21. 9. svátek má Matouš

Rotační výuka se bude od pondělí týkat zhruba půl milionu dětí

10. dubna 2021   (07:03)
Rotační výuka se bude od pondělí týkat zhruba půl milionu dětí
foto: pribram.cz

Od loňského vypuknutí epidemie půjde o třetí znovuotevírání škol.


V celém Česku s výjimkou Děčínska se v pondělí vrátí do lavic zhruba polovina žáků prvního stupně základních škol. Začnou mít takzvanou rotační výuku, při které se třídy budou střídat po týdnu ve výuce doma a ve škole. Druhá polovina nastoupí do školy v dalším týdnu. Běžná prezenční výuka se obnoví ve speciálních školách a v malotřídkách. Znovu se otevřou i školky, do kterých nastoupí předškoláci a mladší děti zdravotníků či dalších vybraných profesí. Návrat do škol se v pondělí může týkat přibližně 432.000 dětí, plyne ze statistik ministerstva školství. Od loňského vypuknutí epidemie půjde o třetí znovuotevírání škol. Nově se žáci budou povinně testovat na koronavirus.

Všechny školy se kvůli epidemii zavřely od 1. března. Výjimkou byly školy určené pro děti zdravotníků, hasičů či třeba policistů. Část žáků se podle úterního rozhodnutí vlády vrátí do lavic od 12. dubna. Při rotační výuce na prvním stupni základních škol se bude doma a ve škole střídat zhruba 523.300 dětí. Pro dalších 22.600 handicapovaných se obnoví prezenční výuka ve speciálních školách. K běžné výuce bez rotací se vrátí i všechny děti, které chodí do škol s prvním stupněm do 75 žáků. Takových škol je v Česku několik stovek a podle ředitele školy v Branticích na Bruntálsku Adama Šimůnka evidují kolem 20.000 dětí.
Školky se od pondělí znovuotevřou pro zhruba 106.300 pětiletých až šestiletých a asi 21.000 dětí s odkladem školní docházky. Vrátit se do nich ale budou moct i mladší děti, jejichž rodiče předloží potvrzení, že pracují jako zdravotníci, učitelé nebo třeba hasiči. Potomci rodičů těchto profesí budou mít výjimku i při rotační výuce na prvním stupni. V týdnu distanční výuky své třídy budou moct chodit na celý den do školní družiny a pobývat tam v neměnné skupině pro nejvýše 30 dětí.
V pondělí a ve čtvrtek se ve školách bude povinně testovat neinvazivními antigenními samotesty na covid-19. Týkat se to nebude těch, kteří v posledních 90 dnech covid-19 prodělali, nebo jsou proti nemoci očkováni. Testy se rozvážely do škol tento týden. Z manuálů ministerstva školství vyplývá, že pokud bude mít někdo pozitivní test v pondělí, bude muset domů a na přesnější PCR test. Pokud mu pozitivní test vyjde ve škole ve čtvrtek, bude muset do karantény celá jeho třída. Pokud PCR test pozitivitu jednoho žáka potvrdí, budou ho muset podstoupit i ostatní, kteří se s nakaženým potkali za poslední dva dny.

Všude ve školách budou podobně jako už dřív platit i další režimová opatření, jako je nošení roušek, používání dezinfekce nebo časté větrání. Roušky nebudou povinné ve školkách a pro mentálně postižené.
Od pondělí budou nově možné i skupinové konzultace pro nejvýše šest žáků z druhého stupně základních škol. Dosud byly možné jen konzultace individuální. Ty budou pokračovat ve středních školách. Pro přibližně 163.800 dětí se obnoví individuální výuka v základních uměleckých školách. Kolem 7200 žáků bude moct využít individuální konzultace v jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky.

Ministerstvo uvažovalo navíc o skupinových konzultacích pro maturanty, nakonec to ale odsunulo. Podobně se oddálila i praktická výuka ve středních školách a v závěrečných ročnících vysokých škol. Obnovit by se mohla od 19. dubna, kdy se mají do lavic vrátit i mladší žáci na Děčínsku. Tam se kvůli epidemické situaci znovuotevření škol o týden odložilo.

Školy se kvůli covidu-19 poprvé zavřely loni 11. března. Po návratu všech do lavic v září se s výjimkou školek opět uzavřely v říjnu a listopadu. Po prosincovém uvolnění zůstala většina dětí znovu doma od ledna a zbytek od začátku března.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČTK/Jakub Pečenka
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Na začátku listopadu tohoto roku uplyne právě sto sedmdesát let od zahájení vyučování … Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové vydali dlouhodobou předpověď počasí. Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Během Myslivecko-rybářské slavnosti v Rožmitále pod Třemšínem koupíte živé ryby nebo … Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Město Příbram schválilo odprodej pozemků, které pekárna ke svému záměru … Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Příbramská firma Wheelabrator Czech (dříve DISA) dosahuje v současnosti vrcholu svého … Komerční sdělení Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie Příbram zároveň stále vybírá ve veřejné anketě nové logo a v plánu … Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Máme zde minimálně dvě sídliště ze starší doby železné neboli z doby halštatské, což … Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Spolu s Adélou Kándlovou provede aktuální výstavou Na kole ředitel Galerie Františka … V Příbrami byla zahájena topná sezona V Příbrami byla zahájena topná sezona Příbramská teplárna zásobuje více než deset tisíc domácností teplem rozváděným po 18 …
Lidé začnou dostávat SMS o třetích dávkách očkování proti covidu Lidé začnou dostávat SMS o třetích dávkách očkování proti covidu Na podzim odborníci doporučují spojit přeočkování proti covidu-19 s očkováním proti …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz