vývoj COVID-19
8. 3. 2021
Bezděkov 6
Bohostice 2
Bohutín 41
Borotice 7
Bratkovice 3
Březnice 48
Buková u Pb 1
Bukovany 1
Čenkov 7
Cetyně 1
Chotilsko 3
Chrást 3
Chraštice 1
Čím 5
Dlouhá Lhota 10
Dobříš 150
Dolní Hbity 21
Drahenice 1
Drahlín 11
Drásov 11
Drevníky 6
Drhovy 3
Dubenec 4
Dublovice 14
Dubno 7
Háje 12
Hluboš 28
Hlubyně 1
Hřiměždice 9
Hudčice 8
Hvožďany 10
Jablonná 17
Jesenice 5
Jince 57
Kamýk n. V. 17
Klučenice 12
Kňovice 3
Kosova H. 6
Kotenčice 4
Koupě 1
Krásná H. 10
Křepenice 5
Křešín 3
Láz 15
Lazsko 7
Lešetice 2
Lhota u Pb 10
M. Hraštice 19
Milešov 9
Milín 33
Modřovice 2
Mokrovraty 23
Nalžovice 16
Narysov 9
Nechvalice 12
Nečín 5
Nedrahovice 9
Nová Ves p. P. 33
Nové Dvory 3
Nový Knín 33
Obecnice 25
Obořiště 8
Obory 1
Ohrazenice 6
Osečany 13
Ostrov 2
Ouběnice 4
Pečice 6
Petrovice 27
Pičín 4
Počaply 2
Počepice 1
Podlesí 17
Příbram 651
Prosen. L. 9
Řadíč 2
Rosovice 30
Rožmitál p. T. 64
Rybníky 4
Sádek 4
Sedlčany 112
Sedlec-Prč. 37
Sedlice 5
Smolotely 3
Solenice 1
Stará Huť 23
Suchodol 4
Svaté Pole 13
Svatý Jan 4
Svojšice 2
Tochovice 9
Třebsko 21
Trhové Dušníky 7
Tušovice 3
Velká Lečice 8
Věšín 6
Višňová 20
Volenice 1
Voznice 6
Vrančice 5
Vranovice 9
Vševily 3
Vys. Chlumec 3
Vysoká u Pb 7
Zalužany 5
Zduchovice 11
Županovice 2
Roboti a předválečné vozy. Nový ředitel Památníku Karla Čapka má svou vizi

9. února 2020   (18:50)
Roboti a předválečné vozy. Nový ředitel Památníku Karla Čapka má svou vizi

V lednu 2020 se stal novým ředitelem Památníku Karla Čapka publicista a novinář Ing. Zdeněk Vacek, Ph.D. Jeho vítězná rozvojová koncepce obsahuje zajímavé postřehy a vizeV lednu 2020 jsme si připomněli 130 let od narození spisovatele, dramatika, novináře a intelektuála Karla Čapka. Ve stejném měsíci se stal novým ředitelem Památníku Karla Čapka publicista a novinář Ing. Zdeněk Vacek, Ph.D. Jeho rozvojová koncepce získala ve výběrovém řízení největší bodové ohodnocení. Obsahuje zajímavé postřehy a vize do budoucna. Plné znění vítězné koncepce je k vidění na webových stránkách Památníku, my jsme pro vás, vzhledem k rozsahu dokumentu, vybrali pouze několik bodů.

Za prioritu nový ředitel považuje rozšíření a prohloubení práce s mládeží. Expozice, výstavy i komunikační kanály chce zaměřit především na nastupující generace návštěvníků. Chce navázat spolupráci se skupinami na sociálních sítích, influencery a youtubery. Bezplatnou wi-fi síť, která byla zprovozněna v části areálu, vidí jako psychologicky vstřícný krok směrem k této generaci. Odesílání "selfies" s čapkovskými motivy prostřednictvím sociálních sítí vítá, považuje to za spontánní propagaci Památníku.

V souvislosti s Čapkovým dramatem R.U.R., které letos oslaví 100 let od svého vzniku, by chtěl navázat partnerství s výrobci průmyslových robotů. Mezi dlouhodobé vize patří i částečná obsluha bistra průmyslovým robotem, jak je již například realizováno v jedné pražské robotické kavárně.

Karel Čapek měl velmi pestré hobby. Byl zahradníkem, zajímal se o etnickou hudbu, měl rád automobily. Právě s automobilismem by mohla být v budoucnu spjata výstava v nevyužívaném prostoru bývalé garáže Památníku. Ředitel by rád prostor zaplnil výstavními panely a později i třeba zapůjčeným předválečným vozem typu Popular nebo Rapid, jaké Karel Čapek se svou ženou Olgou Scheinpflugovou vlastnili.

Součástí rozvojové koncepce byl i výčet slabých stránek. Zdeněk Vacek zde mimo jiné upozornil na nedostatečný monitoring a zabezpečení areálu. V souvislosti s tím navrhuje do budoucna celý areál ohradit, případně instalovat moderní bezbariérovou ochranu s monitorovacím systémem. Zároveň upozornil na možné riziko zranění osob při poryvech větru a poukazuje na to, že vegetace vyžaduje dendrologickou analýzu a odborné zásahy. Věnuje se také personální situaci, která je podle něj v současné době neutěšená a je třeba se zaměřit především na zlepšení jazykové vybavenosti a digitální gramotnosti pracovníků.

Pod vedením Zdeňka Vacka by se Památník Karla Čapka mohl stát oblíbeným cílem rodinných vycházek a výletů. Po vzoru programů osvědčených například ve Velké Británii uvažuje o zvýhodněném celoročním vstupném, které by motivovalo k častějším volnočasovým návštěvám. Chce prohloubit spolupráci s městskými galeriemi či obecními knihovnami, v plánu jsou přednášky pro školy, ale i nemocnice a domovy seniorů. Motivovat návštěvníky k delšímu setrvání v areálu by mohlo i dobíjecí místo pro elektrokola.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/capkovastrz.cz

autor: Miloslava Ritschlová

Další články

7krát3, Berenika Kohoutová, Vypsaná fixa. Jaké další hvězdy letos dostaly pozvánku do Příbrami? 7krát3, Berenika Kohoutová, Vypsaná fixa. Jaké další hvězdy letos dostaly pozvánku do Příbrami? Program klubu Junior, Lesního divadla Skalka a letního kina v Příbrami se plní a s … Testování řidičů může vést k mimořádným situacím ve veřejné dopravě Testování řidičů může vést k mimořádným situacím ve veřejné dopravě Největší komplikace mohou nastat v časném ranním období. Dnešní den patří něžnému pohlaví. MDŽ připomíná svátek úcty a lásky k ženám Dnešní den patří něžnému pohlaví. MDŽ připomíná svátek úcty a lásky k ženám Mezinárodní den žen se slaví jako připomínka demonstrace newyorských dělnic z 8. … Předejděte nemocím, stresu, úzkosti a hněvu pomocí relaxace Předejděte nemocím, stresu, úzkosti a hněvu pomocí relaxace Jaké přínosy má relaxace? Psychoterapeutka Slabová dává několik rad a příkladů, jak … Pohádka je v Příbrami už padesát let Pohádka je v Příbrami už padesát let Za uplynulými pěti dekádami služby rodičům a dětem se ohlíží současná ředitelka MŠ … Knihovna Jana Drdy: Hledá se spisovatel! Knihovna Jana Drdy: Hledá se spisovatel! Kampaň Březen – měsíc čtenářů má v tomto roce dvanácté pokračování. Příbramská … Ceny pohonných hmot vytrvale rostou, benzin je za týden dražší o 47 haléřů Ceny pohonných hmot vytrvale rostou, benzin je za týden dražší o 47 haléřů Na Příbramsku nakoupíte litr Naturalu 95 v průměru za 29,45 Kč, naftu pak za 28,41 … Ve Středočeském kraji je nejvíc nezaměstnaných na Příbramsku. Bez práce je téměř 4000 lidí Ve Středočeském kraji je nejvíc nezaměstnaných na Příbramsku. Bez práce je téměř 4000 lidí V regionu je 3896 nezaměstnaných, z nichž by mohlo 3729 okamžitě nastoupit do … Zemřela mi žena a skončil jsem na ulici. Říká bezdomovec, který přespává v budově rozestavěné patologie Zemřela mi žena a skončil jsem na ulici. Říká bezdomovec, který přespává v budově rozestavěné patologie Budova plánované patologie v Příbrami nyní slouží pouze bezdomovcům a jako místo pro …
Příbram podlehla Liberci a zůstává předposlední Příbram podlehla Liberci a zůstává předposlední Příbram s Libercem prohrála podeváté z posledních 10 vzájemných ligových duelů.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz