20. 8. svátek má Bernard

Příbram má téměř po sedmi letech divizního rozhodčího

13. srpna 2019   (06:42)
Příbram má téměř po sedmi letech divizního rozhodčího

S nedostatkem kvalitních fotbalových rozhodčí se potýká většina krajů v České republice. Příbram se ale od léta tohoto roku může pyšnit jedním divizním rozhodčím, kterého má po téměř sedmi letech.


Divizní soutěže začínají druhý srpnový víkend. Vyzpovídali jsme Jakuba Doubravu, který je výše zmiňovaným rozhodčím, jenž nakoukne do vyšší soutěže, a bude tak aktuálně nejzkušenějším fotbalovým rozhodčím z našeho města.

Jakube, od kolika let vykonáváte funkci rozhodčího?
Od šestnácti let, takže letos to bylo sedm let, co pískám.

Co Vás vedlo k tomu, stát se fotbalovým rozhodčím?
V tu dobu mě přestal bavit fotbal, který jsem hrál v Milíně a jednu sezónu jsem strávil i v 1.FK Příbram. Trénovali mě dva rozhodčí, takže jsem se inspiroval u nich a v začátcích to byla velká výhoda.

Jaké byly začátky?
Tak jako každé začátky, i ty moje byly složité. Bylo mi teprve 16 let a kdo to nezažil si nedokáže představit, jaké to je vejít na hřiště a řídit utkání, kde je na vás 22 hráčů, plus fanoušci. Hned po jedné sezoně v okresní soutěži se mi podařilo dostat do soutěže krajské a tam jsem působil šest let, až do teď.

Jaká byla cesta z krajských soutěží výš, do té divizní?
Těžká. Od začátku kariéry nemám mimo letní a zimní pauzy ani jeden volný víkend. A vlastně i v zimě a v létě jsou tam přípravné zápasy, takže bych volné víkendy za posledních sedm let spočítal na prstech obou rukou. Dny, kdy se konají rodinné oslavy a jiné akce, já trávil na hřišti. Vzal jsem každé utkání, co mi bylo nabídnuto. Trénoval jsem alespoň 3x týdně. A to nemluvím o seminářích a vzdělávacích programech pro rozhodčí. A právě proto, že jsem toto vše absolvoval, mohl jsem vůbec o divizi přemýšlet. 

Jak velký je to pro vás úspěch?
Pro mě osobně je to veliký úspěch. Za tímto cílem jsem si šel od 16 let. 

Jaké jsou Vaše další cíle?
V současné době je mým hlavním cílem aklimatizovat se v soutěži, kam jsem postoupil a řídit zápasy minimálně na stejné úrovni, jako jsem je řídil v krajských soutěžích. Do budoucna je mým cílem určitě postup do profesionálních soutěží.

Můžete pískat i divizní týmy z okolí Příbrami ?
Rozhodčí zpravidla neřídí utkání týmů ze svého okresu. U nás jsou nejbližšími divizními kluby Dobříš a Sedlčany. Na jejich utkání určitě delegován nebudu. Docházelo by tak ke zbytečným spekulacím. Muselo by se jednat pouze o vzájemné utkání dvou celků z okresu tzv. derby. Tam by byla možnost.
 
Jak se díváte jako rozhodčí na video ve fotbale ?
Možná se mnou nebude někdo souhlasit, ale já zastávám ten názor, že by video být nemělo a měl by rozhodovat lidský faktor, tak jak tomu bylo doposud. Maximálně jsem pro zavedení golinetechnology, která již v některých světových soutěžích funguje a umožňuje rozhodčím během několika málo sekund rozhodnout o tom, zda míč přešel či nepřešel brankovou čáru. 
 
Jaké novinky zaznamenali rozhodčí za těch 7 let co pískáte? Je tam nějaký posun  zdokonalování ve tvé soutěži?
Novinek bylo za těch 7 let strašně moc, zejména co se týče změn v pravidlech fotbalu, které vycházejí víceméně každý rok. Asi jako největší posun bych ale zmínil to, že v současné době vzniká stále více programů a projektů na podporu vzdělávání mladých rozhodčích, které finančně podporuje UEFA. Zúčastnil jsem se několika z nich a dovolím si říci, že mi to také zcela jistě pomohlo v mém postupu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: topDalší články

Brdská vřesoviště jsou v plném květu Brdská vřesoviště jsou v plném květu Vřesoviště vznikla v Brdech na dopadových plochách. Jsou nevídaného rozsahu a v této zeměpisné šířce a nadmořské výšce v Evropě zcela unikátní 20. srpna 2019   (11:46) Neznámý pachatel okradl sedlčanské hasiče Neznámý pachatel okradl sedlčanské hasiče Vzniklá škoda byla stanovena na 15 tisíc korun. 20. srpna 2019   (09:23) ČOI: Nedostatky má polovina kontrolovaných hraček ČOI: Nedostatky má polovina kontrolovaných hraček Nedostatky se většinou opakují. 20. srpna 2019   (08:32) Den pro zvíře nejen potěšil, ale i pomohl Den pro zvíře nejen potěšil, ale i pomohl Výtěžek z této akce bude použit ve prospěch místních psích a kočičích útulků 20. srpna 2019   (06:19) Rostou! Houbaři nosí plné koše Rostou! Houbaři nosí plné koše V posledních dnech konečně nosí houbaři domů plné košíky. 19. srpna 2019   (18:46) Černý s Černohorským zažili na Barumce hořký konec sezony Černý s Černohorským zažili na Barumce hořký konec sezony Černého mrzí neúspěch i kvůli fanouškům, kteří mu vyjadřovali po několik dní opět obrovskou podporu! 19. srpna 2019   (15:38) Video: Chodec přebíhající silnici u Cukráku nepřežil střet s projíždějícím autem Video: Chodec přebíhající silnici u Cukráku nepřežil střet s projíždějícím autem V neděli odpoledne omezila vážná dopravní nehoda provoz na silnici I/4 19. srpna 2019   (12:51) Psí útulek v Lazci má další dva nové nalezence Psí útulek v Lazci má další dva nové nalezence Oba dva kříženci byli odchyceni v Příbrami 19. srpna 2019   (10:36) Přes dobříšský „šišoun“ projedou už i dlouhé autobusy Přes dobříšský „šišoun“ projedou už i dlouhé autobusy Úprava kruhového objezdu byla potřeba po nasazení delších autobusů na trase do Prahy 19. srpna 2019   (08:38) Dobrovolníci pomáhají v Nemocnici Na Pleši onkologicky nemocným pacientům Dobrovolníci pomáhají v Nemocnici Na Pleši onkologicky nemocným pacientům Dobrovolník by měl být empatický a otevřený člověk. Je dobré, když se dokáže na pacienta napojit a vycítit, zda je zrovna vítán, či zda pacient nemá zájem o společnost, protože i to se může stát, říká Mgr. Dina Rišianová, koordinátorka dobrovolníků Amelie 19. srpna 2019   (06:18)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz