6. 8. svátek má Oldřiška
Před padesáti lety vznikl internet. Pro někoho spása, pro jiného ztráta soukromí

2. listopadu 2019   (17:51)
Před padesáti lety vznikl internet. Pro někoho spása, pro jiného ztráta soukromí

Mezi českou veřejnost se internet dostal až v roce 1995Zatímco první vizi počítačové sítě nalezneme v povídce z roku 1946, internetová síť byla zprovozněna až o více než dvacet let později, 29. října 1969. Jednalo se o síť ARPANET se čtyřmi uzly, které představovaly univerzitní počítače v různých částech USA. Letos je to tedy již padesát let, co internet vládne světem. A jeho obliba neklesá.

Do České republiky se internet dostal v listopadu 1991, kdy ve Výpočetním centru ČVUT úspěšně proběhly první pokusy s připojením na internet k uzlu v Linci. Postupně se k síti CESNET začaly připojovat další české univerzity a nevyužitou přenosovou kapacitu začali později využívat i zájemci mimo okruh akademických sítí. Po roce 1995 začal rozvoj služeb internetu pro širokou veřejnost.

Velkou změnu prodělal veřejný internet v České republice po roce 1999, kdy došlo k dokončení digitalizace telefonní sítě, zlevnil se tarif pro připojování k internetu, poklesly ceny osobních počítačů a na trh nastoupili různí poskytovatelé připojení. 

Postupně se stal natolik součástí našich každodenních životů, že jej považujeme za něco zcela samozřejmého. Pro mnohé z nás je život offline již těžko představitelným. Přes internet nakupujeme, platíme „složenky“, vyhledáváme vlakové a autobusové spojení, seznamujeme se. Internetová síť zkracuje vzdálenosti mezi lidmi. Umožňuje nám komunikovat s přáteli z jiného města i jiného kontinentu v reálném čase. Spojuje nás s celým světem, takže máme přehled o tom, kdo bádá nad stejným problémem jako my.

Spolu s ním však přišla kyberšikana, zveřejňování škodlivého obsahu, zneužívání citlivých dat. Kdosi na sociálních sítí toto výročí okomentoval slovy: „Před padesáti lety skončilo soukromí.“
 
Jak internet vnímáte vy?

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


autor: mir foto pixabay

Další články

Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun Obnova hlavní části hvožďanského špejcharu, který patří ke gotické tvrzi, se chýlí ke konci. V sobotu 5. září památka poprvé ve své historii přivítá veřejnost. Součástí slavnostního otevření je program pro děti i dospělé. 6. srpna 2020   (17:00) Strakonická silnice byla uzavřena. Po střetu tří aut začalo jedno hořet Strakonická silnice byla uzavřena. Po střetu tří aut začalo jedno hořet Čtvrteční odpoledne přineslo opět komplikace na silnici I/4 u odbočky na Orlickou přehradu. 6. srpna 2020   (13:48) Dohodáři dostanou kompenzační bonus za dopady šíření koronaviru Dohodáři dostanou kompenzační bonus za dopady šíření koronaviru Pracovníci na dohodu mohou žádat o 350 korun na den za období od 12. března do 8. června 6. srpna 2020   (12:16) Slepička ukončil kariéru. Chce trénovat a hrát v nižších soutěžích Slepička ukončil kariéru. Chce trénovat a hrát v nižších soutěžích Příbramský odchovanec již nebude působit jako hráč ligového mužstva. 6. srpna 2020   (11:08) Produkce ryb v Česku loni meziročně klesla o 3,5 procenta na 20.986 tun Produkce ryb v Česku loni meziročně klesla o 3,5 procenta na 20.986 tun Podle údajů Českého statistického úřadu se spotřeba ryb v Česku pohybuje v posledních letech kolem 5,5 kilogramu ryb na osobu ročně. 6. srpna 2020   (09:47) Odložte deštníky, připravte plavky. Tropy hlásí návrat Odložte deštníky, připravte plavky. Tropy hlásí návrat Jízda historickými vozy i rock'n'roll. V Rožmitále zažijete Retro den Jízda historickými vozy i rock'n'roll. V Rožmitále zažijete Retro den Místní dráha v Rožmitále pod Třemšínem a Podbrdské muzeum oslaví narozeniny spolu. V sobotu 22. srpna čeká návštěvníky celodenní program s historickými projížďkami, výstavami a hudbou. Končí se o půlnoci. 6. srpna 2020   (06:40) Další nebezpečná vlna podvodů na Facebooku. Hackeři zveřejňují statusy pod vaší identitou Další nebezpečná vlna podvodů na Facebooku. Hackeři zveřejňují statusy pod vaší identitou Příbramská nemocnice láká na výstavu Úsměv a radost Příbramská nemocnice láká na výstavu Úsměv a radost V pořadí třetí letošní výstavou pokračuje sezóna 2020 v galerii Oblastní nemocnice Příbram. 5. srpna 2020   (19:50)
Štítná žláza: Malý orgán, který dokáže napáchat velké problémy Štítná žláza: Malý orgán, který dokáže napáchat velké problémy Funkcí štítné žlázy je vytvářet hormony, které ovlivňují celé naše tělo. 5. srpna 2020   (16:08)
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz