29. 9. svátek má Michal

Přehledně: Jak se v pondělí rozvolní opatření

11. dubna 2021   (07:39)
Přehledně: Jak se v pondělí rozvolní opatření
foto: pribram.cz

Od zítřka se rozvolní některá protiepidemická opatření.


Přehled hlavních změn v omezení běžného života kvůli koronaviru od 12. dubna:
 
Školy:
- Podle rozhodnutí vlády se vrátí k prezenční výuce děti z prvního stupně základních škol a do školek předškoláci. Na prvním stupni se budou děti po týdnu střídavě učit doma a ve škole - někde ředitelé rozhodli o rozdělení podle ročníků (například jeden týden prezenčně první, druhé a páté třídy, další třetí a čtvrté), jinde budou do škol chodit střídavě třeba všechna "áčka" a "béčka". Předškoláci v MŠ mají být maximálně po 15, ideálně v půlených skupinách. Obnoví se také praktická výuka ve středních školách a prezenční výuka ve speciálních školách, stejně jako výuka ve formě jeden žák na jednoho učitele na základních uměleckých a jazykových školách.

- Podmínkou pro účast na prezenční výuce bude pravidelné testování, a to dvakrát týdně - v pondělí a ve čtvrtek - neinvazivními antigenními testy pro samoodběr. V případě předškoláků či žáků prvních až třetích tříd základních škol má škola při testování umožnit asistenci rodičů. Pokud někomu ze třídy vyjde test pozitivní, bude muset absolvovat PCR test. Až pokud se výsledek antigenního potvrdí, budou muset testy podstoupit jeho spolužáci, kteří se s ním potkali za poslední dva dny. Ve školách budou povinné roušky, které ale nebudou muset nosit děti v mateřských školách.
- Pro děti zdravotníků, hasičů, policistů, pedagogů a dalších vybraných profesí nebude od pondělí platit omezení docházky na předškoláky ani týdenní střídání výuky na prvním stupni ve škole a doma. V týdnu, kdy by měli mít žáci výuku na dálku, budou moci být celý den ve školní družině. Do školky budou moci děti těchto pracovníků i ve věku od dvou do pěti let. Rotační výuka na prvním stupni základních škol se nebude týkat malotřídek a škol do 75 dětí. Ty budou moci fungovat prezenčně bez střídání tříd.
- Obnoven bude i praktický výcvik v řízení motorových vozidel žáků a studentů v rámci jejich odborné přípravy v oborech vzdělávání, u kterých je získání řidičského oprávnění určených skupin součástí vzdělávání. V první fázi návratu dětí do škol zatím zůstanou na distanční výuce žáci druhého stupně ZŠ, středoškoláci i vysokoškoláci. Na praktickou výuku a do laboratoří se budou moct studenti středních škol, konzervatoří, vyšších odborných škol a posledních ročníků vysokých škol.

Obchody a služby:
- K dosud otevřeným obchodům (tedy prodejnám potravin, paliv, domácích potřeb, krmiv pro zvířata, drogeriím či lékárnám) přibudou ty nabízející dětské oblečení a obuv, papírnictví, čistírny, prádelny, zámečnictví nebo prodej náhradních dílů pro auta a stroje. Umožněn bude provoz služeb pro projektovou činnost, psychologické poradenství a diagnostiku. Konat se budou smět také farmářské trhy, prodejci ale nebudou smět nabízet občerstvení k přímé konzumaci. Mezi stánky budou muset být alespoň dvoumetrové odstupy, na ploše tržiště by měl platit limit 15 metrů čtverečních plochy na jednu osobu. Tento limit, stejně jako požadavek na udržování dvoumetrových rozestupů, platí i v ostatních otevřených obchodech.
- Mění se rozsah povolené otevírací doby, zatímco nyní musejí obchody zavírat ve 21:00 spolu se začátkem zákazu vycházení, od 12. dubna mohou obchody a povolení služby fungovat otevřeno do 22:00.

- Současná omezení platí s kratšími přestávkami od podzimu, vláda kvůli zamezení šíření koronaviru od 22. října zakázala maloobchodní prodej. Krátké, zhruba třítýdenní rozvolnění kabinet povolil v prosinci. Následně od 19. ledna umožnil provoz prodejcům dětských oděvů a obuvi a papírenského zboží. Rozhodnutí vládní představitelé i tehdy zdůvodnili tím, že po zboží z těchto obchodů vzrostla po Novém roce poptávka. Do škol se v tu dobu vrátily děti z prvních a druhých tříd základních škol. Kvůli zhoršující se epidemické situaci ale od 1. března vláda prodejcům dětského zboží výjimku ze zákazu prodeje zrušila.

Ostatní:
- Skončí omezení pohybu mezi okresy, zavedené od 1. března, nebude už platit zákaz nočního vycházení, který trvá nepřetržitě od 18. prosince (nejprve v době od 23:00 do 05:00, od 27. prosince pak začínal už od 21:00). Setkat se bude moci nově až deset lidí uvnitř a 20 venku, týkat se to má i veškerých venkovních sportovních aktivit, vnitřní sportoviště mají podle ministerstva zdravotnictví zůstat pro amatéry uzavřena. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) ale v pondělí navrhne vládě, aby se venku a uvnitř mohli nadále setkávat jen dva lidé. Pro svatby či pohřby by mělo platit omezení na 15 osob, na sto osob má být omezeno i právo shromažďovací. Skončí úplný zákaz návštěv ve věznicích.

- V platnosti naopak zůstane současná úprava nařizující nošení ochranných prostředků dýchacích cest. Tedy v hromadné dopravě, obchodech a na dalších místech, kde se lidé shromažďují, je nutné mít respirátor nejméně třídy FFP2 (nebo obdobné čínské či americké normy), v zastavěném území obce je třeba vždy mít minimálně chirurgickou roušku. Toto opatření platí od 1. března.

- Obnovit provoz venkovních expozic budou moci zoologické a botanické zahrady, naplnit ale budou smět maximálně 20 procent kapacity. Tato zařízení byla uzavřena od 18. prosince, loni na jaře nesměly fungovat od 13. března do 27. dubna a kvůli druhé vlně epidemie i na podzim znovu od 9. října do 2. prosince. Otevřou se také knihovny (se stejným omezením počtu návštěvníků na plochu, jako platí u obchodů). Knihovny se veřejnosti uzavřely loni 22. října, řada z nich přesunula své aktivity na internet a rozšířila nabídku e-knih, někde si mohli čtenáři začít vyzvedávat rezervované tituly prostřednictvím výdejových oken.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/Jakub Pečenka
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Zastupitel města Příbrami Vladimír Král (Šance pro Příbram) reaguje na nově vznikající … Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Ptačí chřipka se nyní vyskytla v obci Trhové Dušníky. V okolí ohniska se vytyčí … Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Ohnisko je v malochovu v obci Trhové Dušníky. V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále pod Třemšínem se konal v sobotu 25. září další ročník Myslivecko-rybářské … Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína V kalendáři na svátek Václava připadá Den české státnosti. Proč se vůbec slaví a jaké … Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Nejchladnější byl v tomto období rok 1972, kdy průměr klesl na šest stupňů. Naopak v … ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota Provoz bude řízený kyvadlově. K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření Čas na vyplnění a odevzdání dotazníku je do 31. října 2021. Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční v pátek 8. října a v sobotu 9. října.
Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Zcela nejpřirozenějším lidským pohybem je chůze. Aniž bychom o tom přemýšleli, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz