25. 1. svátek má Miloš

Pochod svobody prošel přes Příbram

18. listopadu 2019   (09:21)
Pochod svobody prošel přes Příbram

Příběhy politických vězňů si připomněli návštěvníci nejen z Příbramska, ale i z Březnice nebo Prahy. Zazněly také autentické příběhy politických vězňů.


Téměř 40 účastníků se vydalo v neděli 17. listopadu z náměstí T. G. Masaryka v Příbrami (během komunismu náměstí Pionýrů) k Památníku Vojna, místu spojenému s komunistickým útlakem.

Pochod prošel z centra Příbrami přes Svatou Horu, která sehrála důležitou roli v cestě za svobodou. Přes pokračující perzekuce po roce 1968 platila Svatá Hora jako oáza pro věřící z tehdejšího Československa. Známé byly promluvy kardinála Františka Tomáška během Korunovace, kdy sem přijížděly tisíce poutníků a vyjadřovaly tak nesouhlas s tehdejším režimem.

„Během pochodu zazněly příběhy politických vězňů, na které bychom neměli nikdy zapomenout. Obávám se totiž, že velmi mnoho našich spoluobčanů už vůbec neví, co se dělo nedaleko Příbrami v lágru Vojna a dalších komunistických vězeních,“ řekl organizátor pochodu Josef Hovorka.

Vojtěch Řapek přiblížil příběh Františka Zahrádky, který byl od dětství životem školený dobrodruh, skaut a účastník protikomunistického odboje. Agent chodec, jenž převedl jedenáct lidí do svobodného světa. Zajat, mučen a v roce 1949 komunisty odsouzen na 20 let těžkého žaláře. Spolu s Jiřím Málkem se rozhodující měrou zasloužil o vybudování ojedinělé expozice Muzea 3. odboje a Památníku obětem komunismu Vojna u Příbrami. Za své celoživotní postoje byl František Zahrádka oceněn celou řadou vyznamenání, v roce 2007 mu byl z rukou prezidenta Václava Klause předán i Řád T. G. Masaryka.

Nejvíce toho prožilo poutní místo Svatá Hora. V roce 1950, v noci ze 13. na 14. dubna, byli redemptoristé během dvou hodin vyhnáni ze Svaté Hory a internováni v centralizačním táboře Králíky.

Účastníky pochodu pozdravil přímo na Svaté Hoře také správce tohoto poutního areálu redemptorista P. David Horáček. „I dnes je důležité také vzpomenout na všechny, kteří se svobody nedožili, přestože pro ni mnoho vykonali. V tomto čase svobody již není nikdo perzekuován jen za to, že jde na Svatou Horu,“ řekl Horáček.
Nejvýznamnější slavnost na Svaté Hoře Korunovaci, která se slaví 3. neděli po svatodušních svátcích, bedlivě sledovali příslušníci StB (tajná policie). Pořizovali snímky či filmové záběry účastníků bohoslužeb, kteří poté byli na pracovišti či jinak „kontaktováni“ a postiženi.

V části Příbram Brod se účastníci pochodu dozvěděli o kolektivizaci, vyvlastnění pozemků místním zemědělcům, s jehož následky se obyvatelé potýkají dodnes. Také zazněl příběh dvou vězňů, kteří se schovali v jedné ze stodol a rodina ze statku je neudala.

Pochod svobody 89/19 byl ukončen u posledního panelu naučné stezky „Po stopách politických vězňů“ přímo u Památníku Vojna. Tato naučná stezka spojuje město Příbram, poutní místo Svatá Hora a Památník Vojna.

„Buďme na pozoru, pokud někdo nezákonně zneužívá své politické moci. Dnes třeba k vlastnímu obohacení, zítra k potlačení našich svobod. Braňme se, pokud někdo lže. Lež není alternativní pravda, lež je prostě lež a klam. Nezapomínejme tedy na Františka Zahrádku, Metoda Dominka Trčku, Františka Teplého a mnohé další, pro které byla touha po svobodě mnohem víc,“ dodal na závěr organizátor pochodu a Festivalu svobody v Příbrami Josef Hovorka.

Téměř 40 účastníků se vydalo v neděli 17. …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Mgr. Josef Hovorka

autor: topDalší články

Na Nováku se pracuje i v zimě, buduje se zde litorální pásmo Na Nováku se pracuje i v zimě, buduje se zde litorální pásmo Město již delší dobu hledá způsob, jak zlepšit kvalitu vody v Novém rybníku. 25. ledna 2020   (07:01) Orlík prokoukne. Na únor jsou v plánu dvě velké úklidové akce Orlík prokoukne. Na únor jsou v plánu dvě velké úklidové akce „V plánu jsou dvě úklidové akce, a to ve středu 5. února a v sobotu 15. února," uvedl Hugo Roldán, tiskový mluvčí Povodí Vltavy 24. ledna 2020   (18:35) Chřipka útočí, Příbram je na prahu vyhlášení epidemie Chřipka útočí, Příbram je na prahu vyhlášení epidemie V rámci Středočeského kraje je nejvyšší nemocnost na Příbramsku 24. ledna 2020   (15:31) Recidivisté v loňském roce spáchali polovinu trestných činů Recidivisté v loňském roce spáchali polovinu trestných činů Policisté zveřejnili podrobnou statistiku trestných činů spáchaných na Příbramsku. 24. ledna 2020   (13:53) Plánujete svatbu? V únoru jsou dva magické dny Plánujete svatbu? V únoru jsou dva magické dny Termíny, kdy se v datu objevují stejná čísla, stále lákají snoubence. Letos tomu nebude jinak. 24. ledna 2020   (11:25) Sedlčany dokončují park vedle modlitebny Sedlčany dokončují park vedle modlitebny Park se rozkládá na necelém hektaru plochy a tvoří ho čtyři desítky nově vysazených stromů, trávníky, trvalkové záhony, zpevněné mlatové cesty a dětské hřiště. 24. ledna 2020   (08:51) I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně Podle odborníků se jedná o stavbu ojedinělou. V rámci celé České republiky se takovýchto staveb příliš mnoho nedochovalo 24. ledna 2020   (05:55) Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Milovníci zimního počasí marně čekají na příchod sněhových vloček. Podle aktualizované předpovědi se mají teploty blížit spíše těm obvyklým jarním. 23. ledna 2020   (17:30) Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí První veřejné čtení z knihy Díra v hlavě mi ukázala cestu se uskuteční dnes v příbramské knihovně 23. ledna 2020   (15:10) Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Akvapark měl vzniknout ve Zberazské ulici mezi zimním stadionem a tréninkovým fotbalovým hřištěm. 23. ledna 2020   (12:59)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz