vývoj COVID-19
27. 1. 2021
Bezděkov 6
Bohostice 3
Bohutín 8
Borotice 4
Bratkovice 1
Březnice 41
Buková u Pb 3
Bukovany 1
Čenkov 1
Cetyně 1
Chotilsko 7
Chrást 1
Čím 12
Daleké Dušníky 1
Dlouhá Lhota 2
Dobříš 75
Dolní Hbity 6
Drahenice 3
Drahlín 17
Dubenec 8
Dublovice 6
Dubno 6
Háje 7
Hluboš 2
Hlubyně 4
Horčápsko 2
Hřiměždice 4
Hudčice 1
Hvožďany 16
Jablonná 4
Jesenice 6
Jince 13
Kamýk n. V. 6
Klučenice 4
Korkyně 1
Kosova H. 5
Koupě 1
Kozárovice 3
Krásná H. 3
Křešín 1
Láz 3
Lazsko 2
Lešetice 3
Lhota u Pb 3
M. Hraštice 10
Milín 16
Modřovice 1
Mokrovraty 7
Nalžovice 3
Narysov 6
Nechvalice 4
Nečín 2
Nedrahovice 3
Nestrašovice 1
Nová Ves p. P. 6
Nové Dvory 5
Nový Knín 19
Občov 2
Obecnice 16
Obořiště 7
Obory 1
Ohrazenice 1
Osečany 1
Ostrov 1
Ouběnice 1
Pečice 4
Petrovice 15
Pičín 8
Podlesí 15
Příbram 288
Příčovy 4
Prosen. L. 2
Radětice 1
Rosovice 8
Rožmitál p. T. 36
Rybníky 1
Sádek 3
Sedlčany 37
Sedlec-Prč. 40
Smolotely 2
Solenice 12
Stará Huť 9
Štětkovice 1
Suchodol 1
Svaté Pole 2
Svatý Jan 2
Tochovice 7
Třebsko 6
Trhové Dušníky 6
Velká Lečice 2
Věšín 3
Višňová 6
Volenice 4
Voznice 2
Vrančice 1
Vranovice 1
Vys. Chlumec 3
Vysoká u Příbramě 1
Zduchovice 1
Županovice 1
Příbramská věznice darovala senátorům betlém

27. listopadu 2020   (10:22)
Příbramská věznice darovala senátorům betlém

Betlém byl kompletně tvořen odsouzenými v rámci zájmových aktivit ve Věznici Příbram.


Velký betlém s téměř čtyřiceti keramickými figurkami předali ve čtvrtek zástupci Vězeňské služby ČR v čele s náměstkem generálního ředitele pro vzdělávání a odborné zacházení Simonem Michailidisem a ředitelem příbramské věznice Petrem Červeným horní parlamentní komoře. Betlém, který vyrobili odsouzení z věznice Příbram, bude po celou dobu adventu a vánočních svátků umístěn přímo v hlavním jednacím sále senátu. Za senát betlém převzal jeho první místopředseda Jiří Růžička.

Náměstek generálního ředitele pro vzdělávání a odborné zacházení Simon Michailidis při předání daru uvedl, že pro vězeňskou službu je možnost umístit betlém přímo v jednacím sále senátu velmi významná. „Vězeňství je stále tak trochu přehlíženou a málo známou oblastí, a proto jsme velmi rádi, že betlém, který vyrobili odsouzení, bude v předvánočním období, umístěn na takto čestném místě, a že ho uvidí i televizní diváci, kteří budou schůzi senátu sledovat v přímých zpravodajských přenosech.“
Pro vězně jsou podle něj podobné kreativní aktivity nejen přínosné, ale jsou mezi nimi i velmi žádáné. „Vězňové si při takové tvůrčí práci osvojují spoustu důležitých návyků, učí se trpělivosti, klidu, soustředění a přesnosti,“ uvedl náměstek Simon Michailidis.
"Velmi jsme přivítali možnost prezentovat práci našich zaměstnanců a chovanců a je nám ctí, že to může být právě na tak zásadním místě jako je půda horní komory parlamentu České republiky, řekl pribram.cz ředitel příbramské věznice Petr Červený.

Také příběh vzniku betlému je zajímavý. Loni v listopadu viděla senátorka Hana Žáková při své návštěvě příbramské věznice betlém vyrobený odsouzenými pro známé poutní místo Svatou Horu u Příbrami. Betlém se jí velmi zalíbil a proto požádala, zda by vězeňská služba mohla pro senát vyrobit podobný betlém.

Betlém byl kompletně tvořen odsouzenými v rámci zájmových aktivit ve Věznici Příbram. Na jeho výrobě se podíleli tři odsouzení. Betlém o velikosti 150 x 85 cm zdobí na 40 figurek, ať už lidí či zvířat. Na výrobu téměř padesát kilogramů vážícího betlému použili dřevo, karton a keramiku a jeho výroba trvala od března do srpna 2020. Vrchní část betlému zdobí verš z Janova evangelia: “Tímto způsobem, protože Bůh tak miloval svět, že dal jediného svého Syna, aby každý, kdo v něho věří, nezahynul, ale měl život věčný.“

Odsouzení, kteří se aktivně podíleli na zhotovení díla uvedli: "Jsme velice rádi, že se nám povedlo, vyrobit takovýto betlém a jsme pyšní, že bude zdobit Senát. Práci na betlému jsme měli rozdělenou, každý jsme vyráběli něco jiného, ale vzájemně jsme spolupracovali. Někdo vyráběl figurky, domečky jiný zase podklady," řekli odsouzení.

Mluvčí příbramské věznice Milena Palková redakci odtajnila, že pro štěstí jsou v Betlému do studny pod vodní hladinu vloženy dvě mince, a to Izraelské šekely.  


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
GŘ Vězeňské služby ČR
foto: Milena Palková

autor: Tomáš Pečenka

Další články

Žáci dostanou pololetní hodnocení, většina z nich elektronicky Žáci dostanou pololetní hodnocení, většina z nich elektronicky V pátek čekají školáky jednodenní pololetní prázdniny. Další lidé z Dobříše, Hájů a Staré Huti začnou na jaře s kompostováním Další lidé z Dobříše, Hájů a Staré Huti začnou na jaře s kompostováním Nové nádoby na biologicky rozložitelný odpad z kuchyně a ze zahrad dostanou stovky … Utrhl oleandr a olízl si prsty. V obavě o svůj život si opilec v Bohosticích zavolal záchranku Utrhl oleandr a olízl si prsty. V obavě o svůj život si opilec v Bohosticích zavolal záchranku Z preventivních důvodů skončil v nemocnici. V Příbrami srazilo auto na přechodu dva chodce. Řidička ujela, ale nakonec se vrátila V Příbrami srazilo auto na přechodu dva chodce. Řidička ujela, ale nakonec se vrátila Policisté ve středu v podvečer šetřili příčinu dopravní nehody u OBI. Starostou Rožmitálu se stal Pavel Bártl, místostarostou je Josef Kaiser Starostou Rožmitálu se stal Pavel Bártl, místostarostou je Josef Kaiser Ke změně ve vedení města muselo dojít kvůli úmrtí Josefa Vondráška, který stál v čele … Nepřehlédněte Středočeský kraj trápí nedostatek vakcín, nemocnice ruší tisíce rezervací Středočeský kraj trápí nedostatek vakcín, nemocnice ruší tisíce rezervací V Příbrami očkování veřejnosti nad 80 let zatím neodstartovalo. Proti sloučení příbramských gymnázií vznikla petice Proti sloučení příbramských gymnázií vznikla petice Petici je možné podepsat do 1. března tohoto roku. V Příbrami se s vykradenými sklepy roztrhl pytel. Zloděje nezastavil ani nouzový stav V Příbrami se s vykradenými sklepy roztrhl pytel. Zloděje nezastavil ani nouzový stav V zimním období se do sklepů častěji vkrádají zloději, kteří nepohrdnou žádným zbožím. … Právní poradna on-line: Pozvání do chatu přijal příbramský advokát Michal Janík Právní poradna on-line: Pozvání do chatu přijal příbramský advokát Michal Janík Na vaše dotazy bude zdarma odpovídat 11. února od 13:00. Otázky můžete klást již … CHAT S OSOBNOSTÍ
Policisté pátrají po svědcích nehody, při které mělo dojít ke střetu auta s chodcem Policisté pátrají po svědcích nehody, při které mělo dojít ke střetu auta s chodcem K nehodě mělo dojít v úterý odpoledne.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz