vývoj COVID-19
27. 1. 2021
Bezděkov 6
Bohostice 3
Bohutín 8
Borotice 4
Bratkovice 1
Březnice 41
Buková u Pb 3
Bukovany 1
Čenkov 1
Cetyně 1
Chotilsko 7
Chrást 1
Čím 12
Daleké Dušníky 1
Dlouhá Lhota 2
Dobříš 75
Dolní Hbity 6
Drahenice 3
Drahlín 17
Dubenec 8
Dublovice 6
Dubno 6
Háje 7
Hluboš 2
Hlubyně 4
Horčápsko 2
Hřiměždice 4
Hudčice 1
Hvožďany 16
Jablonná 4
Jesenice 6
Jince 13
Kamýk n. V. 6
Klučenice 4
Korkyně 1
Kosova H. 5
Koupě 1
Kozárovice 3
Krásná H. 3
Křešín 1
Láz 3
Lazsko 2
Lešetice 3
Lhota u Pb 3
M. Hraštice 10
Milín 16
Modřovice 1
Mokrovraty 7
Nalžovice 3
Narysov 6
Nechvalice 4
Nečín 2
Nedrahovice 3
Nestrašovice 1
Nová Ves p. P. 6
Nové Dvory 5
Nový Knín 19
Občov 2
Obecnice 16
Obořiště 7
Obory 1
Ohrazenice 1
Osečany 1
Ostrov 1
Ouběnice 1
Pečice 4
Petrovice 15
Pičín 8
Podlesí 15
Příbram 288
Příčovy 4
Prosen. L. 2
Radětice 1
Rosovice 8
Rožmitál p. T. 36
Rybníky 1
Sádek 3
Sedlčany 37
Sedlec-Prč. 40
Smolotely 2
Solenice 12
Stará Huť 9
Štětkovice 1
Suchodol 1
Svaté Pole 2
Svatý Jan 2
Tochovice 7
Třebsko 6
Trhové Dušníky 6
Velká Lečice 2
Věšín 3
Višňová 6
Volenice 4
Voznice 2
Vrančice 1
Vranovice 1
Vys. Chlumec 3
Vysoká u Příbramě 1
Zduchovice 1
Županovice 1
Primář interního oddělení příbramské nemocnice: Extrémní přístup k opatřením z jedné i druhé strany není dobrý

Nepřehlédněte
28. listopadu 2020   (06:51)
Primář interního oddělení příbramské nemocnice: Extrémní přístup k opatřením z jedné i druhé strany není dobrý

Důležité je zachování zdravého rozumu a hygienických pravidel, říká primář MUDr. František Paďour.


MUDr. František Paďour je primářem interního oddělení příbramské nemocnice, kterou prošlo již více než 350 pacientů s koronavirem. Právě tým primáře Paďoura se stará kromě běžných interních pacientů i o ty covid pozitivní, kteří nevyžadují intenzivní péči. Pokud vás zajímá, která kategorie pacientů je virem nejohroženější, jak se liší od chřipky nebo co by doporučoval na vánoční svátky, přečtěte si následující rozhovor.
 

Jak byste charakterizoval typického pacienta, který je na Vašem oddělení hospitalizován s koronavirem?
Je těžko říci typický. Podle toho, co jsme měli možnost poznat, jsou s covidem nejčastěji hospitalizováni pacienti starší, s dalšími přidruženými chorobami tzv. polymorbidní, pacienti obézní s diabetem a hypertenzí, pacienti s chronickým onemocněním průdušek apod. Vůbec nejhorší průběh má onemocnění u pacientů obézních bez fyzické aktivity. Samozřejmě se vyskytují i pacienti mladší, dosud zdraví, ale těch je poměrně málo.
 
Virus byl během jarní vlny často přirovnáván k chřipce. Jak se na toto srovnání koukáte nyní, když máte s onemocněním mnohem více zkušeností?
Z medicínského pohledu se o chřipku nejedná. Jedná s o virové onemocnění způsobené odlišným virem ze stejné skupiny tzv. RNA virů, které se šíří a přenáší mezi lidmi prakticky stejným způsobem jako chřipka. Počáteční stadia nebo lehké formy tohoto onemocnění mohou mít podobné příznaky, jako chřipka.  Chřipka také občas mívá velmi těžký průběh a v době chřipkové epidemie se výrazně zvyšuje úmrtnost, především starších a polymorbidních lidí. Od běžné chřipky se však liší svým průběhem a především závažným postižením plic, které jsme dříve vídali jen zřídka. Mluvíme o tzv. covid 19 pneumonii, která má do jisté míry typický RTG a CT nález, způsobuje dechovou nedostatečnost, tzv. respirační insuficienci a vede k rozsáhlým změnám plicní tkáně, které se velmi pomalu upravují, a je velmi pravděpodobné, že u nezanedbatelné části pacientů zůstanou natrvalo. Samozřejmě i běžná chřipka způsobuje pneumonii, ale ne takto frekventní a s tímto obrazem. Takže nemocnice jsou zahlceny právě těmito pacienty s covid pneumonií, kteří jsou velmi dlouho závislí na léčbě kyslíkem.
 
Úmrtí se nevyhýbají ani pacientům v příbramské nemocnici. Jak Vy osobně vidíte to, jestli lidé umírají na covid nebo s covidem?
Ano bohužel je to tak. Lidé umírají  na covid i s covidem. Pokusím se to zjednodušeně vysvětlit. Pokud člověk dostane např. již zmíněnou covid pneumonii a má třeba jiná onemocnění, která by v nejbližší době nevedla k  úmrtí a tento pacient zemře pod obrazem dechové tísně, mluvíme o úmrtí na covid. Pokud má pacient jiné onemocnění v konečné, tzv. terminální fázi, které by v brzké době vedlo k úmrtí a dostane covid infekci, tato pravděpodobně jeho úmrtí urychlí, ale přímo nezpůsobí, mluvíme o úmrtí s covidem. Někdy jsou ty hranice velmi nejasné.
 

Jak náročné je pro Vaše interní oddělení skloubit péči o „běžné" pacienty a covid pozitivní pacienty?
To je náročné především personálně a organizačně, navíc covid infekci v různé formě prodělala a prodělává nezanedbatelná část zdravotnického personálu, takže lidí není nazbyt. Není to jen záležitost interního oddělení, je to záležitost celé nemocnice a na péči o tyto pacienty se podílí lékaři, sestřičky a další personál prakticky všech oborů.

Je nutné se pružně přizpůsobovat situaci, především tedy přísunu nemocných s covidem vyžadujících hospitalizaci a dle toho vyčleňovat další lůžka a to tak, aby nebyla dotčena akutní péče o jiné pacienty. Plánovaná tzv. elektivní péče musela být výrazně omezena. To se týkalo především operačních oborů, chirurgie, ortopedie, gynekologie, urologie, očního oddělení. Mnozí lékaři těchto oborů společně s námi internisty vytvořili tzv. covid tým a pečují o nakažené pacienty na několika odděleních, která vznikla právě tím, že se uvolnila lůžková kapacita i personál díky omezení plánovaných výkonů. Za to patří těmto kolegům, sestřičkám, sanitářům a dalším velký dík, protože jen v rámci interny bychom to nikdy nezvládli. V jeden okamžik jsme měli v nemocnici hospitalizovaných téměř 100 pacientů s covidem.
 
Podle čísel se zdá, že je virus už na ústupu, myslíte, že už je důvod k oslavám? 
Ano, poslední čísla tomu naznačují, ale důvod k oslavám není, máme poučení z tzv. první jarní vlny. Vše je to otázka rozumu a zodpovědnosti. Myslím, že je dost opatření, která jsou až úsměvná a zbytečná. Na druhé straně lidé často nedodržují elementární pravidla. Extrémní přístup k opatřením z jedné i druhé strany není dobrý.
 
Ovlivnila současná epidemie nějak výrazně i Váš osobní život?
Asi tak jako každého, kdo sám nebo jeho blízcí nebyli postiženi buď přímo zdravotně touto nemocí nebo zatím ekonomicky či jinak.

To co zažíváme, by však mělo ovlivnit naše přemýšlení a jednání. Měli bychom si více uvědomit, že jsme stále "jen" součástí přírody a především na ní závisí náš osud. Měli bychom změnit naše chování v mnoha směrech a trochu ustoupit od jednoduchého konzumního stylu života. 
Jednu věc jsme měli možnost poznat zcela jasně, lidé bez nadváhy, přiměřeně se pohybující nebo sportující snáší tuto nemoc daleko lépe a to je obecné pravidlo v medicíně týkající se mnoha  dalších chorob. 
 
Experti hovoří o tom, že přibližně v polovině příštího roku by se svět mohl vrátit do normálu. Co z toho normálního stavu Vám nyní nejvíc chybí?
No právě to, co je normální. Tak jako většina lidí bych si samozřejmě přál, abychom se co nejrychleji vrátili k normálnímu životu. Jistě tomu tak bude, naučíme se s covidem normálně žít, nic jiného nám nezbývá, ale ponaučeni.
 
Za necelý měsíc nás čekají Vánoce. Co byste vzkázal veřejnosti? Mají se bát, nebo se s opatrností mohou vidět i se svými rodinami?
Proč by se měli lidé bát? Jak již jsem řekl, je třeba rozum a ohleduplnost, dodržovat základní stanovená racionální pravidla, nemačkat se např. ve frontách na košíky před markety, chodit více ven, do přírody, čas s příbuznými a známými s kterými nejsme v denním kontaktu trávit spíše delší procházkou než pobytem v uzavřené místnosti. Když se necítíme dobře, omezit  kontakty s ostatními a nechat si udělat PCR test. Zní to trochu absurdně, ale já si dokonce myslím, že mnozí z nás by mohli mít letošní Vánoce klidnější než jindy a na své rodiny a zamyšlení budou mít možná více času. Tím se samozřejmě nechci dotknouti velkého množství lidí, kterým covid nějakým způsobem ublížil. Musíme samozřejmě myslet na ty, kteří buď přechodně, nebo trvale žijí v různých sociálních, dlouhodobě léčebných zařízeních, domovech důchodců apod. Tito lidé prakticky od začátku jara s výjimkou asi 2 letních měsíců nemají z důvodu zákazu návštěv  možnost osobního kontaktu se svými blízkými a známými, kteří jsou pro ně často jedinou životní motivací.

Takže přeji hezké Vánoce
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text i foto: pribram.cz (Jakub Pečenka)

autor: Jakub Pečenka

Další články

Žáci dostanou pololetní hodnocení, většina z nich elektronicky Žáci dostanou pololetní hodnocení, většina z nich elektronicky V pátek čekají školáky jednodenní pololetní prázdniny. Další lidé z Dobříše, Hájů a Staré Huti začnou na jaře s kompostováním Další lidé z Dobříše, Hájů a Staré Huti začnou na jaře s kompostováním Nové nádoby na biologicky rozložitelný odpad z kuchyně a ze zahrad dostanou stovky … Utrhl oleandr a olízl si prsty. V obavě o svůj život si opilec v Bohosticích zavolal záchranku Utrhl oleandr a olízl si prsty. V obavě o svůj život si opilec v Bohosticích zavolal záchranku Z preventivních důvodů skončil v nemocnici. V Příbrami srazilo auto na přechodu dva chodce. Řidička ujela, ale nakonec se vrátila V Příbrami srazilo auto na přechodu dva chodce. Řidička ujela, ale nakonec se vrátila Policisté ve středu v podvečer šetřili příčinu dopravní nehody u OBI. Starostou Rožmitálu se stal Pavel Bártl, místostarostou je Josef Kaiser Starostou Rožmitálu se stal Pavel Bártl, místostarostou je Josef Kaiser Ke změně ve vedení města muselo dojít kvůli úmrtí Josefa Vondráška, který stál v čele … Nepřehlédněte Středočeský kraj trápí nedostatek vakcín, nemocnice ruší tisíce rezervací Středočeský kraj trápí nedostatek vakcín, nemocnice ruší tisíce rezervací V Příbrami očkování veřejnosti nad 80 let zatím neodstartovalo. Proti sloučení příbramských gymnázií vznikla petice Proti sloučení příbramských gymnázií vznikla petice Petici je možné podepsat do 1. března tohoto roku. V Příbrami se s vykradenými sklepy roztrhl pytel. Zloděje nezastavil ani nouzový stav V Příbrami se s vykradenými sklepy roztrhl pytel. Zloděje nezastavil ani nouzový stav V zimním období se do sklepů častěji vkrádají zloději, kteří nepohrdnou žádným zbožím. … Právní poradna on-line: Pozvání do chatu přijal příbramský advokát Michal Janík Právní poradna on-line: Pozvání do chatu přijal příbramský advokát Michal Janík Na vaše dotazy bude zdarma odpovídat 11. února od 13:00. Otázky můžete klást již … CHAT S OSOBNOSTÍ
Policisté pátrají po svědcích nehody, při které mělo dojít ke střetu auta s chodcem Policisté pátrají po svědcích nehody, při které mělo dojít ke střetu auta s chodcem K nehodě mělo dojít v úterý odpoledne.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz