17. 9. svátek má Naděžda
Příbramská věznice darovala senátorům betlém

27. listopadu 2020   (10:22)
Příbramská věznice darovala senátorům betlém
foto: pribram.cz, GŘ Vězeňské služby ČR

Betlém byl kompletně tvořen odsouzenými v rámci zájmových aktivit ve Věznici Příbram.


Velký betlém s téměř čtyřiceti keramickými figurkami předali ve čtvrtek zástupci Vězeňské služby ČR v čele s náměstkem generálního ředitele pro vzdělávání a odborné zacházení Simonem Michailidisem a ředitelem příbramské věznice Petrem Červeným horní parlamentní komoře. Betlém, který vyrobili odsouzení z věznice Příbram, bude po celou dobu adventu a vánočních svátků umístěn přímo v hlavním jednacím sále senátu. Za senát betlém převzal jeho první místopředseda Jiří Růžička.

Náměstek generálního ředitele pro vzdělávání a odborné zacházení Simon Michailidis při předání daru uvedl, že pro vězeňskou službu je možnost umístit betlém přímo v jednacím sále senátu velmi významná. „Vězeňství je stále tak trochu přehlíženou a málo známou oblastí, a proto jsme velmi rádi, že betlém, který vyrobili odsouzení, bude v předvánočním období, umístěn na takto čestném místě, a že ho uvidí i televizní diváci, kteří budou schůzi senátu sledovat v přímých zpravodajských přenosech.“
Pro vězně jsou podle něj podobné kreativní aktivity nejen přínosné, ale jsou mezi nimi i velmi žádáné. „Vězňové si při takové tvůrčí práci osvojují spoustu důležitých návyků, učí se trpělivosti, klidu, soustředění a přesnosti,“ uvedl náměstek Simon Michailidis.
"Velmi jsme přivítali možnost prezentovat práci našich zaměstnanců a chovanců a je nám ctí, že to může být právě na tak zásadním místě jako je půda horní komory parlamentu České republiky, řekl pribram.cz ředitel příbramské věznice Petr Červený.

Také příběh vzniku betlému je zajímavý. Loni v listopadu viděla senátorka Hana Žáková při své návštěvě příbramské věznice betlém vyrobený odsouzenými pro známé poutní místo Svatou Horu u Příbrami. Betlém se jí velmi zalíbil a proto požádala, zda by vězeňská služba mohla pro senát vyrobit podobný betlém.

Betlém byl kompletně tvořen odsouzenými v rámci zájmových aktivit ve Věznici Příbram. Na jeho výrobě se podíleli tři odsouzení. Betlém o velikosti 150 x 85 cm zdobí na 40 figurek, ať už lidí či zvířat. Na výrobu téměř padesát kilogramů vážícího betlému použili dřevo, karton a keramiku a jeho výroba trvala od března do srpna 2020. Vrchní část betlému zdobí verš z Janova evangelia: “Tímto způsobem, protože Bůh tak miloval svět, že dal jediného svého Syna, aby každý, kdo v něho věří, nezahynul, ale měl život věčný.“

Odsouzení, kteří se aktivně podíleli na zhotovení díla uvedli: "Jsme velice rádi, že se nám povedlo, vyrobit takovýto betlém a jsme pyšní, že bude zdobit Senát. Práci na betlému jsme měli rozdělenou, každý jsme vyráběli něco jiného, ale vzájemně jsme spolupracovali. Někdo vyráběl figurky, domečky jiný zase podklady," řekli odsouzení.

Mluvčí příbramské věznice Milena Palková redakci odtajnila, že pro štěstí jsou v Betlému do studny pod vodní hladinu vloženy dvě mince, a to Izraelské šekely.  

foto: pribram.cz, GŘ Vězeňské služby ČR

foto: pribram.cz, GŘ Vězeňské služby ČR

foto: pribram.cz, GŘ Vězeňské služby ČR

foto: pribram.cz, GŘ Vězeňské služby ČR

foto: pribram.cz, GŘ Vězeňské služby ČR

foto: pribram.cz, GŘ Vězeňské služby ČR


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
GŘ Vězeňské služby ČR
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Děti na škole v přírodě potřebovaly záchranku, pravděpodobně se otrávily jídlem Děti na škole v přírodě potřebovaly záchranku, pravděpodobně se otrávily jídlem Na místo byl přivolán i zdravotnický vůz pro evakuace a mimořádné situace. Město Příbram pozemky na Padáku zatím neodkoupí Město Příbram pozemky na Padáku zatím neodkoupí Podle znaleckého posudku mají pozemky hodnotu 5 milionů korun. Bikeři již ladí formu na Svatohorský Downtown Bikeři již ladí formu na Svatohorský Downtown Ulice Příbrami zaplní již tuto sobotu překážky a jezdci na kolech. Již popáté se … Policie již zná příčinu úmrtí mladíka, který zemřel po potyčce a zásahu městských strážníků v Březnici Policie již zná příčinu úmrtí mladíka, který zemřel po potyčce a zásahu městských strážníků v Březnici Událost se stala v noci na neděli 1. srpna kolem 2:00. Aquapark by se mohl začít stavět ve třetím kvartálu roku 2022 Aquapark by se mohl začít stavět ve třetím kvartálu roku 2022 O rekonstrukci aquaparku budou ještě jednou rozhodovat zastupitelé. V třídění odpadu ve Středočeském kraji bodoval Nový Knín, z nejmenších obcí pak zvítězilo Třebsko V třídění odpadu ve Středočeském kraji bodoval Nový Knín, z nejmenších obcí pak zvítězilo Třebsko Do vítězné trojky mezi většími městy se dostala i Příbram Dobrovolníci budou v sobotu uklízet přírodu od odpadků Dobrovolníci budou v sobotu uklízet přírodu od odpadků Do celorepublikové výzvy Ukliďme Česko se na Příbramsku zapojí Višňová, Jince, Lazsko … Cyklisty bude nutné od léta 2022 objíždět ve vzdálenosti půldruhého metru Cyklisty bude nutné od léta 2022 objíždět ve vzdálenosti půldruhého metru Řidič měl za nedodržení vzdálenosti podle prvotní sněmovní verze dostat pokutu až … Noc literatury odhalí, co se čte v Evropě Noc literatury odhalí, co se čte v Evropě Ve středu 22. září představí svou novou knihu v příbramském Junior klubu také …
Práce na realizaci cyklotrasy z Drkolnova k Novému rybníku a Flusárně pokračují Práce na realizaci cyklotrasy z Drkolnova k Novému rybníku a Flusárně pokračují Od začátku září probíhá postupná realizace opatření na nové cyklotrase vedoucí z …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz