lidí. Vácha uvedl, že má pro odmítavé reakce pochopení. Záměr vysvětluje tím, že na Příbramsku je oproti jiným středočeským okresům velká kapacita gymnaziálního školství na počet obyvatel. Definitivní slovo budou mít krajští zastupitelé 29. března, školy se mají organizačně spojit k 1. září příštího roku.
Spojení příbramských gymnázií je součástí takzvané optimalizace škol ve Středočeském kraji, která je podle Váchy nutná proto, aby se situace v krajském školství zlepšila. "My bychom měli být jako Středočeský kraj schopni garantovat individuální kvalitní vzdělávání v každé naší organizaci," uvedl. Podobná opatření se podle něj dělají ve všech krajích.
Gymnázium pod Svatou Horou v Příbrami se má sloučit s gymnáziem v ulici Legionářů, jeho studijní programy ale zůstanou zachovány. Půjde o specializaci na jazyky a program šestiletého gymnázia, které budou pokračovat i po přestěhování do ulice Legionářů.

Vácha na setkání dostal písemný dotaz od veřejnosti, proč bylo zvoleno řešení upřednostňující víceletý program. Podle starosty Jana Konvalinky (za ANO) to velmi kritizují ředitelé příbramských základních škol.
Vácha uvedl, že bylo vyhověno požadavku ředitele Gymnázia pod Svatou Horou Pavla Karneta. "Myslím si, že z mnoha důvodů to není šťastné řešení, nicméně bylo to podmínkou pana ředitele a petiční výbor konkrétně toto zmínil. V rámci hledání kompromisu jsem vyslyšel Příbramáky, ale kdyby bylo na mně, věřte tomu, že takhle to není," uvedl Vácha. Podle něj půjde o jediné šestileté gymnázium ve středních Čechách.

Slučování škol se dnes kritizovali i příbramští zastupitelé Václav Švenda (TOP 09) a Antonín Schejbal (Piráti), kteří jsou zároveň krajskými zastupiteli. Schejbal uvedl, že podobný názor jako on má i klub Pirátů ve středočeském zastupitelstvu. Piráti jsou přitom součástí krajské koalice se STAN, ODS a Spojenci.

Podle Schejbala chce hejtmanství zrušit fungující školu, která má velkou podporu studentů a rodičů. Rodinná atmosféra na Gymnáziu pod Svatou Horou může být pozitivem, větší škola nemusí být nutně lepší řešení, míní. Vácha oponoval, že vývoj směřuje k větší koncentraci kvůli sdílení odborných kapacit a další nabídce, a to už na druhém stupni základních škol.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/Jakub Pečenka
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči V posledních třech dnech přibývalo zhruba po 20 pacientech s covidem denně Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Další protiepidemická doporučení se chystají k vánočním svátkům. V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník Po pachateli policie pátrá, ujížděl směrem k hlavnímu městu. Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Počet pacientů s koronavirem během tohoto týdne poklesl. Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Žena utrpěla vážné poranění hlavy. S napojením na umělou plicní ventilaci byla letecky … Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Poslední jednání zastupitelstva v letošním roce proběhne v pondělí 6. prosince. Na … Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. V kostele sv. Vojtěcha bude vystupovat Vepřekův smíšený sbor a zapálena bude také … Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým V Příbrami v noci na čtvrtek hořela garáž, uvnitř našli hasiči mrtvého muže. Speciálně … Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci „Z domova odešlo na konci školního roku pět dospělých dětí, které ukončily střední …
Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz