18. 9. svátek má Kryštof

Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město

8. července 2019   (06:31)
Dalších 19 fotografií v galeriiProkopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město

Měšťané získali s povýšením na královské horní město mimo jiné velkou svobodu pohybu a byli zbaveni povinnosti odvádět veškeré dávky z vaření piva a všechny další platy, které dříve odváděli vrchnosti


Hornické spolky, někdejší havíři i široká veřejnost si opět po roce připomněli odkaz svatého Prokopa, patrona havířů. Další ročník, tentokrát jubilejní třicátý, se na Březových Horách uskutečnil tento víkend.

Zatímco Sázavská pouť byla letos menší, ta naše byla opět bohatá
Svatý Prokop se považuje za patrona horníků a rolníků. Narodil se přibližně roku 970 v Chotouni (okres Kolín) a pocházel z výše postavené rodiny. Podle pověsti odešel kolem roku 1009 do ústraní a žil na horním toku Sázavy v tehdejších pralesích. Stal se prvním opatem Sázavského kláštera. I proto se Svatoprokopská pouť každoročně koná i v Sázavském klášteře. Zatímco letošní Sázavská pouť byla vzhledem k probíhajícím opravám kostela menší, ta naše byla opět bohatá.

Hornické spolky, někdejší havíři i široká …
Hlavním tématem bylo povýšení Příbrami na horní město
Zatímco minulý rok jsme si při Prokopské pouti připomněli 100. výročí vzniku Československa, letos bylo hlavním tématem povýšení Příbrami na horní město. Je tomu již 440 let, co se Příbram stala královským horním městem.

Královské horní město přineslo měšťanům větší svobodu
Plnoprávní obyvatelé Příbrami, tedy měšťané, kteří získali v Příbrami městské právo, což byl zdlouhavý proces, získali s povýšením na královské horní město mimo jiné velkou svobodu pohybu. Horníci měli svobodu pohybu od obnovení příbramského dolování v první třetině 16. století.

Měšťané nyní byli dále zbaveni povinnosti odvádět veškeré dávky z vaření piva (tzv. nápojové dávky) a všechny další platy, které dříve odváděli vrchnosti, ale i roboty, cla a mýta. Ročně všechny odváděné poplatky dávaly dohromady kolem 170 kop míšeňských ročně, které od nynějška zůstávaly v Příbrami a používaly se na rozvoj dolování. Výroba a prodej piva (a také vína) se velmi přesně evidovaly i nadále a kontrolovala to česká komora, de facto tehdejší ministerstvo financí. A to dávalo pozor na to, aby se všechen výtěžek z tzv. pivního a vinného tácu investoval do rozvoje příbramských stříbrných dolů, protože kvůli tomu bylo toto privilegium vydáno.

Měšťanům byly navíc vyměřeny pro rozvoj hor takzvané cupusy, které platili. Podle toho, jaký zisk doly vykazovaly, dostávali zpět přebytek z nákladů. Když se ale stříbra nezískalo dost, nebo se nevybralo všechno, co mělo, a někdo zůstal dlužen, Příbramští museli chybějící peníze doplnit z obecního jmění, aby se částka vkládaná do hor nezmenšovala.

Příbramští řezníci také museli zdejší hory dostatečně zásobovat přepuštěným lojem do hliněných kahanů, kterým se doly osvětlovaly. Listina byla vydána v němčině, protože byla úředním jazykem pro horní záležitosti, na rozdíl od správy města, které úřadovalo převážně česky. Privilegium bylo vydáno během jednoho z pobytů Rudolfa II. na Pražském hradě, ještě před jeho trvalým přesídlením do Prahy.
 

Hlavním tématem bylo povýšení Příbrami na …
Hornické muzeum nově vystavuje novodobou kopii privilegia Rudolfa II. 
Hornické muzeum rozšířilo své stálé expozice o některé zajímavé exponáty. Mezi ně patří faksimile, novodobá kopie privilegia Rudolfa II. ze dne 20. 11. 1579, s jeho vlastnoručním podpisem. K listině byla přivěšena císařova majestátní pečeť, která se ale dochovala pouze zčásti. Listina byla vydána ve formě několikastránkové pergamenové knihy, protože obsahuje 22 ustanovení, ve kterých se podrobně vyjmenovávají všechna práva a povinnosti, které s povýšením Příbrami na královské horní město souvisely. Město se však nestalo svobodným úplně a jeho měšťané se nestali příslušníky třetího městského stavu zastoupeného na zemském sněmu. Příbram byla podřízena stejně jako ostatní horní města nejvyššímu mincmistrovi.

Hornické muzeum nově vystavuje novodobou kopii …
Ta největší hornická paráda se odehrála v neděli
V neděli 7. července 2019 jste se mohli zapojit nebo jen pozdravit průvod městem, který vycházel v 9 hodin z náměstí T. G. M. a mířil ke kostelu sv. Prokopa. Od 14 hodin se na nádvoří Ševčinského dolu odehrály dobové scénky vztahující se k výročí 440 let od povýšení Příbrami na královské horní město. Velkým lákadlem bylo vystoupení šermířů ze souboru Adorea, či scénka s příjezdem císaře Rudolfa II. v podání Malého svatohorského divadélka. 

Ta největší hornická paráda se odehrála v …
V době největší slávy příbramských poutí na sklonku 19. století se hornických parád zúčastňovalo na 5.500 uniformovaných havířů a účast v nich byla povinná. Dnes se hornické slavnostní přehlídky a parády každoročně zúčastní až na 500 uniformovaných a krojovaných účastníků průvodu. Svým významem pouť překračuje nejen město Příbram, či středočeský region, ale dosahuje mezinárodního významu. Pravidelně sem přijíždí delegace ze Slovenské republiky, Německa, Rakouska a Nizozemí.

V době největší slávy příbramských poutí na …

Fotogalerie

Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město () Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (1) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (2) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (3) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (4) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (5) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (6) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (7) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (8) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (9) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (10) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (11) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (12) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (13) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (14) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (15) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (16) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (17) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (18)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: www.pribram.cz

autor: mirDalší články

Ženou regionu se stala zakladatelka spolku Radost Příbramáčkům Ženou regionu se stala zakladatelka spolku Radost Příbramáčkům Jana Puklová Havelková. To je letošní Žena regionu pro Středočeský kraj 18. září 2019   (07:33) V Alce mají srdce na pravém místě. Přijďte se přesvědčit V Alce mají srdce na pravém místě. Přijďte se přesvědčit Handicapovaní klienti a jejich rodiny mají v Alce vždy dveře otevřené. Dnes budete moci vstoupit i vy 18. září 2019   (06:13) Vodním záchranářům na Slapech letos mírně přibylo zásahů Vodním záchranářům na Slapech letos mírně přibylo zásahů Nejzávažnější případ sezóny byla resuscitace jednačtyřicetiletého muže, který trpěl Romano-Wandrovým syndromem. Byl podán jeden výboj pomocí AED. Při součinnosti s ZZS byl pacient přiveden do plného vědomí. 17. září 2019   (20:20) Hořící vůz skončil v příkopu Hořící vůz skončil v příkopu Řidič vyvázl bez zranění 17. září 2019   (17:32) Děti z mateřinek navštívily minizoo na Nováku Děti z mateřinek navštívily minizoo na Nováku Ochrana fauny ČR představila dětem zvířata, žijící v minizoo na Novém rybníku. 17. září 2019   (16:35) Zloději se zaměřili na hygienu, odcizili i mýdlo Zloději se zaměřili na hygienu, odcizili i mýdlo Během dvou dnů řešili příbramští policisté tři vloupání do objektů. 17. září 2019   (14:03) Kriminalisté obvinili dva dealery drog. Jeden se hájil tím, že konopí pěstuje, protože se mu rostlinka líbí Kriminalisté obvinili dva dealery drog. Jeden se hájil tím, že konopí pěstuje, protože se mu rostlinka líbí Dva bratři ve věku přes 40 let prodávali na Příbramsku drogy. Při své činnosti sice nespolupracovali, ale rozhodně si nepřekáželi. Každý měl svou specializaci, jeden se zaměřoval na kokain, druhý na marihuanu a pervitin. 17. září 2019   (13:06) Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P budou mít parkování první dvě hodiny zdarma Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P budou mít parkování první dvě hodiny zdarma Na program včerejšího jednání Rady města byl opětovně zařazen bod týkající se placeného parkování pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P 17. září 2019   (10:21) Věznice Příbram chystá cvičení: Převrácený autobus a vězni na útěku Věznice Příbram chystá cvičení: Převrácený autobus a vězni na útěku V souvislosti s cvičením bude vyhlášen trauma plán. 17. září 2019   (09:02) Nohu z plynu! Kde tento týden budou policisté měřit rychlost? Nohu z plynu! Kde tento týden budou policisté měřit rychlost? Přinášíme informace o místech, kde se budou zdržovat policisté. 17. září 2019   (07:53)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz