21. 9. svátek má Matouš

Primář gynekologie: Někteří otcové chtějí u porodu inhalovat rajský plyn jako rodičky

Nejčtenější
13. srpna 2021   (11:01)
Primář gynekologie: Někteří otcové chtějí u porodu inhalovat rajský plyn jako rodičky
foto: ONP - Martin Janota/se svolením

Příbramská porodnice se těší čím dál většího zájmu rodiček z regionu i mimo něj.


Příbramská porodnice se během posledních let těší čím dál většího zájmu rodiček z regionu i mimo něj. Není proto divu, že přivést své dítě na svět se zde rozhodlo už i několik celebrit. Čím je příbramská porodnice výjimečná a jak by se dal charakterizovat zdejší přístup k porodu? To vše nám v rozhovoru vysvětlil primář oddělení MUDr. Petr Chudáček.

Příbramská porodnice se stala v posledních letech velmi vyhledávanou, a to i rodičkami mimo Příbramsko. Čím si myslíte, že to je?
Snažíme se být velmi vstřícní k přáním rodiček při zachování bezpečné péče o matku a novorozence. Často maminky či páry přicházejí ke konzultaci svých přání a představ před porodem a vždy jde najít řešení k oboustranné spokojenosti. Jde o vysvětlení a pochopení daného stavu, zvážit možnosti vyčkávání či aktivního postupu, přínosů a rizik. Čas, který tato zhodnocení a rozhovory stojí, tomu prostě věnujeme.

 
Porodnici si vybralo i několik celebrit. Jak k tomu dojde, že v Příbrami rodí například známá česká zpěvačka?
Myslím, že máme dobré reference, kvalitní vybavení, personál, profesionální i empatický přístup a pěkné prostředí. Klienti se samozřejmě rozhodují i na základě osobních doporučení.

 
Jak byste charakterizoval přístup příbramské porodnice k porodu? Je něčím výjimečný?
Máme již několik let velmi nízké procento císařských řezů, které je nejnižší v regionu Prahy a celého Středočeského kraje. Věnujeme se problematice spontánního porodu po císařském řezu, což vyžaduje mnoho trpělivosti. Snažíme se mezi 36. a 37. týdnem těhotenství aktivně vyhledávat taková riziková těhotenství, kde včasné vyvolání spontánního porodu velmi sníží riziko akutního císařského řezu.

 

Kam až umožňujete zajít v otázce porodních plánů? Vzpomínáte si na nějaká netradiční přání rodiček?
Porodní asistentky i porodníky už málokteré představy a porodní přání překvapí. Máme jistě své hranice a minima péče, která jsou důležitá pro záchyt vážných patologií. Jedná se například o vyšetřování za porodu, monitorování plodu kardiotokografem či indikovaná aplikace antibiotik…

Naprostá většina bodů uvedených v porodních plánech se dnes považuje již za standardní péči u porodu. Netradičním je třeba přání otců u porodu inhalovat rajský plyn jako rodička.

Nutné je říci, že i porodník má přání sledovat fyziologický průběh porodu, do kterého nemusí jakkoli zasáhnout a za pár hodin se usmívat na fyziologického novorozence přisátého k prsu matky bez porodního poranění, kterou za ruku drží plačící otec. To máme všichni rádi…

Ale jsme tady proto, když plán A nefunguje a nejde to podle představ. Každý jsme jiný co do názorů, přání, priorit v životě, snášení bolesti či schopnosti vyrovnat se s neplánovanou událostí. Nabízíme naší péči a dobrý výsledek porodu. I dobrý pocit je o komunikaci a oboustranné toleranci. Je však nutné připravit se na možnost, že vše nepůjde jen podle plánu.

 
Co například porody do vody?
Jeden z porodních pokojů je vybaven vanou pro relaxaci, ale porod do vody neumožňujeme a rozhodně nedoporučujeme. Špatné výsledky stavu novorozenců po porodu do vody jsou opravdu znepokojující.

 
Uvažujete o umožnění ambulantních porodů?
Nezřídka se po nekomplikovaném porodu stává, že rodička, pokud se cítí dobře, požaduje s partnerem odchod z porodnice po několika hodinách. Jednoznačně je to problematika péče o novorozence a ta musí být zajištěna. Ambulantní porod tedy umožňujeme, ale spíše se snažíme nabídnout prostředí a přístup, který se přiblíží klidu vlastního domova, ale zajistí kontrolu rodičky po porodu a hlavně kontrolu novorozence v choulostivém období adaptace na život mimo dělohu.

 
Jak je na tom nemocnice v otázce neonatologické péče?
Od podzimu 2020 u nás pracuje atestovaný neonatolog MUDr. Kilián Resl a péče o novorozence se výrazně posunula jak v možnostech péče o rizikové či nemocné novorozence, tak i v umožnění alternativních postupů u novorozenců fyziologických. Velmi příjemně mne překvapuje velký zájem mladých lékařů o neonatologii.

 
Velkým konkurentem pro příbramskou porodnici je ta v Hořovicích. V čem si myslíte, že jsou rozdílné?
Hořovická porodnice se řadu let věnuje i předčasným porodům (před 36. týdnem gravidity) a tým musí zvládat poměrně velký počet porodů. V Příbrami máme, myslím, pro péči větší prostor a snažíme se ji více individualizovat. U nás je počet porodů stejný jako v Kolíně či Mladé Boleslavi. Jistě nás v nabídce posunula i rekonstrukce a stále narůstá zájem o nadstandardní pokoje, které zabírají celou polovinu našeho oddělení.

Ale spíše si troufnu říct, co mají porodnická pracoviště v Hořovicích a Příbrami stejné. A to je poskytování velmi kvalitní péče. Rádi s kolegy z Hořovic spolupracujeme.

 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka

Další články

Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Na začátku listopadu tohoto roku uplyne právě sto sedmdesát let od zahájení vyučování … Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové vydali dlouhodobou předpověď počasí. Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Během Myslivecko-rybářské slavnosti v Rožmitále pod Třemšínem koupíte živé ryby nebo … Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Město Příbram schválilo odprodej pozemků, které pekárna ke svému záměru … Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Příbramská firma Wheelabrator Czech (dříve DISA) dosahuje v současnosti vrcholu svého … Komerční sdělení Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie Příbram zároveň stále vybírá ve veřejné anketě nové logo a v plánu … Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Máme zde minimálně dvě sídliště ze starší doby železné neboli z doby halštatské, což … Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Spolu s Adélou Kándlovou provede aktuální výstavou Na kole ředitel Galerie Františka … V Příbrami byla zahájena topná sezona V Příbrami byla zahájena topná sezona Příbramská teplárna zásobuje více než deset tisíc domácností teplem rozváděným po 18 …
Lidé začnou dostávat SMS o třetích dávkách očkování proti covidu Lidé začnou dostávat SMS o třetích dávkách očkování proti covidu Na podzim odborníci doporučují spojit přeočkování proti covidu-19 s očkováním proti …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz