18. 6. svátek má Milan

Pomůžete hasičům zachránit historickou stříkačku?

11. dubna 2019   (18:44)
Pomůžete hasičům zachránit historickou stříkačku?

Nejstarší stříkačka v České republice potřebuje naléhavě komplexní opravu, která si vyžádá značné finanční náklady.


Obec Drahenice leží na jižním okraji Středočeského kraje, 25 km od Příbrami, těsně před hranicemi s krajem Jihočeským.
8. března roku 1896 svolal starosta obce Jan Cvrk ustavující schůzi, k níž pozval občany obce a sbory hasičské ze širokého okolí. Na schůzi promluvil učitel Václav Jůzek o účelu, prostředcích, přátelích i nepřátelích hasičstva vůbec, jakož i kde hledati má každý utvořený sbor hasičský podpor a prostředků. Přihlásilo se 28 činných členů i uznal starosta obce Sbor dobrovolných hasičů v Drahenicích za ustavený a byl zvolen pětičlenný zatímní výbor."
Tolik jen málo z dávných let, kdy v obci Drahenice vznikal sbor dobrovolných hasičů.
 

Obec Drahenice leží na jižním okraji …
A jak to je s historií stříkačky, kterou opatrují draheničtí hasiči do dnešní doby?

Psal se rok 1807. V tomto roce byla ve Francii vyrobena první požární stříkačka a představena byla na výstavě v Paříži. Tehdejší majitel panství Drahenice hrabě Hartman se zúčastnil Napoleonského válečného tažení s rakouskou armádou. Při tažení zakoupil stříkačku a vracející se dělostřelci ji přivezli do Čech a hrabě Hartman ji daroval obci Drahenice. Stříkačka je letos stará 212 let a je to nejstarší stříkačka v České republice.

„Je třeba do ní vodu donášet a proto je tento stroj příkladem toho, jak se dříve hasívalo. Při požáru se seběhli občané bez rozdílu, ať to byl krejčí, švec, učitel, řezník, kovář, schopné ženy a i těch bývalo mnoho. Vodu donášeli v dřevěných vědrech, putnách, konvích a jiných nádobách a oheň se uléval. Byla to práce namáhavá a těžká. Při požáru se uléval oheň, ale nesměl se ulévat žádný občan od donášky vody, nad kterými měl dozor zámecký popoháněč dráb, i nad rozkrádači vynesených věcí. Takové lidi odvedl na zámek a tam dostali tučnou svačinu, že některý ji nestrávil ani za tři dny."

6. června 1896 byla provedena zkouška se stříkačkou za přítomnosti znalců a obecního výboru. Sbor uzenický zapůjčil pasy lezecké a žebříky. Později byla tato výzbroj zakoupena. Sbor se přihlásil k Župě podtřemšínské, jež má sídlo v Rožmitále pod Třemšínem.
 

A jak to je s historií stříkačky, kterou …
Je pochopitelné, že 212 let stará hasičská stříkačka, která je především ze dřeva, doznala za tu dobu mnoha oprav. Bohužel však v tomto roce dozrál čas, kdy je nutné přistoupit bezpodmínečně ke komplexní opravě a částečné rekonstrukci řady dílů. Vzhledem k tomu, že částka, která je zapotřebí k provedení všech prací odbornou firmou značně převyšuje reálné možnosti místního hasičského sboru, rozhodli se draheničtí hasiči uspořádat veřejnou sbírku. Její výtěžek by měl pomoci tento historický a ojedinělý kousek hasičské techniky zachránit. Po dlouhých přípravách, kdy bylo zapotřebí kromě zhodnocení současného stavu a nákladů na opravu požádat na příslušných úřadech k tomuto způsobu financování, podařilo se uspět a získat povolení k uspořádání této sbírky.

Je nám ctí, že můžeme o této snaze a úsilí informovat naše čtenáře. Vyzýváme tedy všechny hasiče, fanoušky a příznivce hasičů i jejich techniky, obce a města, tedy všechny, kteří mohou a mají možnost podpořit projekt záchrany nejstarší hasičské stříkačky v České republice, aby pokud to je v jejich silách, pomohli k dosažení potřebné částky. Oficiální povolení ke konání této sbírky je přiloženo. Předběžně odhadnutá cena opravy dle posudku znalce dosáhne s největší pravděpodobností hranice 700 tisíc Kč.

Svou pomoc můžete zasílat na transparentní zvláštní účet č. 2401586988/2010, který byĺ pro tyto účely zřízen u Fio banka, a.s, popřípadě složením hotovosti do pokladny zřízené fyzickou osobou. Případné dotazy můžete směřovat na 
SDH Drahenice, tel. číslo 732 454 875. Přispět lze až do 31.12. 2020.

Je pochopitelné, že 212 let stará hasičská …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Info: obec Drahenice
SDH Drahenice
foto: mip

autor: mipDalší články

Příští sobotu bude spuštěna první etapa integrace veřejné dopravy na Příbramsku Příští sobotu bude spuštěna první etapa integrace veřejné dopravy na Příbramsku V souvislosti s připravovaným spuštěním integrace, se bude ve středu 26. června v 10:00 v Příbrami na autobusovém nádraží konat slavnostní akt 18. června 2019   (20:13) Občanská iniciativa žádá urychlený výběr šéfa Čapkova památníku Občanská iniciativa žádá urychlený výběr šéfa Čapkova památníku Seidlová je snachou krajského radního pro školství, její jmenování znepokojilo členy některých uměleckých organizací. Udivilo je hlavně Seidlové vyjádření do médií, že Čapkovo dílo zná ze školy a památník navštívila jako studentka. 18. června 2019   (17:56) Aktuálně: U požáru traktoru zasahují tři jednotky hasičů Aktuálně: U požáru traktoru zasahují tři jednotky hasičů Při události nebyl nikdo zraněn 18. června 2019   (15:18) Konec hlasování v participativním rozpočtu se blíží Konec hlasování v participativním rozpočtu se blíží Druhý ročník participativního rozpočtu, ve kterém mohou občané města rozhodovat o investování milionu korun, je ve fázi hlasování. Na přidělení hlasů máte už poslední dny. 18. června 2019   (13:06) Výtržníci dluží městu přes milion korun Výtržníci dluží městu přes milion korun Vzhledem ke klientele záchytných stanic se městům nevyplácí peníze vymáhat 18. června 2019   (12:26) Hasiči ze Starosedlského Hrádku oslaví v sobotu 120 let, bude i ohnivá show Hasiči ze Starosedlského Hrádku oslaví v sobotu 120 let, bude i ohnivá show Sboru dobrovolných hasičů ze Starosedlského Hrádku je letos 120, proto společně s obcí připravili na sobotu 22. června stylovou oslavu. 18. června 2019   (10:08) Příbramští zastupitelé budou opět jednat o rekonstrukci akvaparku Příbramští zastupitelé budou opět jednat o rekonstrukci akvaparku Zastupitelé minulý měsíc schválili záměr rekonstrukce, stěžejní rozhodnutí mají ale stále před sebou. 18. června 2019   (08:00) Společně pro Příbram. Doopravdy - bez hádek a výhružek Společně pro Příbram. Doopravdy - bez hádek a výhružek V posledních dnech Příbramí hýbou bouřlivé diskuse o budoucnosti hřiště Na Cvičně na Březových Horách. 18. června 2019   (06:01) Příbram bude prosazovat obchvat i za cenu vlastních investic Příbram bude prosazovat obchvat i za cenu vlastních investic Příbram bude prosazovat výstavbu jihovýchodního obchvatu města i za cenu vlastních investic a ústupků. Na dnešním jednání zastupitelstva to řekl starosta Jan Konvalinka Reagoval tak na kritiku lidí ze Zdaboře, kteří se obávají zvýšeného hluku z obchvatu 17. června 2019   (19:30) Příbram o víkendu žila, i počasí se nad námi slitovalo Příbram o víkendu žila, i počasí se nad námi slitovalo Příbram o uplynulém víkendu skutečně žila. Připraveny byly kulturní i sportovní akce pro širokou veřejnost. 17. června 2019   (15:43)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz