vývoj epidemie COVID-19
aktualizováno:   22. 9. 2020
Bohutín 3
Březnice 10
Chotilsko 1
Čím 3
Dobříš 25
Dolní Hbity 2
Drásov 1
Drevníky 1
Háje 5
Hluboš 2
Jablonná 2
Jince 3
Kamýk nad Vlt. 6
Klučenice 1
Kosova Hora 1
Lazsko 2
Lešetice 1
Lhota u Příbramě 1
Malá Hraštice 2
Milín 2
Mokrovraty 2
Narysov 2
Nechvalice 6
Nečín 1
Nedrahovice 1
Nová Ves pod Pleší 3
Nový Knín 4
Obecnice 5
Ohrazenice 3
Pečice 2
Podlesí 2
Příbram 130
Příčovy 5
Řitka 1
Rosovice 2
Rožmitál p. Tř. 11
Rybníky 2
Sedlčany 12
Sedlec-Prčice 5
Smolotely 2
Stará Huť 2
Štětkovice 1
Suchodol 1
Svaté Pole 2
Trhové Dušníky 2
Višňová 1
Vysoký Chlumec 1
Zbenice 1
Zduchovice 1

Ředitelka mateřinky: Chceme být s dětmi v kontaktu i v době epidemie, vyučujeme on-line

Nepřehlédněte
9. dubna 2020   (06:33)
Ředitelka mateřinky: Chceme být s dětmi v kontaktu i v době epidemie, vyučujeme on-line

„Když nám děti mávají, posílají smajlíky a srdíčka, je to ten moment, kdy víme, že naše práce má smysl,“ říká Jitka Lavičková, ředitelka Mateřské školy v Podlesí.


V souvislosti s vládními nařízeními ohledně epidemie koronaviru, zakázala vláda od 11. března výuku ve všech školských zařízení. Výjimkou byly mateřské školy, které zřizují obce nebo jsou v soukromém vlastnictví, které uzavřely v následujícím týdnu. Jedna z nich je Mateřská škola v Podlesí u Příbrami. Tři učitelky neváhaly, a i v době epidemie zůstaly v kontaktu s dětmi. Ředitelka nám v rozhovoru prozradila, jak momentálně probíhá výuka, ale i jak spolupracují s obcí.

Kdo je zřizovatelem mateřské školy a jak v současné situaci probíhá spolupráce?
Zřizovatelem mateřské školy je obec Podlesí v čele s paní starostkou Marcelou Duškovou, která v současné době dělá pro celou obec maximum. Spolupracuje se školkou, s hasiči, se všemi dobrovolníky, připravuje dětem balíčky, organizuje celý chod tak, aby byl každý v pohodě a spokojený. Domluvila s námi vaření pro seniory v obci, kdy nám s rozvozem pomáhají místní hasiči a dobrovolníci z řad rodičů.
Kolik dětí dochází do mateřinky?
Kapacita naší školky je 40 dětí a je již několik let plně využita.

Víme, že jste po několika dnech od uzavření zahájily on-line výuku. Připojily jste se tak k mnoha školským zařízením. Co vás k nápadu vedlo?
Tak hlavně nám chyběl kontakt s dětmi. Nikdo z nás nic podobného v životě nezažil, už i letní prázdniny jsou na nás moc dlouhé (smích). Nechtěly jsme ztratit úplně kontakt, po uvážení s celým týmem jsme se dohodly, že přistoupíme k on-line výuce. Tímto způsobem můžeme s dětmi pokračovat a připravit předškoláky na důležitý okamžik v jejich životě – vstup do první třídy. A hlavně - dost se nám všem stýská.
Kolik dětí dochází do mateřinky?
Kapacita …
Kolik dětí se tedy zapojuje do výuky?
Momentálně sleduje výuku 38 dětí, které jsou každé ráno v 8,30 na značkách, což je skvělé.

Dokážeme si představit on-line výuku u školáků, ale u dětí z mateřinky…
Vyučování probíhá od pondělí do pátku vždy od 8:30 do 9:30. Musíme přiznat, že je to velmi náročné na přípravu, kdy nemůžeme improvizovat a musíme mít připravené pomůcky, které jsou vhodné na on-line vyučování, ale snad se nám daří. Děti máme rozdělené do tří skupin, maláčci, středňáčci a školáci. Každá z nás si připravuje výuku pro svojí skupinu. Každý pátek dostávají děti svou vlastní poštu, kde jim posíláme pomůcky a materiály na výuku na další týden, nějaké tvořeníčko, dárek od paní starostky a dáreček pro potěšení od nás. Teď připravujeme dětem velikonoční překvapení. Každý den probíhá uvítání, výuka, velmi oblíbená zumba, kterou tančí i tatínkové a zpívání.
Kolik dětí se tedy zapojuje do …

Co říkají na vaše aktivity rodiče dětí?
Velmi mile nás překvapilo, že se rodiče ihned po zahájení zapojili a umožnili dětem výuku. Ohlasy na naši výuku jsou krásné, rodiče nám posílají fotografie a videa dětí, jak s námi pracují. Berou to nejenom jako zpestření už tak smutného období, ale hlavně pokračování ve výuce a přípravu na školu.

V loňském roce získala školka ocenění Eco škola…
Ano. Jsme na to velice pyšné. Bojovaly jsme o titul dva roky, kdy jsme plnily přesně zadané úkoly týkající se ekologie a probíhala i úzká spolupráce s rodiči. V následujícím období se budeme snažit o udržení.
Co říkají na vaše aktivity rodiče dětí?
Velmi …
Získaly jste pro školku nějaké další ocenění?
Ano. Vlastníme již několik let certifikát Zdravá školní jídelna. Nevaříme z polotovarů, jen z čerstvých surovin a snažíme se dětem jídlo zpestřit vyváženými jídelníčky. Paní kuchařky děti seznamují se surovinami a děti pomáhají při prostírání a přípravě svačinek.

Kromě jiného vaříte i pro místní seniory?
Ano, běžně vaříme pro dědečky a babičky v obci, kteří si jídlo vyzvedávají, ale v současné době obědy rozvážejí hasiči a dobrovolníci až domů. V této situaci dodáváme jídlo i těm, kteří nebyli přihlášení.
Co je ještě na vaší školce zajímavého?
Pracujeme s programem Maxík, což je grafomotorika, s programem Elkonin – fonematické uvědomování hlásek, s matematikou Hejného… Spolupracujeme s rádiem KISS a každý den naše děti odpovídají na otázky, které rádio KISS vysílá. Za odměnu pro nás pořádají na konci roku zahradní KISS párty. Máme společný projekt s SDH Podlesí – Jsem malý, ale šikovný hasič.

Chtěly byste závěrem něco vzkázat svým svěřencům?
Přejeme všem hlavně zdraví, užívejte si krásné slunečné dny a veselé Velikonoce. Moc se na vás všechny těšíme a první společný den si ve školce užijeme.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: pribram.cz_Jakub Pečenka

autor: Tomáš Pečenka

Další články

Březohorské náměstí čeká rekonstrukce. Na její podobě se mohou podílet i občané Březohorské náměstí čeká rekonstrukce. Na její podobě se mohou podílet i občané Zadání architektonické soutěže, kterou město vyhlásí v souvislosti s rekonstrukcí nám. J. A. Alise, bude veřejně projednáno ve středu 23. září v sále Kulturního domu Příbram. 22. září 2020   (14:56) Navzdory doporučení Prymuly školy v Příbrami v pátek nezavřou Navzdory doporučení Prymuly školy v Příbrami v pátek nezavřou Vláda zřejmě omezí otevírací dobu restaurací a barů. Ředitelům škol doporučuje nechat děti tento pátek doma Vláda zřejmě omezí otevírací dobu restaurací a barů. Ředitelům škol doporučuje nechat děti tento pátek doma V souvislosti s výskytem COVID-19 realizujeme plošné dezinfekce interiérů a budov V souvislosti s výskytem COVID-19 realizujeme plošné dezinfekce interiérů a budov PR Při 120.000 nakažených hrozí omezení lůžkové péče, říká Hamáček Při 120.000 nakažených hrozí omezení lůžkové péče, říká Hamáček Aktuální situace v zemi je podle Hamáčka vážná. 22. září 2020   (08:13) Nepřehlédněte Jak se cítí milenka a jak podváděná žena? Do kin míří Bábovky Jak se cítí milenka a jak podváděná žena? Do kin míří Bábovky Film podle bestselleru spisovatelky Radky Třeštíkové uvede v premiéře příbramské kino 24. září. 22. září 2020   (07:55) Příbramská knihovna byla i v budově městského chudobince. Letos slaví 120 let Příbramská knihovna byla i v budově městského chudobince. Letos slaví 120 let Knihovna Jana Drdy si brzy připomene den svého založení – 1. října 1900. Projděme se její historií i současností. 22. září 2020   (06:03) Středočeské nemocnice mohou zřídit další lůžka pro lidi s covidem Středočeské nemocnice mohou zřídit další lůžka pro lidi s covidem "Ředitelé našich nemocnic mají připravené plány, jak budou v případě potřeby navyšovat kapacitu, uzavírat třeba část oddělení a tak dále. Takže ta kapacita je mnohem větší," uvedla hejtmanka. 21. září 2020   (18:25) Podle svazu jsou lidé v obchodech agresivní, chce pomoc policie Podle svazu jsou lidé v obchodech agresivní, chce pomoc policie Pro pracovníky prodejen je velmi obtížné vymáhat dodržování vládních opatření po zákaznicích, kteří to odmítají. 21. září 2020   (16:42)
SÚKL: Pošta porušila požadavky při dodání roušek seniorům SÚKL: Pošta porušila požadavky při dodání roušek seniorům Pět roušek, které pošta posílala v obálce, bylo vyňato z větších balení o 50 kusech. Respirátor zase neměl informace v češtině a podle SÚKL nenesou správné označení shody s evropskými normami CE. 21. září 2020   (15:33) Nepřehlédněte
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz