25. 8. svátek má Radim

Pomůžete hasičům zachránit historickou stříkačku?

11. dubna 2019   (18:44)
Pomůžete hasičům zachránit historickou stříkačku?

Nejstarší stříkačka v České republice potřebuje naléhavě komplexní opravu, která si vyžádá značné finanční náklady.


Obec Drahenice leží na jižním okraji Středočeského kraje, 25 km od Příbrami, těsně před hranicemi s krajem Jihočeským.
8. března roku 1896 svolal starosta obce Jan Cvrk ustavující schůzi, k níž pozval občany obce a sbory hasičské ze širokého okolí. Na schůzi promluvil učitel Václav Jůzek o účelu, prostředcích, přátelích i nepřátelích hasičstva vůbec, jakož i kde hledati má každý utvořený sbor hasičský podpor a prostředků. Přihlásilo se 28 činných členů i uznal starosta obce Sbor dobrovolných hasičů v Drahenicích za ustavený a byl zvolen pětičlenný zatímní výbor."
Tolik jen málo z dávných let, kdy v obci Drahenice vznikal sbor dobrovolných hasičů.
 

Obec Drahenice leží na jižním okraji …
A jak to je s historií stříkačky, kterou opatrují draheničtí hasiči do dnešní doby?

Psal se rok 1807. V tomto roce byla ve Francii vyrobena první požární stříkačka a představena byla na výstavě v Paříži. Tehdejší majitel panství Drahenice hrabě Hartman se zúčastnil Napoleonského válečného tažení s rakouskou armádou. Při tažení zakoupil stříkačku a vracející se dělostřelci ji přivezli do Čech a hrabě Hartman ji daroval obci Drahenice. Stříkačka je letos stará 212 let a je to nejstarší stříkačka v České republice.

„Je třeba do ní vodu donášet a proto je tento stroj příkladem toho, jak se dříve hasívalo. Při požáru se seběhli občané bez rozdílu, ať to byl krejčí, švec, učitel, řezník, kovář, schopné ženy a i těch bývalo mnoho. Vodu donášeli v dřevěných vědrech, putnách, konvích a jiných nádobách a oheň se uléval. Byla to práce namáhavá a těžká. Při požáru se uléval oheň, ale nesměl se ulévat žádný občan od donášky vody, nad kterými měl dozor zámecký popoháněč dráb, i nad rozkrádači vynesených věcí. Takové lidi odvedl na zámek a tam dostali tučnou svačinu, že některý ji nestrávil ani za tři dny."

6. června 1896 byla provedena zkouška se stříkačkou za přítomnosti znalců a obecního výboru. Sbor uzenický zapůjčil pasy lezecké a žebříky. Později byla tato výzbroj zakoupena. Sbor se přihlásil k Župě podtřemšínské, jež má sídlo v Rožmitále pod Třemšínem.
 

A jak to je s historií stříkačky, kterou …
Je pochopitelné, že 212 let stará hasičská stříkačka, která je především ze dřeva, doznala za tu dobu mnoha oprav. Bohužel však v tomto roce dozrál čas, kdy je nutné přistoupit bezpodmínečně ke komplexní opravě a částečné rekonstrukci řady dílů. Vzhledem k tomu, že částka, která je zapotřebí k provedení všech prací odbornou firmou značně převyšuje reálné možnosti místního hasičského sboru, rozhodli se draheničtí hasiči uspořádat veřejnou sbírku. Její výtěžek by měl pomoci tento historický a ojedinělý kousek hasičské techniky zachránit. Po dlouhých přípravách, kdy bylo zapotřebí kromě zhodnocení současného stavu a nákladů na opravu požádat na příslušných úřadech k tomuto způsobu financování, podařilo se uspět a získat povolení k uspořádání této sbírky.

Je nám ctí, že můžeme o této snaze a úsilí informovat naše čtenáře. Vyzýváme tedy všechny hasiče, fanoušky a příznivce hasičů i jejich techniky, obce a města, tedy všechny, kteří mohou a mají možnost podpořit projekt záchrany nejstarší hasičské stříkačky v České republice, aby pokud to je v jejich silách, pomohli k dosažení potřebné částky. Oficiální povolení ke konání této sbírky je přiloženo. Předběžně odhadnutá cena opravy dle posudku znalce dosáhne s největší pravděpodobností hranice 700 tisíc Kč.

Svou pomoc můžete zasílat na transparentní zvláštní účet č. 2401586988/2010, který byĺ pro tyto účely zřízen u Fio banka, a.s, popřípadě složením hotovosti do pokladny zřízené fyzickou osobou. Případné dotazy můžete směřovat na 
SDH Drahenice, tel. číslo 732 454 875. Přispět lze až do 31.12. 2020.

Je pochopitelné, že 212 let stará hasičská …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Info: obec Drahenice
SDH Drahenice
foto: mip

autor: mipDalší články

Některé domácnosti v Příbrami jsou bez elektřiny Některé domácnosti v Příbrami jsou bez elektřiny Zaměstnanci energetické společnosti pracují na odstranění závady 24. srpna 2019   (19:29) Přijďte si poslechnout Olgu Lounovou. V Příbrami vystoupí zdarma Přijďte si poslechnout Olgu Lounovou. V Příbrami vystoupí zdarma Koncert se uskuteční v Hornickém muzeu v Příbrami. 24. srpna 2019   (15:18) V Příbrami jsou lokality, kam se nedostane těžká hasičská technika V Příbrami jsou lokality, kam se nedostane těžká hasičská technika Ani k jednomu z tzv. křížových domů se nedostane výšková technika. Kritických míst je však v Příbrami daleko více 24. srpna 2019   (12:10) Kvůli trvalému suchu skončí příští týden provoz plavebního výtahu na Orlíku Kvůli trvalému suchu skončí příští týden provoz plavebního výtahu na Orlíku Příští týden poklesne hladina vody pod hranici, která je potřebná pro provoz lodního výtahu 24. srpna 2019   (09:47) Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů V Příbrami dodnes uzavřelo registrované partnerství celkem šest párů. Jeden mužský a pět ženských 24. srpna 2019   (07:16) Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Obviněnému hrozí až tři roky ve vězení 23. srpna 2019   (18:33) Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Při preventivní akci “Na kole jen s přilbou“ policisté kontrolovali mimo jiné i povinné vybavení kola 23. srpna 2019   (15:33) Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Pokud si nevyberete žádnou z akcí, můžete si alespoň užít příjemně letního počasí 23. srpna 2019   (13:38) Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Práce budou probíhat za provozu, omezena bude pouze autobusová doprava 23. srpna 2019   (11:12) Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Krajské státní zastupitelství tento týden podalo k soudu obžalobu 23. srpna 2019   (08:30)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz