Řepka zaplavila pole. Alergici trpí, astmatici zažívají jedno z nejhorších období v roce
5. května 2024 (12:02)
Každý z nás určitě v posledních dnech zaregistroval žlutý pylový poprašek, který během chvilky pokryje úplně všechno, co necháme venku. Většina lidí si pylu všimne na displeji mobilního telefonu, a především na svém voze, který téměř ani nemá cenu umývat, protože do druhého dne je situace opět téměř stejná.
Řepka je ale především výrazný alergen, který může dráždit i lidi, kteří nemají alergii, protože vylučuje směs přírodních těkavých organických látek. Tento zápach je cítit poblíž pole a může vyvolat chemické dráždění, asi jako když si čichnete k něčemu, co velmi intenzivně a nepříjemně voní.
Situaci alergiků ale zhoršuje i nedostatečné množství srážek. Déšť a vlhko váže pyly na vodní částice padající k zemi, čímž ve vzduchu koncentrace pylů klesá.
Česká republika je předním exportérem řepkového extrahovaného šrotu a nadto vyváží kolem 20-30 tisíc tun řepkového oleje. Řepka se po roce 1989 stala nejvýznamnější transformační plodinou českého zemědělství, neboť nahradila úbytek ploch krmných plodin.
Od roku 2000 se řepka stala nejvýznamnější exportní komoditou rostlinné výroby ČR. To vše vedlo k tomu, že za období 1989/2000 se plochy řepky zvětšily asi o 350 % a mají tendenci dále narůstat. K tomu přispívá i velmi dobrá prodejnost řepky v porovnání s obilninami a luskovinami, případně cukrem či škrobem. Její výměra zřejmě dále poroste a zvýší se výnosy. Dojde i k navýšení cen, a to pro dobrou prodejnost řepky.
Ačkoli produkce řepky u nás v posledních letech stagnuje, Česká republika se v podílu orné půdy osázené řepkou v Evropské unii dostala na první místo.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Postupující sucho působí zemědělcům čím dál větší potíže
•Víkend bude oblačný s přeháňkami a teplotami nad 20 stupni Celsia
•Riziko požárů zcela pomine v pátek, kdy přijdou přeháňky a bouřky
Další články
Galavečer sportu v Příbrami: Kdo se stal nejlepším sportovcem roku 2025?
Ve čtvrtek 19. března večer se v příbramské divadle koná dlouho očekávaný Galavečer …
ON-LINE PŘENOS
Který městský problém si podle vás zaslouží „černého Petra“?
Příbram funguje dál svým běžným rytmem, ale řada problémů zůstává otevřená. Na přání …
ANKETA
Řidič při couvání porazil ženu v Příbrami
Ve čtvrtek 19. března odpoledne vyjížděli záchranáři k nahlášené nehodě se …
AKTUÁLNĚ
Ceny benzinu a nafty jdou stále nahoru. Nejlevněji natankujete stále u Silmetu a u značky Prim
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 38,50 Kč do 40,90 …
AKTUÁLNĚ
Policie hledá jedenapadesátiletou ženu
Příbramští kriminalisté vyhlásili pátrání po 51leté ženě, která bydlí v chráněném …
FOTO
Baník zná soupeře pro čtvrtfinále: Čeká ho derby a start série v pátek
Sezona jde do svého vrcholu a HC Baník Příbram má za sebou úspěšné osmifinále, ve …
SPORT
Farmářské trhy se vrací do Příbrami. Sezona startuje už tuto sobotu
Oblíbené farmářské trhy jsou zpět. Sezona 2026 odstartuje už tuto sobotu 21. března na …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Radek Galaš: „True crime je trend. Ale nesmí z nás dělat fanoušky vrahů.“
Mgr. Radek Galaš, ředitel Muzea Policie České republiky, působí jako člověk, který se …
ROZHOVOR
Pro psy smrtelný virus se šíří mezi divokými prasaty. První případy už jsou blízko Příbramska
Státní veterinární správa (SVS) spolu s Českomoravskou mysliveckou jednotou varují …
AKTUÁLNĚ
Čtvrtfinále play off? Město může připravit HC Baník o domácí výhodu
HC Baník Příbram stojí před vrcholem sezony – prvním zápasem čtvrtfinále play off, …
SPORT





