15. 11. svátek má Leopold

Pomůžete hasičům zachránit historickou stříkačku?

11. dubna 2019   (18:44)
Pomůžete hasičům zachránit historickou stříkačku?

Nejstarší stříkačka v České republice potřebuje naléhavě komplexní opravu, která si vyžádá značné finanční náklady.


Obec Drahenice leží na jižním okraji Středočeského kraje, 25 km od Příbrami, těsně před hranicemi s krajem Jihočeským.
8. března roku 1896 svolal starosta obce Jan Cvrk ustavující schůzi, k níž pozval občany obce a sbory hasičské ze širokého okolí. Na schůzi promluvil učitel Václav Jůzek o účelu, prostředcích, přátelích i nepřátelích hasičstva vůbec, jakož i kde hledati má každý utvořený sbor hasičský podpor a prostředků. Přihlásilo se 28 činných členů i uznal starosta obce Sbor dobrovolných hasičů v Drahenicích za ustavený a byl zvolen pětičlenný zatímní výbor."
Tolik jen málo z dávných let, kdy v obci Drahenice vznikal sbor dobrovolných hasičů.
 

Obec Drahenice leží na jižním okraji …
A jak to je s historií stříkačky, kterou opatrují draheničtí hasiči do dnešní doby?

Psal se rok 1807. V tomto roce byla ve Francii vyrobena první požární stříkačka a představena byla na výstavě v Paříži. Tehdejší majitel panství Drahenice hrabě Hartman se zúčastnil Napoleonského válečného tažení s rakouskou armádou. Při tažení zakoupil stříkačku a vracející se dělostřelci ji přivezli do Čech a hrabě Hartman ji daroval obci Drahenice. Stříkačka je letos stará 212 let a je to nejstarší stříkačka v České republice.

„Je třeba do ní vodu donášet a proto je tento stroj příkladem toho, jak se dříve hasívalo. Při požáru se seběhli občané bez rozdílu, ať to byl krejčí, švec, učitel, řezník, kovář, schopné ženy a i těch bývalo mnoho. Vodu donášeli v dřevěných vědrech, putnách, konvích a jiných nádobách a oheň se uléval. Byla to práce namáhavá a těžká. Při požáru se uléval oheň, ale nesměl se ulévat žádný občan od donášky vody, nad kterými měl dozor zámecký popoháněč dráb, i nad rozkrádači vynesených věcí. Takové lidi odvedl na zámek a tam dostali tučnou svačinu, že některý ji nestrávil ani za tři dny."

6. června 1896 byla provedena zkouška se stříkačkou za přítomnosti znalců a obecního výboru. Sbor uzenický zapůjčil pasy lezecké a žebříky. Později byla tato výzbroj zakoupena. Sbor se přihlásil k Župě podtřemšínské, jež má sídlo v Rožmitále pod Třemšínem.
 

A jak to je s historií stříkačky, kterou …
Je pochopitelné, že 212 let stará hasičská stříkačka, která je především ze dřeva, doznala za tu dobu mnoha oprav. Bohužel však v tomto roce dozrál čas, kdy je nutné přistoupit bezpodmínečně ke komplexní opravě a částečné rekonstrukci řady dílů. Vzhledem k tomu, že částka, která je zapotřebí k provedení všech prací odbornou firmou značně převyšuje reálné možnosti místního hasičského sboru, rozhodli se draheničtí hasiči uspořádat veřejnou sbírku. Její výtěžek by měl pomoci tento historický a ojedinělý kousek hasičské techniky zachránit. Po dlouhých přípravách, kdy bylo zapotřebí kromě zhodnocení současného stavu a nákladů na opravu požádat na příslušných úřadech k tomuto způsobu financování, podařilo se uspět a získat povolení k uspořádání této sbírky.

Je nám ctí, že můžeme o této snaze a úsilí informovat naše čtenáře. Vyzýváme tedy všechny hasiče, fanoušky a příznivce hasičů i jejich techniky, obce a města, tedy všechny, kteří mohou a mají možnost podpořit projekt záchrany nejstarší hasičské stříkačky v České republice, aby pokud to je v jejich silách, pomohli k dosažení potřebné částky. Oficiální povolení ke konání této sbírky je přiloženo. Předběžně odhadnutá cena opravy dle posudku znalce dosáhne s největší pravděpodobností hranice 700 tisíc Kč.

Svou pomoc můžete zasílat na transparentní zvláštní účet č. 2401586988/2010, který byĺ pro tyto účely zřízen u Fio banka, a.s, popřípadě složením hotovosti do pokladny zřízené fyzickou osobou. Případné dotazy můžete směřovat na 
SDH Drahenice, tel. číslo 732 454 875. Přispět lze až do 31.12. 2020.

Je pochopitelné, že 212 let stará hasičská …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Info: obec Drahenice
SDH Drahenice
foto: mip

autor: mipDalší články

Provoz na dálnici D4 omezí demolice mostu na Zbraslavi Provoz na dálnici D4 omezí demolice mostu na Zbraslavi Demolice mostu a stavba nového způsobí řadu dopravních omezení. 15. listopadu 2019   (18:04) Přejel do protisměru a porazil sloup veřejného osvětlení Přejel do protisměru a porazil sloup veřejného osvětlení Městští strážníci řídili dopravu kyvadlově 15. listopadu 2019   (15:27) Policisté pátrají po šestatřicetiletém muži. Hledaný  neplní dohled ve zkušení době podmíněného propuštění Policisté pátrají po šestatřicetiletém muži. Hledaný neplní dohled ve zkušení době podmíněného propuštění Okresní soud na muže vydal příkaz k zatčení. 15. listopadu 2019   (14:19) Méně známé skutečnosti o událostech kolem 17. listopadu 1939 odhaluje nová výstava v Památníku Vojna v Lešeticích Méně známé skutečnosti o událostech kolem 17. listopadu 1939 odhaluje nová výstava v Památníku Vojna v Lešeticích Výstava pojednává mimo jiné o likvidaci Vysoké školy báňské v Příbrami a odvlečení části studentů do koncentračního tábora. 15. listopadu 2019   (12:16) Šel pomoct známé s úklidem, pomohl ale hlavně sobě Šel pomoct známé s úklidem, pomohl ale hlavně sobě Policisté tento týden obvinili dva muže z krádeže. 15. listopadu 2019   (09:47) Policisté obvinili muže, který vykřikoval nacistická hesla Policisté obvinili muže, který vykřikoval nacistická hesla K události došlo před příbramským obchodním centrem Skalka. 15. listopadu 2019   (08:36) Do rozpočtu na příští rok se dostal deset let starý projekt Do rozpočtu na příští rok se dostal deset let starý projekt Práce na místní komunikaci v Orlově-Hájetina byly započaty v roce 2009. Do dnešní doby však nebyla cesta dokončena 15. listopadu 2019   (06:18) Na Cenu hejtmanky Středočeského kraje byli nominováni i Příbramáci Na Cenu hejtmanky Středočeského kraje byli nominováni i Příbramáci Mezi nominovanými jsou i hasiči, kteří díky pohotovému zásahu při dopravní nehodě zachránili život několika lidem 14. listopadu 2019   (19:21) Na Orlické přehradě jsou v plném proudu práce na přestavbě lodního výtahu Na Orlické přehradě jsou v plném proudu práce na přestavbě lodního výtahu Stavbaři vybourali původní železobetonovou konstrukci a chystají základy pro novou stavbu. Nová kolejová dráha bude o 12 metrů delší, což umožní přepravu lodí při nižším stavu hladiny než dosud. Zároveň se zvýší nosnost výtahu z 3,5 na 6,6 tuny. 14. listopadu 2019   (17:03) Karel Daniel Gangloff: Stopy českého Archiméda jsou v Brdech znatelné dodnes Karel Daniel Gangloff: Stopy českého Archiméda jsou v Brdech znatelné dodnes Při cestě z Nepomuku k Padrťským rybníkům se nachází Gangloffův náhon. Historická vodní stavba, která měla zamezit odtoku vod z Rožmitálského panství 14. listopadu 2019   (15:07)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz