20. 2. svátek má Oldřich

Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město

8. července 2019   (06:31)
Dalších 19 fotografií v galeriiProkopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město

Měšťané získali s povýšením na královské horní město mimo jiné velkou svobodu pohybu a byli zbaveni povinnosti odvádět veškeré dávky z vaření piva a všechny další platy, které dříve odváděli vrchnosti


Hornické spolky, někdejší havíři i široká veřejnost si opět po roce připomněli odkaz svatého Prokopa, patrona havířů. Další ročník, tentokrát jubilejní třicátý, se na Březových Horách uskutečnil tento víkend.

Zatímco Sázavská pouť byla letos menší, ta naše byla opět bohatá
Svatý Prokop se považuje za patrona horníků a rolníků. Narodil se přibližně roku 970 v Chotouni (okres Kolín) a pocházel z výše postavené rodiny. Podle pověsti odešel kolem roku 1009 do ústraní a žil na horním toku Sázavy v tehdejších pralesích. Stal se prvním opatem Sázavského kláštera. I proto se Svatoprokopská pouť každoročně koná i v Sázavském klášteře. Zatímco letošní Sázavská pouť byla vzhledem k probíhajícím opravám kostela menší, ta naše byla opět bohatá.

Hornické spolky, někdejší havíři i široká …
Hlavním tématem bylo povýšení Příbrami na horní město
Zatímco minulý rok jsme si při Prokopské pouti připomněli 100. výročí vzniku Československa, letos bylo hlavním tématem povýšení Příbrami na horní město. Je tomu již 440 let, co se Příbram stala královským horním městem.

Královské horní město přineslo měšťanům větší svobodu
Plnoprávní obyvatelé Příbrami, tedy měšťané, kteří získali v Příbrami městské právo, což byl zdlouhavý proces, získali s povýšením na královské horní město mimo jiné velkou svobodu pohybu. Horníci měli svobodu pohybu od obnovení příbramského dolování v první třetině 16. století.

Měšťané nyní byli dále zbaveni povinnosti odvádět veškeré dávky z vaření piva (tzv. nápojové dávky) a všechny další platy, které dříve odváděli vrchnosti, ale i roboty, cla a mýta. Ročně všechny odváděné poplatky dávaly dohromady kolem 170 kop míšeňských ročně, které od nynějška zůstávaly v Příbrami a používaly se na rozvoj dolování. Výroba a prodej piva (a také vína) se velmi přesně evidovaly i nadále a kontrolovala to česká komora, de facto tehdejší ministerstvo financí. A to dávalo pozor na to, aby se všechen výtěžek z tzv. pivního a vinného tácu investoval do rozvoje příbramských stříbrných dolů, protože kvůli tomu bylo toto privilegium vydáno.

Měšťanům byly navíc vyměřeny pro rozvoj hor takzvané cupusy, které platili. Podle toho, jaký zisk doly vykazovaly, dostávali zpět přebytek z nákladů. Když se ale stříbra nezískalo dost, nebo se nevybralo všechno, co mělo, a někdo zůstal dlužen, Příbramští museli chybějící peníze doplnit z obecního jmění, aby se částka vkládaná do hor nezmenšovala.

Příbramští řezníci také museli zdejší hory dostatečně zásobovat přepuštěným lojem do hliněných kahanů, kterým se doly osvětlovaly. Listina byla vydána v němčině, protože byla úředním jazykem pro horní záležitosti, na rozdíl od správy města, které úřadovalo převážně česky. Privilegium bylo vydáno během jednoho z pobytů Rudolfa II. na Pražském hradě, ještě před jeho trvalým přesídlením do Prahy.
 

Hlavním tématem bylo povýšení Příbrami na …
Hornické muzeum nově vystavuje novodobou kopii privilegia Rudolfa II. 
Hornické muzeum rozšířilo své stálé expozice o některé zajímavé exponáty. Mezi ně patří faksimile, novodobá kopie privilegia Rudolfa II. ze dne 20. 11. 1579, s jeho vlastnoručním podpisem. K listině byla přivěšena císařova majestátní pečeť, která se ale dochovala pouze zčásti. Listina byla vydána ve formě několikastránkové pergamenové knihy, protože obsahuje 22 ustanovení, ve kterých se podrobně vyjmenovávají všechna práva a povinnosti, které s povýšením Příbrami na královské horní město souvisely. Město se však nestalo svobodným úplně a jeho měšťané se nestali příslušníky třetího městského stavu zastoupeného na zemském sněmu. Příbram byla podřízena stejně jako ostatní horní města nejvyššímu mincmistrovi.

Hornické muzeum nově vystavuje novodobou kopii …
Ta největší hornická paráda se odehrála v neděli
V neděli 7. července 2019 jste se mohli zapojit nebo jen pozdravit průvod městem, který vycházel v 9 hodin z náměstí T. G. M. a mířil ke kostelu sv. Prokopa. Od 14 hodin se na nádvoří Ševčinského dolu odehrály dobové scénky vztahující se k výročí 440 let od povýšení Příbrami na královské horní město. Velkým lákadlem bylo vystoupení šermířů ze souboru Adorea, či scénka s příjezdem císaře Rudolfa II. v podání Malého svatohorského divadélka. 

Ta největší hornická paráda se odehrála v …
V době největší slávy příbramských poutí na sklonku 19. století se hornických parád zúčastňovalo na 5.500 uniformovaných havířů a účast v nich byla povinná. Dnes se hornické slavnostní přehlídky a parády každoročně zúčastní až na 500 uniformovaných a krojovaných účastníků průvodu. Svým významem pouť překračuje nejen město Příbram, či středočeský region, ale dosahuje mezinárodního významu. Pravidelně sem přijíždí delegace ze Slovenské republiky, Německa, Rakouska a Nizozemí.

V době největší slávy příbramských poutí na …

Fotogalerie

Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město () Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (1) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (2) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (3) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (4) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (5) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (6) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (7) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (8) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (9) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (10) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (11) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (12) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (13) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (14) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (15) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (16) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (17) Prokopská pouť letos připomněla povýšení Příbrami na královské horní město (18)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: www.pribram.cz

autor: mir

Další články

Příbramská teplárna zlevňuje teplo	pro domácnosti o 13% Příbramská teplárna zlevňuje teplo pro domácnosti o 13% Nově se pro odběratele ze sekundárního rozvodu sníží cena na 580,00 Kč/GJ (bez DPH), a to od 1.1.2020, tedy zpětně. 19. února 2020   (18:22) Meteorologové varují: V noci na čtvrtek se bude na silnicích tvořit náledí Meteorologové varují: V noci na čtvrtek se bude na silnicích tvořit náledí Výstraha vstoupí v platnost ve středu úderem 21. hodiny a skončí ve čtvrtek v 9 hodin. 19. února 2020   (16:41) Příbram plánuje výstavbu parkovacího domu u nádraží Příbram plánuje výstavbu parkovacího domu u nádraží Kapacita parkovacího domu má být kolem 180 míst 19. února 2020   (14:10) Policie pátrá po zloději, který okradl seniora Policie pátrá po zloději, který okradl seniora S neuvěřitelnou a nepochopitelnou drzostí okradl osmaosmdesátiletého muže, ke kterému se pod záminkou schůzky s jeho vnukem vetřel do bytu. 19. února 2020   (12:02) Zdravotní sestra: S penězi jsem každý měsíc nevyšla, začala jsem se živit svým tělem Zdravotní sestra: S penězi jsem každý měsíc nevyšla, začala jsem se živit svým tělem ROZHOVOR V Příbrami byl nalezen oběšený muž, na místo přijela kriminální policie V Příbrami byl nalezen oběšený muž, na místo přijela kriminální policie AKTUALIZOVÁNO Hasiči vyměnili proudnice za florbalové hole Hasiči vyměnili proudnice za florbalové hole Příbramští hasiči vyhráli krajský přebor ve florbalu. 18. února 2020   (20:49) V Příbrami se rozhořel spor kvůli novému ceníku parkovného V Příbrami se rozhořel spor kvůli novému ceníku parkovného Doprava Pro popáleného muže spěchal záchranářský vrtulník. K úrazu došlo při manipulaci s pyrotechnikou Pro popáleného muže spěchal záchranářský vrtulník. K úrazu došlo při manipulaci s pyrotechnikou Exploze zasáhla především obličej, došlo k popáleninám druhého stupně. 18. února 2020   (14:19)
Mezi 30 nejlepších kuchařů pořadu Master Chef patří i Bára Dražanová z Příbrami Mezi 30 nejlepších kuchařů pořadu Master Chef patří i Bára Dražanová z Příbrami ROZHOVOR Recyklace elektroodpadu má nový mezičlánek. Vykradače kontejnerů Recyklace elektroodpadu má nový mezičlánek. Vykradače kontejnerů Červený kontejner v Novém Kníně je několikrát do roka vypáčen a vykraden. Mnohdy však zloději v jeho útrobách narazí na nežádoucí „zboží“ 18. února 2020   (09:19) Když psa viděla, odhodila berle a lehla si k němu na zem. Odešla šťastná a bez berlí Když psa viděla, odhodila berle a lehla si k němu na zem. Odešla šťastná a bez berlí Zajímavosti Novým radním Příbrami je Holý, nahradil Chrastinu Novým radním Příbrami je Holý, nahradil Chrastinu Novým příbramským radním se dnes stal zastupitel za ANO Jiří Holý. Nahradil dosavadního radního za ODS Svatopluka Chrastinu, který rezignoval kvůli zdravotním potížím. 17. února 2020   (21:17) Křižáky dostanou nový vnitroblok. Za více než 9 milionů korun Křižáky dostanou nový vnitroblok. Za více než 9 milionů korun Stavba začne v březnu a dotkne se celého prostranství mezi křížovými domy a přilehlými provozovnami. Po dobu realizace díla bude pohyb osob v místě stavby velmi omezen 17. února 2020   (20:01) ON-LINE: Na zastupitele čeká téměř třicet bodů k projednání ON-LINE: Na zastupitele čeká téměř třicet bodů k projednání O nejdůležitějších bodech jednání vás budeme informovat. 17. února 2020   (15:56) Životní minimum se zvýší na 3860 korun měsíčně Životní minimum se zvýší na 3860 korun měsíčně Životní minimum se od 1. dubna zvedne o 13,2 procenta. Dosáhne 3860 korun měsíčně, existenční minimum pak 2490 korun měsíčně. Po jednání vlády o tom informoval vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Návrh ministerstva práce a sociálních věcí podle něj reaguje na růst cen. 17. února 2020   (13:31) V Obecnici je možné zakoupit zvěřinu z brdských honiteb V Obecnici je možné zakoupit zvěřinu z brdských honiteb Problémy s parkováním ve Školní ulici vyřeší další parkoviště Problémy s parkováním ve Školní ulici vyřeší další parkoviště Doprava Lahve s alkoholem si uschoval do nohavic Lahve s alkoholem si uschoval do nohavic Během minulého týdne řešili policisté na Příbramsku zloděje v obchodním centru, vykradený karavan, ale i mikrospánek řidiče. 17. února 2020   (08:55) Nepřehlédněte Rybův festival v ohrožení. Ministerstvo ho letos finančně nepodpoří Rybův festival v ohrožení. Ministerstvo ho letos finančně nepodpoří Organizátorům festivalu chybí finance na honoráře umělců. S výzvou "Nechte Rybu vyplout" prosí širokou veřejnost o finanční pomoc 17. února 2020   (06:05) Záchranářský vrtulník spěchal pro motokrosaře. Při tréninku si zlomil pánev Záchranářský vrtulník spěchal pro motokrosaře. Při tréninku si zlomil pánev Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v neděli odpoledne do Nečína. 16. února 2020   (17:35) Studentka z Ukrajiny: Co vám závidím, je vybavení vašich škol. V porovnání s našimi je velmi moderní Studentka z Ukrajiny: Co vám závidím, je vybavení vašich škol. V porovnání s našimi je velmi moderní V rámci projektu EDISON dorazilo do Příbrami osm zahraničních stážistů. Studentům Gymnázia pod Svatou Horou přiblíží místa, kde žijí 16. února 2020   (16:43) Petrovice mají zálusk na vodu z jižních Čech Petrovice mají zálusk na vodu z jižních Čech Obce na Petrovicku zvažují napojení na dálkový přivaděč vody až z jihočeského Římova. Hydrogeologický průzkum oblasti totiž ukázal, že je nepravděpodobné, že by se v regionu našel nový zdroj pitné vody 16. února 2020   (12:49) Dvořák: Na finančním výboru se nehádáme, nýbrž diskutujeme Dvořák: Na finančním výboru se nehádáme, nýbrž diskutujeme Václav Dvořák reaguje na články ohledně odstoupení Marty Frýbertové z finančního výboru. 16. února 2020   (10:04) Začíná období masopustu, těšte se na spoustu jídla, pití i originální masky Začíná období masopustu, těšte se na spoustu jídla, pití i originální masky Masopust Skútry dostanou na Slapech prostor pro akrobacii a rychlou jízdu Skútry dostanou na Slapech prostor pro akrobacii a rychlou jízdu Vymezené plochy pro skútry, ve kterých neplatí pravidla předjíždění a rychlosti jízdy, mají zamezit nebezpečným situacím, při kterých dochází ke střetu s ostatními účastníky plavebního provozu 16. února 2020   (06:29) Středoškoláci posílají pomoc Austrálii. Do oblasti, kde žije jeden z absolventů školy Středoškoláci posílají pomoc Austrálii. Do oblasti, kde žije jeden z absolventů školy Finanční pomoc z příbramské Střední průmyslové školy putuje na východ Austrálie, do Nového Jižního Walesu. Vybralo se více než deset tisíc korun 15. února 2020   (17:20) Pneumatiky, kanystry s olejem, plechovky. 300 dobrovolníků vyčistilo břehy Orlíka Pneumatiky, kanystry s olejem, plechovky. 300 dobrovolníků vyčistilo břehy Orlíka Příroda Vyřizování účtů? V noci na sobotu shořelo auto v Chrašticích Vyřizování účtů? V noci na sobotu shořelo auto v Chrašticích Příčinou zahoření bylo úmyslné zapálení, z BMW zbylo jen torzo 15. února 2020   (11:28) Cestopisem roku jsou Prázdniny v Evropě Ladislava Zibury Cestopisem roku jsou Prázdniny v Evropě Ladislava Zibury Zibura navázal na loňský úspěch 15. února 2020   (09:40) „Nezula se a dívala se do skříní,“ stěžují si na úředníky žadatelé o dávky v hmotné nouzi „Nezula se a dívala se do skříní,“ stěžují si na úředníky žadatelé o dávky v hmotné nouzi Sociální zabezpečení Potvrzeno. V Příbrami vyroste KFC, bude navazovat na obchodní centrum Potvrzeno. V Příbrami vyroste KFC, bude navazovat na obchodní centrum Fast Food Sabine se prohnala nad Brdy. Nejvíce poničila západní okraj pohoří Sabine se prohnala nad Brdy. Nejvíce poničila západní okraj pohoří O plošném zákazu vstupu do oblasti středních Brd se prozatím neuvažuje. Bude však platit časově omezený zákaz vstupu do míst, kde bude probíhat těžba 14. února 2020   (16:54) Kouř na chodbě bytového domu zalarmoval hasiče Kouř na chodbě bytového domu zalarmoval hasiče Na tísňové lince oznamovatelé uvedli, že jsou nebytové prostory silně zakouřeny, což se po příjezdu hasičů na místo potvrdilo. 14. února 2020   (13:33) Orlík se začne brzy napouštět. Devět z deseti orlických ryb doporučuje úklid jeho břehů Orlík se začne brzy napouštět. Devět z deseti orlických ryb doporučuje úklid jeho břehů Sobotní úklidová akce je jedna z posledních možností, jak přehradě ulevit od odpadu. Tentokrát se úklid zaměří na dostupnější místa 14. února 2020   (12:47) Svou matku vulgárně urážel a napadal pěstmi Svou matku vulgárně urážel a napadal pěstmi Z přestupku proti občanskému soužití se bude zpovídat 44letý muž z Příbramska 14. února 2020   (09:48) Hasiči vyprostili veverku, která uvázla v ptačí budce Hasiči vyprostili veverku, která uvázla v ptačí budce Příroda Voda jim vzala domov, zbyly jen vzpomínky. Lidé ze zatopených obcí vypráví své příběhy Voda jim vzala domov, zbyly jen vzpomínky. Lidé ze zatopených obcí vypráví své příběhy Historie Lidé Valentýna většinou neslaví, svátek zamilovaných nechávají na prvního máje Lidé Valentýna většinou neslaví, svátek zamilovaných nechávají na prvního máje V tento den některé páry podlehnou mediální masáži, a ačkoliv se ještě před týdnem hádaly, najednou se nechají zlákat ke koupi květin a čokoládových srdíček. 13. února 2020   (17:29) Personální agentury měly okrást stát o téměř 200 milionů. Při policejní razii zadrželi 23 osob Personální agentury měly okrást stát o téměř 200 milionů. Při policejní razii zadrželi 23 osob KRIMI

Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz