Přes deset kostek cukru v půl litru a dávka kofeinu nevhodná pro děti. dTest se zaměřil na energetické nápoje
15. srpna 2024 (13:00)
foto: ilustrační, Pixabay – Herbich
U příležitosti Mezinárodní dne energy drinků informuje spotřebitelská organizace dTest o rizicích, která přináší jejich konzumace.
I energy drinky mají svůj mezinárodní den. Připadá na 15. srpna a tuto příležitost využila spotřebitelská organizace dTest, aby zvýšila povědomí o určitých aspektech jejich konzumace. Výsledky letošního testu zaměřeného na složení energetických drinků jsou podle organizace varující.
Po „energeťáku“ lidé obvykle sáhnou, pokud potřebují „nakopnout“ během řízení, při studiu nebo v práci. „Ačkoliv slibují okamžitý příliv energie a povzbuzení, nejsou vhodné pro každého. Největším problémem je jejich vysoký obsah kofeinu, potíže ale může způsobit také cukr,“ upozorňuje Lucie Korbeliusová z PR časopisu dTest. Nepříjemným faktem je, že energy drinky jsou lákavé také pro děti.
Obsah kofeinu se v nápojích pohybuje mezi zhruba 25 mg a 200 mg na jedno balení, vyšší dávky v průměru 150 mg se obvykle nacházejí v půllitrových baleních. Zvýšený příjem kofeinu může u citlivých osob vyvolat nervozitu, úzkost a narušit klidný spánek. Těmto nápojům by se tedy měly vyhýbat těhotné a kojící ženy a děti, u nichž může dojít k překročení maximálního bezpečného denního příjmu kofeinu. „Například dvanáctileté dítě s hmotností okolo 42 kilogramů by za celý den nemělo přijmout více než 126 miligramů kofeinu. Laboratoř ale odhalila, že více než bezpečnou denní dávku by jim v jediném balení dodalo rovnou devět z dvaceti testovaných vzorků,“ seznamuje s výsledky šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová. Dalším stimulátorem v energetických nápojích, který nemusí dobře snášet všichni konzumenti, je taurin podporující mozkovou činnost a fyzickou výkonnost.
Šetření rovněž sledovalo obsah cukru. „Několik z testovaných nápojů obsahovalo více než deset kostek cukru v jednom půllitrovém balení. To je dvakrát více než celodenní doporučená dávka pro děti a v řadě případů lze jedním balením energy drinku překročit i doporučenou denní dávku přidaného cukru pro dospělé, která činí padesát gramů na den,“ uvádí Hana Hoffmannová. Vzhledem k negativním dopadům cukru na lidské zdraví – hmotnost či kazivost zubů – snižují výrobci jeho obsah použitím náhradních sladidel.
Připravena je novela zákona o regulaci prodeje energetických nápojů, v případě jejího schválení bude věková hranice pro nákup nastavena od 18 let. Podle letošního průzkumu agentury NMS Market Research více než tři čtvrtiny Čechů a Češek souhlasí s úplným zákazem prodeje energetických nápojů lidem mladším 18 let. Největší podporu má úprava zákona mezi lidmi staršími 43 let, kde je pro zákaz prodeje 80 % z nich.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Středočechy trápí odhozené nápojové obaly, přeplněné kontejnery na třídění i nepořádek kolem nich
•Češi na kolech: Vysoká tolerance alkoholu a polovina bez helmy
•Přešel starosta na stranu temna?