Podzimní pálení listí: Pozor na bezpečnost a obtěžování sousedů
30. října 2024 (12:15)
foto: pixabay.com
Pálení suchého listí není výslovně zakázáno, přesto by dým neměl omezovat ani obtěžovat sousedy, což může být v praxi velmi těžko proveditelné.
S příchodem podzimu se nejen v Příbrami stává běžnou praxí pálení spadaného listí a jiného rostlinného materiálu. Zatímco mnozí obyvatelé se snaží udržet své zahrady čisté, pálení listí může v některých případech způsobovat obtíže pro sousedy a okolní obyvatele. Podle zákona na ochranu ovzduší je povoleno pálení pouze suchého rostlinného materiálu, který nesmí být kontaminován chemickými látkami. Dále je nezbytné dodržovat zásady požární bezpečnosti a případné pálení většího množství materiálu pálení předem ohlásit.
„Příslušná obec si však může vyhláškou stanovit bližší podmínky spalování suchého rostlinného materiálu, lze takové spalování i zakázat, pokud zajistí jiný způsob pro jeho odstranění. Město Příbram podrobnější regulaci nemá upravenou,“ stojí na webových stránkách města Příbram. Nad vyhláškou ovšem stojí občanský zákoník, který uvádí, že je třeba se zdržet všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, plyn, hluk vnikají na pozemek souseda v míře, která je nepřiměřená místním poměrům a omezuje obvyklé užívání pozemku. Pokud se tak někdo cítí být kouřem obtěžován, má právo se obrátit na městskou policii. Právě proto, aby nedošlo k podobným sporům, doporučuje město využívat hnědé kontejnery, které slouží k ukládání bioodpadu.
Je důležité, aby veřejnost přistupovala k pálení listí s ohledem na své okolí. Pokud se rozhodnete pro tuto metodu odstranění spadaného materiálu, doporučuje se ohlásit místo a čas pálení, což přispěje jak k ochraně životního prostředí, tak k ochraně dobrých sousedských vztahů.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Oldřich Kozák
Další články
František Nedvěd míří do Rožmitálu. Večer plný písní, emocí a nové energie
Hudba, která pohladí po duši, známé melodie i čerstvé novinky. Už v sobotu 7. února od …
Leoš Mareš opět rozdával dobro – pomohl moderátorce s vážnou nemocí
Moderátor Leoš Mareš i letos nezklamal a pokračuje ve své tradiční dobročinné …
Papež Lev XIV. jmenoval Stanislava Přibyla novým pražským arcibiskupem. Přibyl působil na Svaté Hoře
Papež Lev XIV. 2. února jmenoval novým pražským arcibiskupem Mons. Stanislava Přibyla. …
Problém s kojeneckými výživami. Obsahují nebezpečný toxin!
Státní hygienická služba upozorňuje rodiče na závažné zdravotní riziko spojené s …
Pyrotechnika u zooparku Jeleni Homole: policie uznala pochybení, areál řeší následky
Krajské ředitelství policie Středočeského kraje prověřilo postup hlídky, která 1. …
FOTOGALERIE
Nový šéf středočeské policie pracoval v Příbrami přes sedmnáct let
Krajské ředitelství policie Středočeského kraje vede od 1. února plukovník Ondřej …
Nový bazén v Příbrami: tobogán zatím ne, autobusy odjedou pryč a parkování má plán
Kolem projektu nového plaveckého bazénu se po zveřejnění dokumentace objevila řada …
Nepřehlédněte
Bílá a hnědá ovládnou rok 2026. Do módy se vrací 80. léta i široké kalhoty
Bílá a hnědá, široké kalhoty a inspirace 80. léty minulého století. Právě tyto prvky …
Záchranáři zasahovali pod vrcholem Praha: přistál i vrtulník
V sobotu odpoledne se pod vrcholem Praha ve středních Brdech odehrála dramatická …
Jarní prázdniny: policie připomíná zásady bezpečného pohybu doma, na horách i na silnicích
S blížícím se obdobím jarních prázdnin je čas připomenout si, jak si děti i dospělí …




