vývoj epidemie COVID-19
testovaní nakažení uzdravení zesnulí
celá ČR 410777 9004 6182 317
Středočeský kraj 6474 1053 818 23
okres Příbram ? 50 45 1


Ředitel nemocnice: COVID-19 má s ptačí a prasečí chřipkou jedno společné. Jde o virovou nákazu, která má svůj původ ve zvířecí říši

ROZHOVOR
1. dubna 2020   (15:26)
Ředitel nemocnice:  COVID-19 má s ptačí a prasečí chřipkou jedno společné. Jde o virovou nákazu, která má svůj původ ve zvířecí říši

V příbramské nemocnici aktuálně leží dva pacienti s prokázaným onemocněním COVID-19.


Ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada popisuje vybavenost příbramské nemocnice v souvislosti s koronavirem. Hovoří i o tom, jak se změnil chod nemocnice v době epidemie a zeptali jsme se i na jeho názor, co říká na křivku koronaviru v České republice.
 
Pane Holobrado, jaká je situace s koronavirem na Příbramsku? Monitoruje to nemocnice?
Ano, situaci samozřejmě neustále monitorujeme, v této chvíli je počet pozitivně testovaných osob na Příbramsku 30.

Jaká byla vybavenost nemocnice, co se týče zdravotního materiálu před propuknutím epidemie?
Zásoby zdravotnickým materiálem příbramské nemocnice odpovídaly standardní poskytované komplexní akutní i neakutní péči v běžné situaci. Tyto zásoby ale nemohly logicky odpovídat takto virulentní nákaze především v zásobách běžných ochranných pomůcek, nemluvě o pomůckách, které jsou nezbytné pro péči o pacienty nakažené takto virulentním onemocněním, jakým COVID 19 bezesporu je. Právě z tohoto důvodu bylo potřeba zdravotníky chybějícími pomůckami a dalším vybavením rychle dozásobit.

Nyní do Čech míří několik letadel týdně se zdravotním materiálem. Dostává se ho i v příbramské nemocnici?
Ano,  ale i tak je ho pořád málo. Potřebný materiál nejsou jenom roušky. Potřebujeme  respirátory třídy 3, ochranné obleky, odběrové sady a další pomůcky. Co se týče ochranných pomůcek, musím velmi poděkovat všem těm, kteří nám nezištně pomáhají a přináší nám šité roušky, ochranné štíty nebo respirátory.
Leží nějaký pacient s koronavirem v příbramské nemocnici?
V tuto chvíli se jedná o dva pacienty. Jeden je ve stabilizovaném stavu na umělé plicní ventilaci na oddělení ARO. Druhý pak leží na standardním lůžku nového „covid“ oddělení. V obou případech se jedná o seniory. V případě toho druhého je stav dobrý a propuštění z nemocnice v tuto chvíli není možné především proto, že se jedná o klienta DPS. Situaci řešíme s městem Příbram.

Jak je případně nemocnice připravena na další pacienty s koronavirem? Kolik je pro ně vyhrazeno lůžek, jakou máte výbavu plicní ventilace?
Nemocnice má již v tuto chvíli připraveno cca 10 přístrojů pro umělou plicní ventilaci, cca 12  lůžek  intenzívní péčí pro oxygenoterapii a 24 standardních lůžek. Počet standardních lůžek pro tyto pacienty můžeme dle potřeby průběžně navyšovat.
Jak koronavirus ovlivnil chod nemocnice? Byla například v plánu renovace nějakého oddělení, a muselo se to zastavit?
Elektivní  medicína se významně omezila. Pozastavili jsme rekonstrukci lůžkové stanice na pavilonu "I". Jediné, s čím se začne o něco později, je vybudování relaxační zóny v areálu ve staré Příbrami. 

Lidé jsou více doma, ubývá alespoň počtu úrazů na urgentním příjmu? Nebo snížila se na nějakém oddělení kvůli karanténě jeho vytíženost?
Lidé, pokud nemusí, tak do nemocnice nejdou. Počet akutních vyšetření je však přibližně stejný. Nemocnice výrazně omezila plánovanou-neakutní péči a soustředíme se na péči akutní. Skutečně akutních pacientů samozřejmě neubývá, akutní stavy, jako například srdeční selhání či infarkty, cévní mozkové příhody, náhlé břišní příhody a další, se přihodí bez ohledu na koronavirus. Stejně tak dochází k různým typům zranění, která jsou potřeba odborně ošetřit v nemocnici. Je ale pravdou, že těch neakutních pacientů přichází méně. V každém případě velmi děkuji všem našim zaměstnancům a především pak zdravotníkům, kteří, i když jsou "nasazeni" v první linii, odvádějí profesionální práci a pečují a ošetřují všechny naše pacienty. Jsou to přitom lidé jako všichni ostatní, i oni mají doma své rodiny a bojí se o své blízké. O to větší poděkování jim všem patří.

Před několika lety byla v České republice ptačí a prasečí chřipka, o které se hodně mluvilo jako o strašákovi. Jak se podařilo, že tato chřipka zmizela?
Virová respirační onemocnění existují v lidské populaci odjakživa. Některá mají schopnost napadat i jiné zvířecí druhy savce, ptáky apod. Eliminace těchto onemocnění se děje skrze imunitní systém každého organismu a v určitém okamžiku je imunitní vybavenost lidí vysoká a jednoznačně lidé vítězí nad infekcí. Po čase imunitní "pozornost" klesá nebo dojde k "mutaci" viru, a proto na nějaký čas lidská imunita na chvilku prohrává. Někdy v tomto nekonečném souboji pomohou virostatika, více pomáhá vakcinace.

Současná nákaza COVID-19 má s těmito nemocemi jedno společné. Jde o virovou nákazu, která má svůj původ ve zvířecí říši.
Z pohledu odborníka, co říkáte na vývoj křivky nakažených?
Současný algoritmus této nákazy odpovídá kapénkovému přenosu této infekce a je vidět, že především karanténní opatření nákaze do určité míry brání. Domnívám se, že nyní jsme zhruba v první třetině průběhu této nákazy v České republice.

Běžná chřipka, ke které byl koronavir v začátcích dlouho přirovnáván, usmrtí ročně tisíce lidí a nakažených jsou statisíce. S koronavirem ani zdaleka taková čísla nemáme, a přes to jsou tu taková opatření. Proč?
Protože je oproti běžné chřipce daleko více virulentní. To znamená, že je významně agresivnější ve smyslu jeho přenosu.
Co si myslíte, že je největší problém s bojem s koronavirem? Proč se ho zatím nedaří zastavit?
Problémem je právě jeho virulence. Pokud tuto jeho vysokou virulenci spojíme s dnešní globalizací, pak je problém na světě velice rychle.

Kde se Příbramáci mohou nechat nejblíže testovat na COVID-19?
Cca 90% pacientů nakažených koronavirem má průběh buď zcela bez příznaků, anebo s lehkými respiračními příznaky. V takovém případě je nutné kontaktovat svého praktického lékaře, hygienu nebo informační linku 1212. Právě hygiena nebo praktický lékař u takového člověka určí, zda je třeba ho otestovat či nikoli. Pokud ano, nemocnice ve spolupráci se záchrannou službou zajišťuje odběry těchto pacientů v domácím prostředí, či po dohodě s praktickým lékařem v odběrovém centru. Pokud by byl v nemocnici hospitalizován pacient, u kterého bude podezření na nákazu koronavirem, je nemocnice schopna si takového pacienta otestovat sama.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Martin Janota_ONP
foto: Martin Janota

autor: Tomáš Pečenka

Další články

Jindřich Vařeka zatím neví, zda bude kandidovat do Senátu Jindřich Vařeka zatím neví, zda bude kandidovat do Senátu Zaměstnanci a plavčíci již bez roušek, kadeřnice odloží štíty Zaměstnanci a plavčíci již bez roušek, kadeřnice odloží štíty Příbramská studentka bojuje o finále Miss České republiky Příbramská studentka bojuje o finále Miss České republiky Polovina dětí se vrátila do školních lavic, výuka probíhá v omezeném režimu Polovina dětí se vrátila do školních lavic, výuka probíhá v omezeném režimu Od úterý se otevřou všechny přechody s Německem a Rakouskem. Na Slovensko od středy na 48 hodin bez testů Od úterý se otevřou všechny přechody s Německem a Rakouskem. Na Slovensko od středy na 48 hodin bez testů Nepřehlédněte Firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen Firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen Nepřehlédněte Od úterý už nebudou v obchodech vyhrazené hodiny pro seniory Od úterý už nebudou v obchodech vyhrazené hodiny pro seniory ON-LINE: Zastupitelé znovu zasedají po přerušeném jednání z minulého týdne ON-LINE: Zastupitelé znovu zasedají po přerušeném jednání z minulého týdne Kvůli bezpečným rozestupům se bude jednat v estrádním sále kulturního domu. 25. května 2020   (15:59) Na Venkovním bazénu koupání bez roušky, do sauny maximálně v šesti Na Venkovním bazénu koupání bez roušky, do sauny maximálně v šesti Zpřísněná hygienická opatření, roušky při volném pohybu po areálu a maximální okamžitá kapacita 300 osob. 25. května 2020   (15:06)
Žáci druhého stupně základních a středních škol by mohli usednout do lavic 8. června Žáci druhého stupně základních a středních škol by mohli usednout do lavic 8. června Od dnešního dne se školy otevřely pro první stupeň. 25. května 2020   (13:57) I když lidé ode dneška nemusí venku nosit roušky, velká část z nich si i dál ústa a nos zakrývá I když lidé ode dneška nemusí venku nosit roušky, velká část z nich si i dál ústa a nos zakrývá Zloděj ukradl i dvě polévkové lžíce Zloděj ukradl i dvě polévkové lžíce Na případy krádeží dnes upozornili policisté z Příbrami. V jednom případě došlo k dopadení zloděje, který se zaměřoval na vykrádání objektů, jiní zloději odcizili koňská sedla. 25. května 2020   (09:47) Pomněnkový den připomíná pohřešované děti Pomněnkový den připomíná pohřešované děti Čeští policisté pátrají každý rok po několika tisících dětí a po téměř dvou desítkách pohřešovaných dětí v ohrožení. 25. května 2020   (08:45) Otevírají se restaurace, nemocnice přijímají návštěvy a končí povinnost nosit venku roušky Otevírají se restaurace, nemocnice přijímají návštěvy a končí povinnost nosit venku roušky Česko se dočkalo velké vlny uvolňování restriktivních opatření zavedených kvůli koronaviru. 25. května 2020   (06:04) Vláda nepočítá s mechanismem pro odškodňování firem Vláda nepočítá s mechanismem pro odškodňování firem Pokud podnikatelé budou škody mít, mají se obrátit na soudy a prokázat je, uvedla ministryně spravedlnosti Marie Benešová. 24. května 2020   (16:16) V příštím týdnu teploty většinou nepřesáhnou 20 stupňů, začátkem června se oteplí V příštím týdnu teploty většinou nepřesáhnou 20 stupňů, začátkem června se oteplí Příští týden bude podle meteorologů relativně chladnější, noční teploty se budou pohybovat od deseti do čtyř stupňů Celsia a maximální denní teploty většinou nepřesáhnou 20 stupňů. 24. května 2020   (12:49) Restaurace a hospody otevřou v pondělí. Lidé jsou natěšení, snad jim to vydrží, říká provozní pizzerie Restaurace a hospody otevřou v pondělí. Lidé jsou natěšení, snad jim to vydrží, říká provozní pizzerie Tatér: Snad opatření brzy odezní a vše se vrátí do normálu Tatér: Snad opatření brzy odezní a vše se vrátí do normálu Hygienici: Kvalita vody na Orlíku a na Slapech je výborná Hygienici: Kvalita vody na Orlíku a na Slapech je výborná Letošní sezóna bude zcela určitě poznamenána koronavirovou krizí, která výrazně ovlivnila snad každou oblast našeho života. Omezený přístup k moři, zrušení all inclusive a vouchery nabádají k prožití prázdnin v Česku. 23. května 2020   (17:17) Meteorologové varují před silným větrem, pozor by měli dát především řidiči Meteorologové varují před silným větrem, pozor by měli dát především řidiči Silný vítr místy s nárazy až 70 kilometrů v hodině bude v sobotu foukat od 16. hodiny až do půlnoci. 23. května 2020   (13:26) Jídelní zóny v obchodních centrech otevřou v pondělí. Dětské koutky zůstávají zavřené Jídelní zóny v obchodních centrech otevřou v pondělí. Dětské koutky zůstávají zavřené Roušku si lidé budou moci sundat jen na konzumaci jídla a pití. 23. května 2020   (10:22) Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru ruší prázdninové zájezdy Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru ruší prázdninové zájezdy Klienti dostanou vouchery a budou se moci rozhodnout, zda letos na dovolenou, kterou by v zahraničí zřejmě provázela řada omezení, pojedou. 23. května 2020   (07:55) Příbram by na rekonstrukci akvaparku mohla získat dotaci Příbram by na rekonstrukci akvaparku mohla získat dotaci S příchodem prázdnin možná odložíme roušky i ve vnitřních prostorech S příchodem prázdnin možná odložíme roušky i ve vnitřních prostorech Od pondělí 25. května nebudou roušky povinné venku, pokud bude člověk jen se členy své domácnosti nebo od ostatních bude dál než dva metry. Se začátkem prázdnin možná skončí omezení i ve vnitřních prostorech. 22. května 2020   (17:37) Jan Konvalinka: Krok k odvolání a znovuzvolení všech členů finančního výboru vnímám jako restart Jan Konvalinka: Krok k odvolání a znovuzvolení všech členů finančního výboru vnímám jako restart Údajné spory a obstrukce mezi členy finančního výboru eskalovaly na pondělním jednání městského zastupitelstva, kde byli všichni jeho členové odvoláni. 22. května 2020   (15:29) Změna bodového systému: Tři sazby za dopravní přestupky a až tříletý zákaz řízení Změna bodového systému: Tři sazby za dopravní přestupky a až tříletý zákaz řízení Novinkou bude mimo jiné řidičský průkaz na zkoušku, řidičům do dvou let od získání oprávnění bude hrozit zabavení průkazu už při dosažení šesti trestných bodů. 22. května 2020   (13:02) Orlická přehrada si připsala další tragickou událost. Muž skočil z hráze do vody, na místě zemřel Orlická přehrada si připsala další tragickou událost. Muž skočil z hráze do vody, na místě zemřel Kvůli koronaviru byly pro letošní rok zkráceny dotace Kvůli koronaviru byly pro letošní rok zkráceny dotace Zastupitelé se v základních věcech většinou shodovali. 22. května 2020   (09:09) Lékaři chtějí vyšetřit 8000 těhotných žen na problémy se štítnou žlázou, testování začne v září Lékaři chtějí vyšetřit 8000 těhotných žen na problémy se štítnou žlázou, testování začne v září Nepřehlédněte Příbram vybuduje nové oddělení domova pro seniory, práce by měly začít letos Příbram vybuduje nové oddělení domova pro seniory, práce by měly začít letos Příbram pořídí nové kamery, staré využije na jiných místech Příbram pořídí nové kamery, staré využije na jiných místech Náklady na nové kamery město vyčíslilo na 270.000 korun bez daně. 21. května 2020   (19:09) Policisté neznají totožnost cyklisty, kterého po pádu transportoval vrtulník do nemocnice Policisté neznají totožnost cyklisty, kterého po pádu transportoval vrtulník do nemocnice Policie žádá případné svědky dopravní nehody o poskytnutí svědectví 21. května 2020   (16:29) Příbram obnoví provoz letního kina, o programu rozhodnou diváci Příbram obnoví provoz letního kina, o programu rozhodnou diváci Loni se v letním kině nepromítalo, což se setkalo s kritikou. 21. května 2020   (15:25) Jeden se zaměřoval na pervitin, druhý na marihuanu Jeden se zaměřoval na pervitin, druhý na marihuanu Příbramští policisté dopadli dva muže, kteří prodávali drogy. Nyní jim hrozí až dva roky ve vězení. 21. května 2020   (12:19) Všechny pošty se v pondělí vrátí k běžné otevírací době Všechny pošty se v pondělí vrátí k běžné otevírací době Od pondělí se také ruší i časové rozmezí pro obsluhu klientů starších 65 let a držitelů průkazu ZTP 21. května 2020   (11:18) Městská policie evidovala desítky přestupků v souvislosti s koronavirem Městská policie evidovala desítky přestupků v souvislosti s koronavirem Nejčastěji strážníci vyjížděli k neukázněným bezdomovcům, kteří se shlukovali. 21. května 2020   (08:54) Starosta se sešel s ředitelem nemocnice, hodnotili průběh epidemie Starosta se sešel s ředitelem nemocnice, hodnotili průběh epidemie Nemocnice, město i jeho instituce jsou připraveny na případnou druhou vlnu. 21. května 2020   (06:32) Letní sezona klepe na dveře, venkovní bazén otevře dříve Letní sezona klepe na dveře, venkovní bazén otevře dříve Rodiče neztratí nárok na ošetřovné, když děti nepošlou do škol Rodiče neztratí nárok na ošetřovné, když děti nepošlou do škol Podpora zůstává 80 procent vyměřovacího základu. Vyplácet se bude nejdéle do konce nynějšího školního roku, tedy do konce června. 20. května 2020   (17:49) Pro vážně zraněného cyklistu přiletěl vrtulník Pro vážně zraněného cyklistu přiletěl vrtulník


Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz