vývoj COVID-19
17. 5. 2021
Bezděkov 1
Bohutín 1
Březnice 9
Bukovany 1
Čenkov 1
Chrást 1
Čím 1
Dobříš 32
Drásov 1
Dublovice 1
Dubno 1
Hlubyně 1
Jablonná 2
Jince 4
Kamýk n. V. 1
Klučenice 3
Kosova H. 3
Krásná H. 4
Láz 1
Lešetice 1
Milín 11
Nalžovice 1
Nechvalice 4
Nečín 4
Nedrahovice 1
Nová Ves p. P. 4
Nový Knín 6
Obecnice 7
Obořiště 1
Ouběnice 2
Petrovice 2
Pičín 2
Příbram 84
Rožmitál p. T. 5
Rybníky 1
Sedlčany 18
Sedlec-Prč. 6
Stará Huť 6
Trhové Dušníky 3
Věšín 1
Višňová 5
Voznice 3
Vys. Chlumec 1
Vysoká u Pb 1
Zalužany 3
Zduchovice 2
ONP Příbram
Čekající na termín očkování282
Přiřazený termín / týden1136
ONP Příbram Zdaboř
Čekající na termín očkování323
Přiřazený termín / týden2290

Příbramští atleti trénují „na koleně“. Díky novému stadionu by zvládli všechny disciplíny a zdvojnásobili počet členů

13. dubna 2021   (16:39)
Příbramští atleti trénují „na koleně“. Díky novému stadionu by zvládli všechny disciplíny a zdvojnásobili počet členů
foto: pribram.cz

„Trénujeme v omezeném režimu,“ říká Petr Vocílka z klubu SK Sporting Příbram, který v oddílu atletiky a frisbee sdružuje 220 dětí a mladých sportovců. Adekvátní sportoviště by v budoucnu mohlo vzniknout na nevyžívaném oválu za příbramskou ZŠ Školní.


Klub SK Sporting Příbram sdružuje a trénuje atlety od roku 2003. Do budoucna by se mohli dočkat zcela nového zázemí v podobě nového atletického stadionu, a to na místě bývalého sportoviště nedalo příbramské základní školy ve Školní ulici.
 

Dorostenci odcházejí
Kromě atletického oddílu, který má dvě stovky členů, funguje pod hlavičkou SK Sportingu Příbram v posledních pěti letech také oddíl Frisbee Ultimate. V něm se týmové hře s diskem frisbee věnuje dvacet sportovců.
 
„Do atletického oddílu nabíráme děti od pěti let. Pak máme takzvanou přípravku, která jezdí na soutěže Českého atletického svazu ve speciálních disciplínách Kids‘ Athletics. Dále se věnujeme mladším a starším žákům,“ říká Petr Vocílka z organizace SK Sporting Příbram. Přípravka a žákovské kategorie tvoří největší část členské základny. Dorostence se klubu nedaří udržet ve větším počtu, na příbramských hřištích totiž nemohou vzhledem k věku adekvátně trénovat. Trochu odlišná je situace v oddílu hráčů frisbee, kteří již musí disponovat určitými dovednostmi. Nejmladším dětem je kolem dvanácti let, a sdružuje tedy spíše žákovské a juniorské kategorie.
 
Hřiště ani tělocvičny nestačí
K tréninku využívá klub školní tělocvičny a hřiště či jiné plochy. „Kromě Gymnázia Příbram, kde si pronajímáme tělocvičny a v létě venkovní hřiště, se s dalšími skupinami sportovců střídáme o padesátimetrový krytý tunel v ZŠ Školní,“ uvádí Petr Vocílka. Pro své potřeby si klub „půjčuje“ také tělocvičnu Pod Šachtami nebo sportovní halu (Vavex) pro frisbee. Pod hlavičkou klubu jsou organizováni rovněž atleti v Dobříši, kteří trénují na místních sportovištích.
 

Kvůli nedostatečně velkému prostoru odpadá možnost provozovat některé disciplíny. „Již od kategorie mladších žáků nemůžeme zkoušet hody diskem nebo oštěpem a skákat tyčku,“ vysvětluje Petr Vocílka. Dorostenci neběhají sprinty, protože dostupná 100metrová dráha vede do zatáčky, a tudíž neodpovídá správným parametrům. Stejně tak je z disciplín vyřazen překážkový běh na 100 a 110 metrů. „Trénujeme v omezeném režimu a situaci řešíme ‚na koleně‘,“ konstatuje Petr Vocílka s tím, že pro zimní trénink jsou vlastně všechny prostory nevyhovující.
 
Stadion je nadějí
Petr Vocílka v posledních letech participoval v poradní skupině města, jejímž cílem bylo zrevidovat, která sportoviště zde chybí: „Studii nakonec zpracovala nezávislá agentura. Jejím výsledkem je, že Příbram postrádá atletický stadion a sportovní halu.“ S možnou realizací velkého atletického stadionu tak atletům svítá naděje. Momentálně je ve fázi projektování a vizí je mimo jiné tribuna o délce 90 metrů s vnitřním atletickým tunelem. „Mělo by zde být doskočiště na dálku a na výšku, posilovna a regenerační sektor,“ popisuje Petr Vocílka.
 
O nový stadion má zájem nejen příbramská, ale i celorepubliková atletika. Pokud se postaví, umožnilo by to pořádání soutěží, které se konají v Berouně, Kladně a Roztokách. „Ve středních Čechách vznikla velká řada atletických klubů a zaplňují se přípravky, dokonce musíme nováčky odmítat. Soutěžních hřišť je málo a jde nám i o to, abychom dělali dorosteneckou a dospělou atletiku, tedy kategorie, které teď odcházejí pryč,“ zdůrazňuje Petr Vocílka.
 
Ambice až 500 atletů
Kluby ve městech velikostí blízkých Příbrami, jako je Kolín, mají až 700 aktivních atletů. „Podle šéfa Středočeského atletického svazu Jiřího Klesnila by výstavba stadionu počet příbramských atletů okamžitě zdvojnásobila. Mohli bychom pak rychle pojmout 400 až 500 sportovců,“ očekává Petr Vocílka.
 
S tím souvisí nutnost profesionálního vedení. Trenérský tým v Příbrami nyní sestává z necelé dvacítky lidí pro atletiku a frisbee, kteří se věnují zejména žákům. „Oslovuji naše bývalé atlety, kteří studují FTVS nebo už někde působí. Na novém stadionu budeme potřebovat trenéry-specialisty,“ nechce ponechat nic náhodě Petr Vocílka.
 
Po dokončení projektové dokumentace stadionu přijde na řadu zajištění financí. Jak již dříve uvedla místostarostka města Zorka Brožíková, je v případě hladkého průběhu přípravných prací reálné požádat Národní sportovní agenturu o dotaci v roce 2022. Výběrové řízení na dodavatele a samotná výstavba by pak mohly odstartovat v roce 2023.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Období následujících čtyř týdnů bude teplotně podprůměrné, srážkově nadprůměrné Období následujících čtyř týdnů bude teplotně podprůměrné, srážkově nadprůměrné Celkově bude období od 17. května do 13. června teplotně podprůměrné a pršet bude … Za týden asi bude možné pořádat kulturní akce uvnitř až pro 500 lidí Za týden asi bude možné pořádat kulturní akce uvnitř až pro 500 lidí Od dnešního dne je možné pořádat kulturní akce venku s maximální účastí 700 sedících … Opilý muž se zákazem řízení ujížděl v Březnici policistům. Když vjel do slepé ulice, dal se na útěk Opilý muž se zákazem řízení ujížděl v Březnici policistům. Když vjel do slepé ulice, dal se na útěk Nadýchal 1,5 promile, test na drogy odmítl. Přijďte 22. května na testovací dny elektrokol Rock Machine a Haibike do Ebike Partners v Příbrami Přijďte 22. května na testovací dny elektrokol Rock Machine a Haibike do Ebike Partners v Příbrami Přichystáno bude více jak dvacet elektrokol na vyzkoušení a otevíráme zbrusu nový … Komerční sdělení Policisté pátrají po svědcích sobotní nehody na dálnici D4 Policisté pátrají po svědcích sobotní nehody na dálnici D4 Řidič po nehodě skončil se synem v nemocnici. Rodina těžce nemocného Káji potřebuje pomoc. Malému bojovníkovi zkomplikovalo život osm minut bez kyslíku Rodina těžce nemocného Káji potřebuje pomoc. Malému bojovníkovi zkomplikovalo život osm minut bez kyslíku Čtyřletý Kája tvrdě cvičí, aby se naučil sedět nebo lézt, aby zvládl držet předměty, … Dětem končí rotační výuka, otevírají se zahrádky restaurací a  fitness centra Dětem končí rotační výuka, otevírají se zahrádky restaurací a fitness centra Ode dneška byla pro školy zrušena i podmínka, že se v nich nesmí potkávat děti z … Vážným zraněním skončila pro muže jízda na kole, do nemocnice ho přepravil vrtulník Vážným zraněním skončila pro muže jízda na kole, do nemocnice ho přepravil vrtulník Záchranná služba vyjížděla v neděli odpoledne k úrazu cyklisty do obce Láz na … Začíná sezona klíšťat. Umíte se nezvaného hosta správně zbavit? Začíná sezona klíšťat. Umíte se nezvaného hosta správně zbavit? Jaro je v plném proudu a pěkné počasí láká do přírody. Při užívání si sluníčka bychom …
Koncerty na Svaté Hoře opět vítají příznivce varhanní hudby, zatím na dálku Koncerty na Svaté Hoře opět vítají příznivce varhanní hudby, zatím na dálku Interpretem Nedělní varhanní půlhodinky je Adam Suk. On-line přenos začíná ve …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz