Podbrdskému muzeu v Rožmitále pod Třemšínem loni přibylo návštěvníků
23. ledna 2024 (16:06)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka/Slavnosti královny Johanky
Návštěvníky loni lákalo putování po rožmitálských starých hospodách a jubilejní 20. ročník Slavnosti královny Johanky.
Podbrdskému muzeu v Rožmitále pod Třemšínem na Příbramsku loni přibylo návštěvníků. Jeho výstavy a stálé expozice si prohlédlo 11.640 lidí. Dalších 6670 návštěvníků se zúčastnilo akcí pořádaných muzeem. Návštěvnost tak oproti roku 2022 vzrostla o více než 1600 lidí, uvedla na dotaz vedoucí muzea Pavla Váňová Černochová.
Řada návštěvníků se podle ní opakovaně vrací na každoroční letní interaktivní výstavu. "Cestu k nám po nejistých covidových letech opět našly školní skupiny, pro které připravujeme vzdělávací programy. Je o ně u učitelů velký zájem. V propagaci se nám osvědčila spolupráce s Turistickou oblastí Brdy a Podbrdsko, zejména na sociálních sítích," řekla Váňová Černochová.
Návštěvníky loni lákalo putování po rožmitálských starých hospodách a jubilejní 20. ročník Slavnosti královny Johanky. Z výstav byla oblíbená letní interaktivní výstava Historické cukrárny, ale své publikum si našly i výstavy místních výtvarníků.
Letos chce muzeum zejména dětské návštěvníky pozvat na letní interaktivní výstavu věnovanou stavebnici Lego. Mohou se těšit na galerii modelů z Lega a sami si také budou moci něco postavit. Na podzim muzeum chystá výstavu Fenomén zalánská madona. Mapuje na ní historii řezbářství v osadách Zalány a Nepomuk od 18. do 20. století, zejména pak výrobu dřevěných vyřezávaných sošek, takzvaných zalánských madon, které byly prodávány jako poutní zboží na Svaté hoře u Příbrami. S poutníky se rozšířily po celých Čechách i střední Evropě. "Tématu se řadu desetiletí nikdo z vědců nevěnoval, věříme tedy, že výstava přitáhne pozornost veřejnosti i odborníků. Na přípravě výstavy spolupracujeme s kolegyněmi z Hornického muzea v Příbrami," uvedla Váňová Černochová.
Zájemci si mohou v muzeu poslechnout nový audiokomentář v expozici historických automobilů Aero a novinkou je také digitální kopie Modlitební knihy Jiřího z Poděbrad, vzácného rukopisu z 15. století, kterou mohou listovat v expozici Pánů z Rožmitálu.
Muzeum na letošek připravuje i řadu akcí, koncertů, sedmý ročník Festivalu Jakuba Jana Ryby a 21. ročník Slavnosti královny Johanky. "Nejbližší akcí bude swingová kavárna s For Evergreens v sobotu 2. března, kdy zahájíme letošní sezonu, a také první letošní výstavu výtvarnice Magdaleny Kolářové s názvem Pocity. Výstavou je inspirovaná jarní tvořivá dílna, kterou mohou malí i velcí navštívit v týdnu jarních prázdnin od 4. do 8. března," dodala Váňová Černochová.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•V Sedlčanech se utkají automobiloví závodníci. Na ledě
•Městské muzeum v Sedlčanech zahájí nový rok výstavou modelů gotických staveb
•O participativních rozpočtech rozhodnou lidé v Dobříši nebo Sedlčanech, Příbramští se letos nezapojí
Další články
Ptačí hodinka se blíží! Opět po roce začneme sčítat ptáky
Od 9. do 11. ledna se veřejnost může již poosmé zapojit do sčítání ptáků nejen na …
V pátek dorazí změna počasí! K silným mrazům se přidá sněžení, hrozí komplikace v dopravě
Česko čeká změna počasí. Ale jen krátce. Už v pátek ráno může zejména západ a …
Příbram bez dětského ORL a psychologa: radnice hledá řešení navzdory kritice
V Příbrami není krize v dostupnosti dětské lékařské péče. Podle vedení města je …
Zdravotnictví
Policie ztotožnila ženu, která měla porodit dítě nalezené u stájí v Martinicích
Kriminalisté vyšetřují tragický případ z Martinic na Březnicku, kde bylo ve středu …
AKTUÁLNĚ
Jak můžeme v zimě pomoct zvířatům ve městě a neublížit jim
Zima je krásná, ale pro zvířata i ve městě často velmi náročná. Mrazivé noci, sníh a …
Lucie Pudilová : „Jdu si pro titul a děkuji Příbrami za podporu.“
Příbramská rodačka a jedna z nejvýraznějších českých MMA zápasnic Lucie Pudilová se po …
ROZHOVOR
Policie prověřuje nález mrtvého novorozeněte v Martinicích
V Martinicích na Březnicku se kriminalisté zabývají případem nalezeného těla …
AKTUÁLNĚ
V Příbrami odhalí pamětní desku fotografovi Františku Drtikolovi
Světově uznávaný fotograf František Drtikol bude mít v rodné Příbrami novou pamětní …
Začínají nominace do ankety Sportovec Příbramska 2025
Úspěchy sportovců z Příbramska za rok 2025 dostanou opět svou pozornost. Město Příbram …
Pohyb na tenkém ledě může být velkým rizikem
Silné mrazy lákají k zimním radovánkám, mezi které patří i bruslení a pohyb na …




